Artvin gezi rehberi konulu yazılarımıza Artvin’in doğal güzellikleri ile devam ediyoruz. Artvin, muhteşem doğası ile, görülmesi gereken yerlerden birisidir. Artvin’e gittiğinizde, gezilip görülmesi gereken pek çok doğal ve tarihi yerler vardır. Bu yazımızda Artvin’deki doğal güzelliklerden bahsetmek istiyoruz.

Artvinde Gezilecek Görülecek Yerler Listesi: Artvinin Doğal Güzellikleri

artvin-beyazsu-yaylasiBeyazsu Yaylası: Beyazsu Yaylası varlığını Karadeniz’in muhteşem doğasında sürdürür ve Artvin’in Borçka ilçesinde yer alır.

Beyazsu Yaylası’nın doğal güzelliğinin yanı sıra birçok keşif noktası bulunur. Ziyaretçilerini Karçal Dağları’nın eteklerinde bekliyor.

Yıldız Gölü’ne oldukça yakındır ve turizm açısından da önemli bir noktadır. Ormanlıktan ziyade çayırlık bir alanda yer alır. Bu bölge yaylada bir kayadan çıkan su köpürerek aktığı için Beyazsu olarak adlandırılmıştır. Uzun bir tatili de Artvin’in bu benzersiz noktasında geçirebilirsiniz.

artvin-mencuna-selalesiMençuna Şelalesi: Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesidir. Artvin’in Arhavi ilçesinde yer alır.

Şelale; şehri keşfetmeye gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. mesire yerleri ve doğal güzellikleri ile gören herkesin beğenisini kazanmaktadır.
Hem Mençuna Şelalesini ziyaret ettiğinizde şelalenin çevresini keşfedebilir hem de bu doğa harikası eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz. Her yıl şelaleye ulaşan yolda çalışmalar yapılıp yenilenmektedir.

Mençura Şelalesine giderken yol üstünde görülmesi gereken İkizköprü bulunmaktadır. 18. yüzyıl Osmanlı eseri olan şelalenin yakınındaki İkizköprü Karayolları tarafından 2003 yılında restore edilmiştir.

artvin-kent-ormaniArtvin Kent Ormanı: İnsana en huzur veren, Karadeniz’in etkileyici noktalarından biridir. Yıldız Gölü’yle, Hatila Vadisi’yle, Karagöl Sahara Milli Parkı’yla…

Artvin Kent Ormanı, doğal ve tarihi güzelliklerin bir arada toplandığı en çekici ve huzur dolu yerlerinden biridir. şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan kent ormanında yeşilin her tonunu görebilirsiniz.

Bitkiler, memeli hayvanlar ve kuş türleri kent ormanında yer almaktadır. Biyolojik bir zenginliğe sahip olan orman, burayı keşfe gelenlerin hayranlığını kazanıyor. Yürüyüş ve patika yolları, ahşap çeşmeler, oturma bankları, yağmur barınakları Artvin Kent Ormanı’nda bulunuyor. Bu ormanı görmeden kesinlikle Artvin gezinizi sonlandırmayın.

artvin-maralselalesiMaral Şelalesi: Maral Şelalesi, Doğu Karadeniz’in en dikkat çekici güzelliklerinden biridir. hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını sizlere açmaktadır. Maral Şelalesi, Macahel Vadisi içinde bulunur ve cennetin yeryüzündeki parçalarından biridir.

Bu doğa güzelliğine Artvin’in en görülesi yerleri arasındaki ulaşırken, vadinin sizleri en güzel yüzleriyle tanıştıracak Camili Köy merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz. Fotoğraflamaya ulaştığınız an başlayacak ve şelalenin her noktasını ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı: Artvin, Doğu Karadeniz’in doğal güzelliklerini içinde barındırır. Yeşilin her tonunu gelen misafirlerini sakladığı yaylalarında ağırlar. Kimi zaman da tarihi mekanlarında…

Bu güzel memlekete eğer yolculuk yapmayı düşünüyorsanız şehrin doğasına eşlik eden Çamburnu Tabiat Koruma Alanı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hopa ilçesindeki sınırlarında Çamburnu Tabiat Koruma Alanı olduğundan dolayı kolay bir ulaşıma sahiptir. Ulaşım için Trabzon-Hopa devlet karayolu ulaşımını kullanabilirsiniz.

