Tarihi bakımdan Amasya çok zengin bir geçmişe sahiptir. Geçmişten günümüze Amasya’da birçok camiler, kaleler, ören yerleri, kiliseler, antik kentleri ve birçok daha tarihi yapı mevcuttur. Bütün bu tarihi güzellikler Amasya’nın bir bir görülmesi gereken yerleridir. Bir de bütün bunların dışında Amasya’da pek çok doğal güzellikler de bulunmaktadır. Özellikle doğal güzellikleri ile Amasya ön plana çıkmaktadır. Gezip görülmeye değer mekanlar kaplıcalar ve mesire alanlarıdır.

Amasya, Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kuruludur ve 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca sanatkarlar, bilim adamları, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir şehir olmuştur. Amasya, Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Her zaman gezginlerin seyahat listelerinde yer alan Amasya’da gezilip görülecek birçok doğal ve tarihi güzellik bulunur.

Amasya’nın yalıboyu evleri , dağların ortasında içinden nehir akan ve köprülerle birbirine bağlanan şehirde ilk dikkatinizi çeken unsur olacaktır.

Amasya’nın en popüler yerlerini Kral Kaya Mezarları, Borabay Gölü, Yalıboyu Evleri, Amasya Kalesi, Hazeranlar Konağı ve Ferhat Su Kanalları olarak sayabiliriz…
Amasya’nın Doğal Güzellikleri

Amasya’nın doğal güzellikleri de tarihi güzellikleri kadar görülmeye değerdir. Amasya Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Doğa keşfine Amasya’da çıkmak isterseniz Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy ilk uğramanız gereken yerler olmalıdır.

Amasya’daki Tarihi ve Turistik Yerler

Amasyadaki Müzeler: Geziniz sırasında Amasya’nın tarihine ışık tutan müzeleri uğramanız gereken noktalardan biridir. Hazeranlar Konağı, Amasya Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi gezebileceğiniz Amasya müzeleri arasındadır.
Amasyadaki Camiler: Birçok tarihi yapıyı Amasya’da gezip görebilirsiniz. Camiler bu yapılar arasında çok önemli yere sahiptir. Bayezid Paşa Cami, Yörgüç Paşa Cami, Gökmedrese Camii, Gümüşlü Camii, Burmalı Minare Camii, Saraçhane Camii, Amasya Fethiye Camii gezmeniz gereken camiler arasında yer alır.
Amasyadaki Medreseler: Amasya, Osmanlı’nın en önemli şehirlerinden biridir ve birçok medrese yer alır. Haliliye Medresesi ve Çelebi Mehmet Medresesi bunlarsan en çok ziyaret edilen medreselerdir.

Amasya’da gezilecek yerleri, resimli ve geniş özet şeklinde anlatmaya başlıyoruz. Amasya’da gezilecek görülecek yerleri üç sayfaya böldük. İlk olarak doğal güzelliklerden bahsedeceğiz. Sonrasında ise tarihi yerleri anlatacağız. Son olarak da gezmeniz görmeniz gereken diğer yerler ve şehrin ayrıntılarından bahsedeceğiz.

    Sayfalar:
    1
    2
    3
    4