Didim, Aydın’a bağlı ilçelerden biridir. 123 km şehir merkezine uzaklıkta olan bir tatil beldesidir. Didim, Ege’nin cennet köşelerinden biridir. Bu yazımızda sizlere Didim’de gezilecek görülecek yerleri anlatmak istiyoruz.

Aydın Didim Gezilecek Yerler: Didim Gezi Rehberi

Tarihi kalıntılar Didim’de çok olduğundan, tümünü gezmek için uzun bir vakit ayırmak gerekir. Miletos’un ilerisinde Iyonia’nın güney ucunda, Batı Anadolu kıyılarının bağımsız en etkileyici anıtı olarak nitelenen Didyma’da Apollon Tapınağı bulunur. Zamanın en önemli kehanet ve binicilik merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tapınağın benzersiz planı ve anıtsal boyutları kadar çok iyi bir şekilde korunmuş olması da hayranlık uyandırıcıdır. Didyma Antik Kenti’nde tapınak yer almaktadır.
Mutlaka Didim’de gezmeniz gereken yerlerin başında Didyma Antik Kenti bulunmaktadır. Bu dünyaca ünlü antik kentteki kalıntılar günümüze binlerce yıl önceden kalmıştır.

Priene Antik Şehri Samsun Dağı eteğine kurulmuştur ve yörenin antik kentlerinden biridir. Gezmenizi önerebileceğimiz listelerin başında yer almaktadır. Hemen kente girildiğinde sağ tarafta şehrin su ihtiyacını karşılayan 3 adet sarnıç göze çarpar. Mısır tanrılarının tapınakları da biraz ilerleyince görülür. Yine burada bilinen en eski tiyatrolardan olan yapı bulunur ve kapasitesi 5000 kişiliktir. Görülmesi gereken yerlerden biri de Bizans Kilisesi’dir.

Dünyaca ünlü Didim’in bir diğer antik kenti de Miletos Antik Şehri’dir. Birçok İyonya’nın en önemli liman kentlerinden olan Miletos’ta gezip görebileceğiniz kalıntı bulunmaktadır. Milet Tiyatrosu ise bunların başında gelmektedir.

Antik kentteki gezileriniz sona erdikten sonra Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği Milet Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Yalnızca tarihi yapıları ile değil Didim, doğası ile de oldukça ünlüdür. O kadar harika plajları vardır ki ilk akla gelenlerinden biri Altınkum Plajı’dır. Yazın sığ ve berrak denizi ile tatilcilerin akın ettiği bu plaj çevresinde birçok Didim Otelleri ve pansiyonları yer almaktadır.

Saplı Ada: Limana tepeden bakılınca bir kaşık gibi uzanan görüntüsü ile harika bir manzarayı gözler önüne seren Saplı Ada, Akbük’ün simgelerinden biridir.

Saplı Ada, SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır ve ilginç bir yapısı vardır. Ege Denizi’nde M.Ö. 1500’lü yıllarda meydana gelen çok büyük bir volkan patlaması sonucunda etrafa saçılan küllerin birikiminden oluşmuştur. Hala bu kül katmanını günümüzde görmek mümkündür. Toprağın, adaya ulaştığınızda birkaç santim altına bakın; bu kül tabakasını göreceksiniz.

Yaklaşık olarak Akbük Koyu’nun 100 m açıklarında yer alan adaya yürüyerek de gidebilirsiniz. Ada ile kıyı arasında suların çekildiği zamanlarda su yüksekliği dizlerinizde oluyor.

Bir rivayete göre de 10 çakıl taşı toplayanın 10 yıl ömrü uzuyormuş.

Muhteşem güzelliği ile Saplı Ada Akbük’ün en önemli parçalarından biridir.

Altınkum Plajı: Altınkum Plajı, Aydın’ın birbirinden güzel plajları arasında yer alır ve Mavi bayrak ödülünü almıştır.

