O kadar şanslı bir ülkeyiz ki Akdeniz’in en güzel kıyıları bizde… Milyonlarca turistin her yıl akın ettiği Akdeniz Bölgesi’ndeki tatil beldelerimiz 1. sınıf tatil köylerinden çok daha fazlasını içeriyor. Bu eşsiz her biri kültürel miras olan beldelerin derinliklerinde yapılacak turlar artık bir otele kapanmaktan daha iyi bir alternatif oluşturuyor. Boydan boya gezebileceğiniz 2016 yazında gezebileceğiniz bir Antalya rehberi hazırladık.

Antalyada En Güzel Tatil Yerleri

alanya-kalesiAlanya: Tatil köyleri ve 5 yıldızlı otelleri ile dolu sahillerinin dışında çok önemli Akdeniz kültürüne dair değerleri barındırıyor. Tatil için Alanya’ya geldiğinizde plaj keyfi dışında Alanya Kalesi’ni gezebilir ya da birbirinden güzel doğal mağaralarını gezebilirsiniz.

Deniz kıyısında yer alan tavanında yağmur sularının damla damla birikmesi ile oluşan Damlataş Mağarası’dır. Yalnızca deniz yolu ile ulaşılabilen, adını içinde oluşan ışık oyunlarından alan Fosforlu Mağara da büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Burada üstelik denize de girebilirsiniz. 1 milyonluk yaşı ile Dim mağarası ise en eski mağaralardan biridir.

Kadirin Ağaç EvleriOlimpos: Yaklaşık 90 km Antalya’ya uzaklıkta bulunan Olimpos, caretta caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğu için sit alanı olarak koruma altındadır. Bungalovlar, ağaç evleri, kamp alanları ile özellikle yabancı gezginler ve üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir duraktır. Outdoor sporlarla ilgilenenler için bölgede yer alan Beydağları ve Olimpos Milli Parkı birebirdir.
Çıralı Plajı Olimpos yakınlarında yer alır ve tepelerinde bulunan ve Yunan mitolojisine konu olmuş doğal gaz kaynağı Yanartaş da burada bulunmuşken gezilmelidir.

emekli-olunca-yasacanak-sahil-kasabalariKaş: Batıya doğru gittikçe Akdeniz’de koyların güzelliği de bir başka boyut kazanıyor. Bu bölge Ege ve Akdeniz’in birbirine karıştığı yer olduğundan dünyanın en eşsiz plajlarını barındırıyor. Kaş’ı doğa sporları ve gelişmiş turizmi ile merkez belleyerek bu bölgeyi turlayabilirsiniz. Kaş, Türkiye’nin en büyük dalış noktasıdır ve sualtı doğal ve tarihi değerleri açısından da özeldir. Büyük Çakıl, Küçük Çakıl ve Akçagerme Plajı’nda Kaş’ın içinde rahatlıkla denize girilebilir. Limaağzı Plajı’na sürekli kalkan botlarla gidebilirsiniz. En çok rağbet gören aktivitelerden biri de tekne turlarıdır. Batık şehri de görebileceğiniz doğa harikalarının bir arada olduğu Kekova turunu denemeli ve saklı koyları kano ile gezmelisiniz. Kaputaş plajı ise Kaş’a yakın mesafede bulunur ve mutlaka görülmelidir.
Bu eşsiz, dünyanın en güzel plajları arasında yer alan plaj sizi büyüleyecektir. Kalkan tarafındaki Patara Plajı da aynı şekilde masmavi sığ denizi ve kumsalı ile ünlüdür. Feribot seferi ile Kaş’tan Yunan adası Meise’de geçmek mümkündür.

antalya-kemerde-ne-yapilirKemer: Kemer, birçok doğa ve tarihi güzelliğe sahiptir, birçok keşfedebileceğiniz yere sahiptir. Phaselis Antik Kenti, M.Ö. 2. Yüzyılda inşa edilmiştir ve bölgenin en ünlü antik şehirlerinden biridir. Phaselis’in kuzeyinde ise Idyros Antik Kenti bulunur. Beydağları Milli Parkı, Göynük Kanyonu, Üçoluk Yaylası, Beldibi Mağarası, Sırtlanini Mağarası,  dalış meraklıları için Paris Batığı gibi gezilecek görülecek pek çok yer mevcuttur Kemer’de…

Phaselis Antik Kenti: Eski Likya antik kenti Phaselis’e Antalya-Kemer yolu üzerinden ulaşılır. Ayrıca geniş bir orman içinde yer alır. M.Ö. 7. yüzyıla geçmişi dayanan Phaselis Antik Kenti, tarihi dokusunun yanı sıra piknik ve plaj faaliyetleri imkanları ile de turistlerin uğrak yerleri arasında yer alır. Roma hamamı, üç limanı bulunan kentin antik tiyatrosu, su kemerleri, agoraları ve Hadrian kapısı görülmeye değerdir. Yazın kavurucu sıcaklarında da ormanlarla kaplı olduğundan dolayı gezmesi keyifli ve rahat olan bir yeri Akdeniz seyahatinizde unutmamalısınız.