Anadolu Kavağı tam olarak İstanbul Boğazı’na Karadeniz’in giriş bölgesinde bulunan bir İstanbul semtidir. Anadolu Kavağı, uzun süredir hiç değişmeyen görüntüsü ve sadeliği ile güzel bir balıkçı köyü, aynı zamanda eşsiz bir dinlenme yeridir. Özellikle İstanbul’un sıcak günlerinde biraz olsun serinlemek, rüzgarın ve de boğazın tadını çıkarmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.
Ulaşımında kolay olduğu Anadolu Kavağı’na hem deniz hem de kara yoluyla ulaşım imkanı mevcuttur. Kavak Limanı’nın hemen yanında yer alan balık restorantlarında boğaza karşı balık yemenin keyfini çıkarabilir, ayrıca İstanbul’un nadir sade ve huzurlu kalmış mekanlarından biri olan bu semtte dilediğiniz gibi dinlenebilirsiniz.

Semtin hafta içi nüfusu oldukça azdır fakat hafta sonu günü birlik gezi için gelen insanların fazla olmasıyla nüfus biraz daha artmaktadır. Fakat bu artan nüfus bile yine de İstanbul’un diğer semtleri ile karşılaştırılmayacak kadar azdır.

Anadolu Kavağı’na Eminönü’nden kalkan vapurlar, Sarıyer’den kalkan vapurlar ya da Beykoz üzerinden ulaşmanız mümkün. Ayrıca semt de ki birkaç otel uzun süreli tatil yapmak için gelen turistleri ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir. Eğer sizde özellikle İstanbul’da olup, şehrin gürültüsünden ve stresinden biraz olsun uzaklaşıp, birkaç saatliğine de olsa gerçek huzuru bulmak istiyorsanız Anadolu Kavağı tam olarak sizin aradığınız yer.