Sarıçamın sahiline Çamburnu’nda inebildiği ender yerlerden biridir. Gelecek nesillere de bozulmamış doğasının aktarılması için bölge koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı: Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunur. Şehrin yemyeşil doğası ve huzur veren havası ile en cezp edici noktalarından biridir.

Alan anıt ağaçlarla çevrilidir ve yaşlı orman adı ile anılır. 490,5 hektarlık bir alanı Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı kapsamakta olup, barındırdığı bitkilerin yanı sıra yırtıcı kuş türlerinin de göç yolu üzerinde bulunmaktadır.

Bu tabiat harikasına Artvin tatilinizde bir yolculuk düzenleyebilir, bol huzurlu ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Özellikle de bahar ve yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kendini tabiata ait tüm renkler göstermeye ve yeşillik kokusu buram buram etrafa sinmeye başlıyor.

artvin-sahara-milli-parkiKaragöl Sahara Milli Parkı: Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunur. Paleojen ve neojen arazilerden oluşmuştur. Türkiye’deki 37 milli parktan biri olup, iki sahadan meydana gelmektedir.

Karagöl sahalarından biridir diğeri de Sahara Yaylası’dır. 3766 hektarlık bir alanda toplamda bulunmaktadır. Konaklama imkanı bu milli parkta olmakla birlikte kamp yapabilme şansına da sahipsiniz.
Karagöl Sahara Milli Parkı, Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında en çarpıcı görüntüye sahiptir. Kamp yapmak ve zaman geçirmek burada keyiflidir. Milli parka gökyüzündeki bulutların yansıması karşısında hayran kalacaksınız. Doğanın en güzel manzaralarını geziniz sırasında fotoğraf çektirerek en güzel manzaralarını saklandığı yerden çıkartabilirsiniz.

Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm ve Gelişim Bölgesi: Turizm koruma ve gelişim bölgesi yakın bir zamanda Artvin Kafkasör Kültür Merkezi, yılın 12 ayı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde şehrin doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Bu bölgeye, Karadeniz’in tertemiz havasında tatil yapmayı planlıyorsanız gidebilirsiniz. Yılın haziran ayında yaylada festival tadında organizasyonlar düzenleniyor. Kente, Artvin Kafkasör Kültür Merkezi 8 km uzaklıktadır ve cazibe merkezine olmasına dair önümüzdeki yıllarda çalışmalar devam etmektedir.

Doğanın tadını Artvin tatilinizde çıkarırken şehrin tarihi yapılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Karçal Dağları: Artvin’de ülkemizin kuzeydoğu ucunda bulunur. Karçal Dağı olarak da bu ihtişamlı dağ zinciri isimlendirilir ve Borçka ile Savşat’ı birbirinden ayırıyor. Karçal Dağları’nın en yüksek noktası 3428 m Çoruh Vadisi, Berta Vadisi ve Gürcistan sınırına kadar uzanan dağların kısmıdır. Buzul ve buzul göllerini de içerisinde barındıran bu heybetli dağlar, özellikle trekking sporuna gönül verenlerin yegane adreslerinden biridir.

Karçal Dağı’nın bir kısmı Gürcistan sınırında bulunur. Ülkemiz açısından biyolojik çeşitlilik olarak bir hayli önem taşır. Karçal Dağları, bitki türlerinin en iyi örneklerine sahiptir. Fazlası ile zengin yabani hayati ile de dikkat çeker.

