Yemyeşil ormanları, heybetli dağları, krater gölleri, birbirinden güzel yaylaları, zengin fauna ve florası, 5000 yıllık tarihi mirasıyla Artvin bir yeryüzü cennetidir. Sizin için bu cennet bölgeyle ilgili bilgiler sunuyoruz.

Artvin Gezi Rehberi: Artvin’de Gezilecek Görülecek Yerler 

Artvin, doğa güzellikleri ile muhteşem bir şehir… Artvin’e gittiğinizde Borçka’daki Karagöl, Macahel Yaylaları, Mençura ve Maral Şelaleleri, Cehennem Deresi Kanyonu ve Hatila Vadisi görülmesi gereken yerler arasındadır. Artvin’de gezilmesi gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi

Milli Parklar: Ülkemizin doğal güzelliklerinin en nadidelerinden bazılarına Artvin ev sahipliği ediyor. Koruma altındaki milli parklar da bu güzellikler arasında yer alıyor. Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Karagöl Sahara Milli Parkı, Çamburnu Tabiat Koruma Alanı Artvin’de gezilecek yerler arasında ilk sırada olmalıdır.

Yaylalar, Vadiler: Karadeniz’deki önemli yayla turizmlerinden biri de Artvin’dir. Birçok küçük büyük yaylanın bulunduğu Artvin’de Beyazsu Yaylası, Arsiyan Yaylası, Bilbilan Yaylası, Kafkasör Yaylası, Papart Yaylası, Hatila Vadisi görülmeye değer yerler arasındadır.

Şelaleler, Kanyonlar: Şelaleler ve kanyonlar Artvin’deki bir başka doğal güzelliklerdir. Tepelerden yemyeşil ormanlar arasında dökülen şelaleleri ve heybetli kanyonları görmeden Artvin’den ayrılmayın. Görmenizi önerdiğimiz doğal güzellikler arasında; Mençuna Şelalesi, Maral Şelalesi, Cehennem Deresi Kanyonu yer alır.

Kaleler: Tarihi yapıları ile de doğal güzellikleri ile olduğu kadar kendine gezginleri çeken Artvin’de özellikle tarihi kaleler görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunur. Şavşat Kalesi, Artvin Kalesi, Şatlel Kalesi, Gevhernik Kalesi, Ardanuç Kalesi, Ferhatlı Kalesi gezebileceğiniz kaleler arasında yer alır.

Kilise ve Manastırlar: Artvin’deki kilise ve manastırlar Artvin’de gezmenizi önerdiğimiz bir diğer tarihi yapılardır.  Porta Manastırı, Tekkale Manastırı, Opiza Manastırı, İbrikli Kilisesi, Tibeti Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Yeni Rabat Kilisesi, Barhal Kilisesi Artvin geziniz sırasında görebileceğiniz Hıristiyan kültürüne ait yapılardır.

Plajlar: Yaz aylarında Artvin, deniz turizminin de hareketlendiği bir şehirdir. Karadeniz’in tertemiz sahillerini tadını çıkarmak ve serin sularında yüzmek isterseniz Hopa’da bulunan Kemalpaşa Plajı ile Arhavi Plajı’na gidebilirsiniz.

Kayak Merkezi: Kış aylarında eğer Artvin’de bulunuyorsanız Artvin kış sporları merkezi Atabarı Kayak Merkezi’nde kayak ve diğer kış sporlarını yapabilir ya da Otingo Kaplıcası’nda hem keyif hem sağlık bulabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz.