Beklediğimiz her şeyi bir yaz tatilinden her zaman bulamayız. Ya kumsalı çakıldır ya denizi kirlidir, ya havası bozuktur ya da yeşili azdır. Ancak Antalya’nın turistik ilçesi Kaş’ta fazlasıyla her türlü imkan bir yaz tatili için var. Bir de o zaman Kaş’ta görmeden dönme dediğimiz cennet köşeleri var, onlara bir göz atalım.

Yerli yabancı demeden yaz aylarının dolup taşan, turist akınına uğrayan rotası Kaş ne kadar sıcak olursa olsun o kadar güzel bir yer ki güzelliklerinin tümünün yanında turkuaz plajlarında yüzünce ne sıcak kalır ne de dert tasa. Bir de bu küçük ilçeye neler neler sığdığını yakından görseniz buraya daha da hayranlık duyarsınız. Likya turlarına katıldığınızda en güzel otellerde konaklayarak rüya gibi Kaş’ın bölgelerini yakından görebilirsiniz.
Antalya Kaş Gezilecek Yerler: Kaş Gezi Rehberi

Kaputaş plajı: Kaputaj Plajı, görsel şölen dediğimiz sayılı yerlerden birdir. Ülkemizin tanıtımı için bile düşünün ki kullanılıyor. Kaş’ın olmazsa olmazı bir yeri olduğu kadar Kaputaş Plajı dünyanın da en ilgi çekici yerlerindendir. Yani Kaş’ta görmeden dönmemeniz gereken ilk durak Kaputaş Plajı’dır.

Saklıkent: Yüzlerce turiste her yıl ev sahipliği eden yerlerden biri de Saklıkent’tir. Milli park haline 1996 yılında gelmiş ve her daim de koruma altındadır. Başta rafting olmak üzere adrenalin tutkunları için rafting başta olmak üzere çeşitli doğa sporlarını Saklıkent’te mutlaka denemelisiniz.

Antiphellos Antik Kenti: Antiphellos Antik Kenti Kaş’ta görmeden dönmemeniz gereken bir duraktır. Kaya ve anıt mezarlıkları, Likya lahitleri ve bir de buranın en popüler yeri dört bin kişilik antik tiyatrodur. Kaş’ın Antiphellos Antik Kenti göz bebeği diyebiliriz.

Kekova: Bambaşka bir destinasyon Likya’nın olmazsa olmaz rotası Kekova’da sizi bekliyor. Görmeden dönme diyebileceğimiz Kaş’ta en özel yerlerden biri de Kekova’dır. Karadan buraya ulaşım yok, hala işte bu kadar güzel kalmasının tek nedeni de budur. Ülkemizde bulunan tek batık kenti içinde barındırıyor, herhalde bu nedenden dolayı oldukça fazla ilgiyi üzerine çekiyor. Ama bu güzelliklerin tümü bir yana Kekova ülkemizin en iyi dalış rotaları arasındadır.

Kaleköy: Kaş’ta görmeden dönme dediğimiz duraklardan biri de Kaleköy’dür. Aynı Kekova gibi burası da araba ile ulaşımı olmadan yalnızca denizden ulaşılabilen bir yerdir. Kaleköy’e el değmemiş eşsiz doğası için ne desek az kalır.

Xanthos Antik Kenti: En eski Likya’nın yerleşim yeri olduğu gibi Xanthos görmeden dönmemeniz gereken bir rotadır. Kaş’ın bir de en büyük kentidir. Onlarca buradan çıkarılan eser British Museum’da sergilenmektedir.
Antalya Kaş Plajları: Kaştaki En Güzel Plajlar

Akdeniz’in ılık sularına Kaş’ta kendinizi bırakabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Kaputaş Plajı‘ndan başka yüzmek için ideal plaj arayanlara  Büyük Çakıl Plajı, Akçagerme Plajı, Küçük Çakıl Plajı tavsiye edilir… Yürüyerek buralara ulaşabileceğiniz gibi şehir içi otobüslerle de ulaşabilirsiniz. Ruhu gezgin olanlar yürümeyi seçebilirler. Merkeze yaklaşık bir buçuk kilometre mesafede Büyük Çakıl Plajı çok büyük bir plaj değildir. Denizin bu kısmında edinilen bilgilere göre, denizin içerisinden kaynak suyu çıkıp denize karışıyormuş ve su o nedenle diğer plajlara göre daha serin olmakla birlikte suyun berraklığı da göz kamaştırıcıdır. Araçla, Kaş’tan Küçük Çakıl Plajı, yaklaşık 5 dakika mesafede ayrıca Kaş Limanı’na plaj oldukça yakın ve bu bölgede deniz suyu daha ılık diyebilirim. Temizliğine plajı görünce hayran kalacak ve adeta büyüleneceksiniz. Merkeze Akçagerme Plajı, biraz daha uzak ve genellikle ailelere yönelik bir plajdır. Akçagerme plajında şezlong ve şemsiyeler fiyat olarak da daha ucuzdur. Diğer plajlarda olduğu gibi su Akçagerme’de de çok berraktır.

antalya-kas-magaralari

Kaş’ta Görülmesi Gereken Yerler: Kaş Mağaraları

Kaş’ta deniz kıyısında pek çok mağara bulunur. Denizde tekne turu düzenleyen şirketlerin çoğu mağaralara da özellikle uğrarlar. En ünlü mağaralar; Mavi Mağara ve Güvercinlik Mağarası. İsimlerini her iki mağarada özelliklerinden almaktadır. Civarında sayısız güzellikte güvercinleri Güvercinlik Mağarası civarında görünce, kuş olup insanın uçası geliyor. Güvercinlik Mağarası, Kalkan’a 2 km uzaklıkta bulunur. Mavi mağara da göz kamaştırıcı mavi rengi ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.