Havaalanına Altınkum Plajı 80 km, şehir merkezine de 2 km uzaklıkta bulunur. 500 m uzunluğunda olan plajın genişliği de 15 m’dir. Toplu taşıma araçları ile gidebileceğiniz gibi kolaylıkla aracınızla da ulaşabilirsiniz bu plaja. Altınkum plajı bir halk plajıdır ve burada denizin tadını çıkarabilir, şezlongda kitap okuyabilir, dinlenebilirsiniz. Bu güzel Mavi Bayraklı Plajda vakit geçirmek tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atmaya yetecektir.

Milet Müzesi: Milet Müzesi, Aydın-Didim’de bulunur. Yoğun olarak da şehre gelen turistler tarafından ilgi görür.

Balat Köyü’ne müze oldukça yakındır ve 1973 yılında da kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Ancak zaman içerisinde müze binası bozulunca kapatılmış, 2011 yılında yeni binası hizmete açılmıştır. Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserler de sergilenmektedir.

30 adet eser Aslan galerisinde bulunmakta olup, bunun yanı sıra Didyma Antik Kenti kalıntıları, keramik, maden, mermer yapılar, sunaklar, cam eserler, sütun başlıkları, kitabeler ve kıymetli takılar sergilenmektedir. Aydın tatilinizde Milet Müzesi gezi noktalarınız arasında yer alabilir. Ziyaretinize mutlaka Aydın’da bulunan Güvercinada Kalesi’ni dahil etmelisiniz. Muhteşem manzarası ile kale hem dinlendirecek hem de ruhunuzu yenileyecektir.
Milet Tiyatrosu: Milet Tiyatrosu, Aydın-Didim’in kalıntıları arasında yer almaktadır ve gören herkesi büyülemektedir. Günümüze kadar yaşadığı tüm yeniliklerle tarihinden bu yana gelen Milet Tiyatrosu, Helen-Roma dönemi yapıtlarındandır. Rahipler ve önemli devlet adamları için tiyatronun en ön sıraları ayrılırdır.

Akustik özellik taşıması Milet Tiyatrosu’nun bir diğer özelliğidir. Tiyatroyu, İyonya’nın en önemli yerleşim alanlarından biri olarak tura çıktığınızda ziyaret ederek tarihi anılarınıza farklı zamanlar ekleyebilirsiniz.

Faustina Hamamı: Faustina Hamamı, Aydın Didim’de bulunan önemli tarihi yapılarından biridir. Didim’in sembolleri arasında yer alıp oldukça ziyaretçi sayısı da fazladır.

Sadece Milet Tiyatrosuna 150 m uzaklıkta olup, Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından yaptırılmıştır. Belli dönemlerde, İmparator’un eşi Faustina adına yaptırdığı bu hamam onarımdan geçmiştir.

Burada bulunan Nusa heykelleri, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde şu anda sergilenmektedir. Hamamın büyük bir havuzu ve havuzun kenarında da çeşme olarak kullanılan bir aslan heykeli de Milet Müzesi’nde yer almaktadır.

Büyük Menderes Dalyanları: Büyük Menderes Dalyanları Didim’in Akköy mevkiinde yer alır. Burası ilk bakışta kara mı yoksa deniz mi olduğu belli olmayan bambaşka bir dünyadır. Ülkemizin sürpriz coğrafyaları arasında en farklı oluşumlarından biridir. Dalyan’da üç tane balıkçı kooperatifi bulunuyor. 4 km karadan açıkta, denizin ortasında 8-10 tane derme çatma barakalar göze çarpıyor.

Denize giden, sazlıkların arasında kalmış dolgu bir yol var. Bu yol hatta denizin içlerine kadar gidiyor ve ilginç kuş türlerini tam bu noktada gözlemlemek mümkündür. Büyük Menderes Dalyanları’na kış aylarında gelen pembe flamingo sürüleri etkileyici bir görsel şölen oluşturuyor.

İşaretsiz stabilize yol, Akköy’den Balat yönüne doğru çıkışta sol tarafta bulunuyor. O yolun sonundan 4 km daha giderseniz Büyük Menderes Dalyanları’na ulaşabilirsiniz.