Artvin’e eğer yolunuz düşerse mutlaka Karçal Dağları’nı görün. Şimdiden iyi tatiller…

artvin-yildiz-goluYıldız Gölü: Fazlasıyla Artvin’in insanını etkileyen Yıldız Gölü, Karçal Dağları’nın eteklerinde kendini göstermektedir ve herkesi hoş görüntüsü altında büyülemektedir.

Fazlasıyla suyu soğuktur ve burada yazın yürüyüş yaptığınızda gölün suyuna birden kendinizi bırakmak isteyeceksiniz.

Suların girdiğiniz an gerçekten fazlasıyla soğuk olduğunu vücudunuzdaki tüm hücreler anladığında birden kendinize gelecek ve hemen çıkacaksınız. Yüzemediğinize üzülmeyip saniyeler içinde tersine kendinize geldiğinizi fark edeceksiniz. Her şeyden Artvin’in içinde gizlenmiş olan bu doğa harikasını görmek sizi uzaklaştıracak ve yalnızca doğaya odaklanacaksınız.

Bilbilan Yaylası: Bilbilan Yaylası, Artvin’in birbirinden güzel yaylalarından biridir. Bilbilan Yaylası, Ardahan ile huduttur ve meşe ve çam ormanları ile dolu bir bölgeyi geçerek gidilmektedir. Ardanuç ilçesinin 51 km sonrasında karşınıza çıkacaktır.

Haziranın ilk haftası Bilbilan Yaylası’nda Pazar kurulmaktadır ve eylül ayının sonuna dek Pazar kurulmaya devam etmektedir. Hayvan satımı ve her türlü alışveriş pazarda yapılmaktadır. Artvin gezinizde eğer Bilbilan Yaylası’na gitmeyi düşünüyorsanız şimdiden belirtelim; yaylanın kaymağının, sütünün ve yağının lezzetine mutlaka bakmalısınız. Bilbilan Yaylası yemyeşil bir bitli örtüsüne sahiptir ve ruhunuzu muhteşem doğasında dinlendireceksiniz.

Atabarı Kayak Merkezi: Türkiye’de dört mevsim yaşanır. Yerli ve yabancı turistlerin kış aylarında da tatil için tercih ettiği ülkeler arasındadır. Artvin ise kayak turizminin önemli şehirlerinden biridir. Artvin’i Doğu Karadeniz’in sunduğu güzellikleri ve tarihi mekanları gezip görmek istiyorsanız Artvin’i tercih edebilirsiniz.

Atabarı Kayak Merkezi, şehrin kayak yapılan bölgelerinden biridir ve bütçenize uygun bir tatil yapabilirsiniz. Şehre Atabarı Kayak Merkezi 17 km uzaklıktadır. Ana pistin uzunluğu 800 metredir ve 1 adet lift vardır. Sporcu soyunma odaları, kafeterya ve otopark Atabarı Kayak Merkezi’nde vardır. kar motorları ve snowtrack da bulabilirsiniz. Kayak yapmak için bu bölgede Kafkasör’de konaklayabilirsiniz.

artvin-borcka-karagol-2Borçka Karagöl: Borçka’ya 25 km, Artvin merkeze 57 km uzaklıkta Borçka Karagöl bulunur. Kesinlikle dünyanın en güzel gölleri listesine girmesi gereken yerlerden biridir. Türkiye’de gördüğüm en güzel göl olarak hafızama yazdım çünkü…

Borçka Karagöl, Artvin’in Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında yer alır. Aslında bir heyelan gölüdür. Klaskur olarak 1900’lü yılların başında yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile meydana gelmiştir. Balkanlar Kurulu tarafından 14 Ağustos 2002’de tabiat parkı ilan edilen Borçka Karagöl 368 hektar, göl ve çevresi ise 5 hektar alana sahiptir.

6 km’lik parke taşlı bir yol Borçka Karagöl Milli Parkı tabelasını gördüğünüzde bekliyor olacak. Gözünüzü yolun taşlık olması korkutmasın, öyle manzaralarla yol boyunca karşılaşacaksınız ki ağzınız açık kalacak.