Ulus, birçok önemli yapıya ev sahipliği etmektedir. Ankara’nın da eski şehir merkezi olup, Kızılay’a bu üstünlüğünü kaptırmıştır. Bir nebze de olsa eski canlılığını yitirmiştir. Valilik binası, Atatürk heykeli, şehrin tümünü kucaklayan görkemli Ankara Kalesi, Ankara hali ve eski meclis Ulus sınırları içerisinde yer alır ve semte hareketlilik kazandırır. Ulus, birçok önemli yapıya ev sahipliği eder.

Ulus’ta gezilecek görülecek yerler listesi hazırlamaya çalıştık. Ankara’ya gelenler için Ulus’ta görülmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Ankara Ulus’ta Gezilecek Yerler Listesi

Ulus Gençlik Parkı: Ulus Gençlik Parkı, Ankara’nın tarihi parklarından biridir ve 1936 yılında çalışmalarına başlanmış olup, 1943 yılında hizmete açılmıştır. Birbirinden güzel restoranlar, kafeler, eğlencenin nabzının attığı oyun alanları ve lunapark içerisinde yer almaktadır. Ağaçların gölgesinde, Ulus Gençlik Parkı’nda zaman geçirirken uzun bir yürüyüş yapıp, kahve molasını da kafelerden birinde verip çocukluğunuza lunaparkta dönebilirsiniz.
Hitit Güneş Kursu Anıtı: Hitit Güneş Kursu Anıtı, başkent Ankara’nın merkezi noktalarından birinde bulunur. Bol bol fotoğraf çektirilen ve ziyaretçilerin dikkatini çeken yerlerden biridir. Ulus girişinin Anıt, hemen yanı başında bulunan Sıhhıye meydanı’nda bulunur. Eski Anadolu uygarlıklarından olan Hattiler’e aittir. Üremeyi anıtın üzerinde bulunan çıkıntılar temsil ederken, özgürlüğü de anıttaki kuşlar simgeliyor. Anıt, Ankara’da bulunmaktadır ve 1974 yılında yapılmıştır. Günümüzde orijinali ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ulus’ta yer alan ve tarihe ışık tutar. Başkent Ankara’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. İlk olarak müze binası 1915’te I. TBMM binası olmak üzere inşa edilmiştir. İki katlı bina yapılmıştır ve Andezit taşı yapımı sırasında kullanılmıştır. Müze geçmişe yolculuk yapmanızı sağlar. Atatürk ilke ve inkılaplarının anlatıldığı odalar, belli dönemlere ait belgeler, dönemin kullanılan eşyalar ve meclis toplantı odası yer almaktadır.

augustus-tapinagi

Augustus Tapınağı: Tarihe Ankara Ulus geziniz sırasında kısa bir yolculuk yapmak isterseniz; Hacı Bayram Camii’nin bitişiğinde yer alan Augustos Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Tapınak geçmişin izlerini taşırken aynı zamanda dikkat çeken tarihi değerler arasında yer alır. Firgya Tanrısı Men adına M.Ö. 25 yılından sonra yapılmış olan tapınak zaman içerisinde yıkılmıştır. Yeni eklemelerle Bizans döneminde genişletilmiş ve kiliseye çevrilmiş olan Augustus Tapınağı’nı ziyaret etmenizi öneririz.

Zincirli Camii: Zincirli Camii, Ankara-Ulus’ta bulunur. Anafartalar Caddesi’ndeki kapalı çarşının karşısında yer alır.

1618-1689 yılları arasında camii, Ankaralı Şeyhülislam Mehmet Emin tarafından inşa ettirilmiştir. Dikdörtgen planlı bir mimariye Zincirli Camii sahiptir ve tavanı da ahşaptır. Kırmızı Ankara taşı ve tuğla yapımında kullanılmıştır.

1879 yılında camii, dönemin Ankara Valisi olan Mehmet Hurşit Paşa tarafından onartılmıştır.

İki katlı medrese caminin avlusunda bulunmaktadır. Medresenin mimarisi ahşaptır. Zincirli Camii’ni Ankara ulus gezinize dahil edebilirsiniz.

haci-bayram-camii-ve-turbesi

Hacı Bayram Camii ve Türbesi: Ankara Ulus’ta en çok ziyaret edilen yerlerin başında Hacı Bayram Camii ve Türbesi yer alır. Hacı Bayram Camii dikdörtgen planlıdır. Caminin duvarları tuğladan, çatısı ise kiremitten yapılmıştır. Caminin 1427 ya da 1428 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Yanındaki Hacı Bayram Veli Türbesi’nin Hicri 833, miladi 1429-1430 yılında yapıldığı bilinmektedir.En son 2011 yılında yenilenmiş ve caminin çehresi yenilenmiştir. Etrafında havuzlar ve oturma yerleri yapılmıştır. Hacı Bayram Camiinin etrafındaki dükkanlarda hediyelik alışverişi yapabilirsiniz.

Büyük tarikat adamlarından Kayserili Şeyh Hamideddin Aksarayi’nin davetine uyarak tarikata giren Hacı Bayram-ı Veli, mürşidi ile birlikte Şam ve Hicaz’a giderek üç yıl orada kalmıştır. Ankara’ya döndükten sonra tarikatını kuran Hacı Bayram Veli’nin etrafında binlerce mürid toplanmıştır. Hacı Bayram Veli 1429 (833 H.) tarihinde vefat etmiştir.

 

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi: Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’ni, Türkiye’nin başkenti Ankara Ulus ilçesinde barındırmaktadır.

Ankara gezilecek yerler açısından oldukça zengindir ve bu açık hava müzesi, Roma dönemindeki antik kentlerin en vazgeçilmez hamamlarını sunmaktadır. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün 1938 yılında yapmış olduğu kazıların sonucunda bir kısmı çıkarılan hamamların, hemen hemen hepsi 1939-1940 yıllarında gün ışığına çıkarılmıştır. Bu tarihi açıdan değer taşıyan hamamlar, Frigidarium (soğuk kısım), Tepidarium (ılık kısım) ve Caldarium (sıcak kısım) gibi kısımlardan oluşmaktadır ve her bir kısım görülmeye değer niteliktedir.

Ankara Julien Sütunu: Tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin başkentliğini yapan Ankara görülmesi gereken şehirlerden biridir. Ankara’ya bir gezi planlıyorsanız Anıtkabir, Gölbaşı, Atatürk Orman Çiftliği, Nallıhan Kuş Cenneti ilk ziyaret edeceğiniz yerler arasında bulunur. Tüm şehrin güzelliğine şahit olmak için mükemmel bir gezi listesi hazırlayabilirsiniz.

Ankara Julien Sütunu, listenizde olması gereken yerlerden biridir. Ulus’ta bulunan Defterdarlık ve valilik binasının arasında bulunur. 15 m yüksekliğe sahiptir ve İmparator Julianus’un Ankara’dan geçtiği sırada şerefine dikilmiştir. M.S. 6. yüzyılla dikilişi tarihlendirilir. Ankara Julian Sütunu halk arasında Belkıs Sütunu olarak da adlandırılır. Bu tarihi sütunu da Ankara gezinizde ziyaret edebilir ve gökyüzü ile sütunun uyumuna şahit olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müzesi: Ankara’nın ulus ilçesinde T.C. Ziraat Bankası Müzesi bulunmaktadır. Şehirde en çok ziyaret edilen müzeler arasında yerini almıştır. 1926-1929 yılları arasında müze binası İtalyan asıllı Gullianı Mongeri tarafından yapılmıştır. Müze olarak da 1981 yılında düzenlenmiştir.

Teftiş defterleri, imza sirküleri, haberleşme kopya defterleri, hesap cüzdan örnekleri, makbuzlar ve birçok yazışma mektupları sergilenmektedir.

Yakın bir zamanda Ankara’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız T.C. Ziraat Bankası Müzesi’ni gezi listenize eklemelisiniz.
Mithatpaşa Anıtı: Ankara Ulus’ta Mithat Paşa Anıtı bulunmaktadır. Anıt, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yanında bulunmaktadır. Ayrıca 1966 yılında yaptırılmıştır.

Hüseyin Anka ise heykeltıraşıdır. Mithat Paşa anıtı yapan kişidir ve Ziraat Bankası’nı çiftçilerin kredi ihtiyacı için kurmuştur. Bankanın 103. yılında düzenlenen törenle heykel de açılmıştır. Mithat Paşa Anıtı, Ankara’nın önemli anıtları arasındadır ve görülmeye değer bir sanattır.

Ankara Resim Müzesi: 1927 yılında Ankara Resim Heykel Müzesi Mustafa Kemal Atatürk’ün yönetiminde kurulmuştur.

Müze 1980 yılında onarıldıktan kısa bir zaman sonra modern bir müze haline getirilmiştir. Günümüzde Ankara Resim Heykel Müzesi resim ve heykelle uğraşan sanatçıların en göze çarpan eserleri sergilenmektedir. Bu müzeye Türk sanat tarihini araştıranlar da gelip arşivlerden faydalanabilirler.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi: Devlet Resim ve Heykel Müzesi Ankara Ulus’ta bulunur. 1927 yılında inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilk mimarlarından biri olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından mimarisi yapılmıştır.

İlk yıllardan 1950 yılına kadar müze Halk Evi olarak hizmet vermiştir. Müze olarak 1980 yılında da düzenlenmiş ve hizmete açılmıştır.

Türk sanatçılara ait resim, heykel baskı, seramik ve Türk süslemeleri Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenmektedir. Cumhuriyet öncesine eserlerin çoğu aittir. Resim, heykel ve seramik atölyeleri de müzede sergilenen eserlerin yanı sıra mevcuttur.

Görmenizi önerdiğimiz yerlerin ilk sıralarında Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi yer alıyor. Yalnızca müzede bulunan sanat eserleri değil, tarihi gerçekliği ile müze binası da beğeninizi kazanacaktır.