Avşa Adasını gezip gördükten sonra buraya gezinizi ertelediğiniz için pişmanlık duyacaksınız. Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara tarafında kalan gerçek bir tatil cennetidir. Yaz dönemlerinde özellikle çok kalabalık olmaktadır. Güneş, deniz ve kum üçlüsünden ayrı olamayanların en çok tercih edilen yerler arasında Avşa Adası gelmektedir. Denizi, her yıl kalabalık olmasına rağmen o kadar berrak ki, denizin altındaki o gizli hayatı görmemek mümkün değil.
Buraya en yakın Balıkesir Otelleri’nde ya da Tekirdağ Otelleri’nde Avşa Adası’nda konaklamak için kalabilirsiniz. İki tarafa da yakınlık aynı diyebiliriz. Bu sizin için oldukça güzel bir avantaj, birden çok yeri tatil için gittiğiniz Avşa Adası’nda görme şansınız vardır. Bir yaz tatilini sakin, huzur içinde geçirmek istiyorsanız çok uzaklarda aramanıza gerek yok burası fazlasıyla bu özellikleri taşıyor zaten. Buranın o kadar güzel bir denizi var ki, girdikten sonra insanın sıkılmadan saatlerce yüzesi geliyor.

Daha önceden Avşa Adası’na gidenler mutlaka bilir; balıkçılığı ile burası ünlü olduğu kadar üzüm şarapları ile de ünlüdür. Balıkçı teknelerinde hatta taze balık kasalarının yanında üzüm kasalarını da göreceksiniz. Buradan ne kadar güzel şarapları olduğunu anlayın desek de bizce tadına bakamdan buradan ayrılmayın.
Son dönemlerde meşhur olan beyaz şarabın tadı kesinlikle Avşa Adası’nda denenmelidir. Tadını alınca zaten bu kadar güzeline hiçbir yerde daha önceden rastlamadığınızı anlayacaksınız.

Burada güneş ayrı bir doğar. Bir de o sahilde gün batımını izlemenin tadını o an başka ne verebilir ki. Pırıl pırıl denizinde izlemesi de yüzmesi de ayrı bir keyiftir. Ne yapıp edin bu yaz iki günlük bir zamanda olsa Avşa Adası’nın o mis gibi havasını, masmavi denizini mutlaka görün.

Avşa Adası hakkında kısaca ve öz bahsedecek olursak içinde tüm güzellikleri barındıran keyifle tatilinizi yapabileceğiniz güzellikler burada toplanmış diyebiliriz.

Avşa Adasında Gezilecek Yerler:

Mavikoy, Çınaraltı Koyu, Kumtur, Manastır, Yiğitler Köyü ve Yiğitler Koyları… Yiğitler Köyü civarında adanın en güzel plajları bulunmaktadır. En ünlü plajları Altınkum, Çınar, Karadut, Çilek, Kadınlar Plajı ve Kumtur’dur…

Avşa Adasına Nasıl Gidilir?
Eğer arabanızla gitmek istiyorsanız, iki alternatifiniz var. Tekirdağ’dan veya Erdek’ten feribot ile gelebilirsiniz. İstanbul’dan gelecekler için Tekirdağ daha uygun bir alternatif… Erdek’ten arabalı vapur ile 1 saat 30 dakikada, hızlı deniz otobüsü ile 45 dakikada Avşa Adası’na ulaşabilirsiniz.