Adana Gezi Rehberi


Adana, 2.085.825 (2010) nüfusu ile Türkiye’nin 5. büyük şehridir. Tarihte burada yaşamış olan Hititler, Romalılar, Araplar, Selçuklular, Ramazanoğulları ve en son Osmanlılar Adana kültürünü etkilemişlerdir. Özellikle Ramazanoğulları Beyliği başkent olarak Adana’yı seçmiştir. Tarihi yerleri sevenler Anavarza, Misis ve Şar Ören Kentlerini gezebilir, Arkeoloji Müzesi ve Misis Mozaik Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Şehir merkezinde ise Saat Kulesi, Sabancı Merkez Camii, Seyhan Barajı, Sevgi Adası, Taşköprü ve Tepebağ Evleri görülmeye değer yerlerdendir…

Akla Adana denilince ilk gelen dünyaca üne sahip Adana Kebabı olsa da Adana’yı çekici kılan yalnızca damak tadı değildir elbette. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Adana, tarih, kültür ve inanç turizmine de ev sahipliği eden çok özellikle bir şehrimizdir.

Adana’nın Tarihi Yerleri
Tarih Adana’da adeta sokaklarda yaşar. İpek Yolu’nun güzergahlarından olan Adana’da çok sayıda tarihi eser, camii, köprü, müze, kilise, han ve hamam vardır. Mutlaka Adana’yı keşfetmeye karar verdiğinizde görmeniz, görmeden de dönmemeniz gereken adreslerin başında Türkiye’nin en eski arkeoloji müzelerinden biri olan Adana Arkeoloji Müzesi gelir. Tarih öncesine ait birçok eseri Adana Arkeoloji Müzesi’nde görmek mümkündür. Asur, Hitit, Fenike Frig uygarlıklarının yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kitabeler, heykeller, stel, lahit, mimari parçalar, toprak altı çömlekler, madeni paralar, mühürler, Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerden yalnızca birkaçıdır. Sizi, müzenin en önemli parçası kabul edilen lahitler ise büyülemeye yetecek güzellikte.

Etnografya Müzesi, Adana’nın bir diğer önemli adresidir. Osmanlı döneminden kalma kadın ve erkek mezar taşları müzenin güney ve kuzey bölümlerinde sergileniyor. Türk-İslam eserlerini müzenin batı kısmında bulmak mümkündür. Taş eserler ve etnografik eserler Etnografya Müzesi’nde birlikte sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi’ni Adana’ya gidip de görmemek olmaz. Atatürk’ün 1923 yılında Adana gezisi sırasında konakladığı bu ev müzeye yıllar sonra dönüştürülmüş ve koruma altına alınarak halka açılmıştır. Adana’ya Atatürk’ün her gelişi 15 Martta resmi törenle bu binada kutlanmaktadır.

Bir diğer Adana’nın tarihsel güzelliği Adana-Ceyhan arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Misis Mozoik Müzesi. Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucunda müzede elde edilen kimi eserleri görmek mümkündür. Adana’nın tarihi ve kültürel birikimine ilişkin en önemli adreslerden biri görülen Misis Mozaik Müzesi’ni ve Karasu Antik Kentleri’ni gezi programınıza dahil edin.

Adeta Adana bir kültürler bileşkesidir. Coğrafi konumu ve verimli toprakları nedeni ile tarih boyunca Adana pek çok uygarlığa ev sahipliği etmiştir. Tarihi güzellikleri ile Adana’nın güzellikleri sınırlı değildir. Adana’yı Toros Dağları’nın sunduğu doğal güzellikler adeta bir masal diyarına çevirir.
Platolar, yedi göller, termal alanlar, kuş cennetleri ve Seyhan ile Ceyhan nehirlerinin varlığı Adana’yı gidip görülmesi gereken şehirler sıralamasına sokmaya yetmektedir. Bazı outdoor aktivitelerine de Adana’nın doğal güzellikleri olanak tanır. Yedigöller ve barajlar rafting; balıkçılık ve sörf yapmak için Seyhan ve Ceyhan nerhirleri ideal alt yapıya sahiptir. Özellikle Taş Köprü ve Tepebağ’da konumlanan eski Adana Evleri’ni görmenizi tavsiye ederim.

Başlangıçta Adana denildiğinde akla ilk gelenin Adana Kebabı olduğunu belirtmiştik. Sadece Adana mutfak kültürü kebaplardan mütevellit değil. Adana oldukça zengin bir mutfağa sahip. Buğday, baharat ve un et yemeklerinin yanı sıra Adana Mutfağı’nın temel taşlarını oluşturur. En az Adana’nın kebabı kadar üne sahip diğer tatlıları ise; yüzük, hayır, toga ve topalak adı verilen çorba çeşitleri; içli köfte, çiğ köfte, hırcıklı köfte diye isimlendirilen köfte seçenekleri; ekşili pancar pilavları, komeç lapa; muammara, haydari. Humus, babagünna., bartafit, vartabi de salataları; bici bici, bandırma, künefe, kaynar, karkus, paliza adı verilen tatlılar oluşturur. En az Adana kebabı kadar Biryan ve çığırtlak kebabı da talep görüyor. Şalgam, aşlama ve ayranın yemeklerin yanında içilmesi de tercih edilir.

Adana’da Yapmadan Dönme

  • Adana Kebabı yemeden, Şalgam içmeden
  • Taşköprü ve Tepebağ Eski Evlerini Görmeden
  • Sevgi Adası’na uğramadan
  • Sabancı Merkez Camii’ni görmeden

Adanada Gezilecek Yerler

Anavarza Ören Yeri

312 Oy, 4.1 Puan
Seyhan Barajı

305 Oy, 4.2 Puan
Adana Taşköprü

207 Oy, 4.1 Puan
Misis Mozaik Müzesi

312 Oy, 3.9 Puan
Sabancı Merkez Camii

199 Oy, 4.3 Puan
Sevgi Adası

157 Oy, 4.5 Puan

Foto Galeri

Adanada Konaklama

Kolin Hotel Çanakkale (*****)
Assos Dove Hotel Spa & Resort (****)
Assos Eden Gardens Hotel (****)
İda Kale Resort Hotel (****)