Ayvalık, eski bir Rum yerleşimi olduğundan zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Deniz ürünleri özellikle ön plana çıkar. Balık bamya, Ahtapot köftesi, sirkeli kalamar, fener balığı kavurması, nohutlu mezgit akla ilk gelen lezzetlerindendir. Birçok Ayvalık yemeği otla yapılır. Ancak Ayvalık tostu da oldukça ünlüdür. Birçok lokanta ve restoran Ayvalık’ta yer alır. Gönül rahatlığı ile Ayvalık’ta yemek yiyebileceğiniz restoranların listesini sizlere sunuyoruz.

Ayvalık’ta ve Cunda Adası’nda Neler Yenir?
Otlarla yapılan mezeler, balık yemekleri, uskumru dolması, balık köftesi, fener balığı kavurması, sütte balık, sakızlı dondurma ve kurabiyeler, lor tatlısı ve lokma, papalina gibi balıklar ve meşhur Ayvalık Tostu bu yörede yenilmesi gereken lezzetler arasında sayılabilir. Ege lezzetleri ve zeytinyağlılar burada sizi bekliyor.

Ayvalık Restoranları: Ayvalıktaki En Güzel Restoranlar

Ayvalık Paşa Çorba Salonu: Ayvalık Paşa Çorba Salonu zeytinyağlı ve yemeklerini damağınızla buluşturur. Kesinlikle özellikle de şevkibostan sevenlerin mekana gelmesini tavsiye ederiz. Başta kabak çiçeği dolması olmak üzere zeytinyağlı yemekleri oldukça enfestir. Talat Paşa Caddesi üzerinde Ayvalık Paşa Çorba Salonu bulunmaktadır.
Bay Nihat Restoran: Hizmet vermeye 1978 yılında başlayan Bay Nihat Restoran Ayvalık-Cunda’nın en çok tercih edilen ve en beğenilen mekanlarının başında gelir. Bol miktarda balık çeşitlerinin ve mezelerinin olduğu restoranı güzel bir akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Günay Restoran: Günay Restoran, Cunda’da hizmet vermektedir. Başta ot mezeleri, deniz ürünleri olmak üzere tüm meze ve yemek çeşitleri ile oldukça iddialı bir mekandır. Kaya koruğu, izvinya, hardal, ısırgan otu, turp otu mezeleri arasında bulunur. Deniz kestanesini özellikle denemenizi tavsiye ederiz. Günay Restoran’ı güzel ve keyifli bir gece için tercih edebilirsiniz.

Martı Restoran: Eğlenceli bir geceyi Ayvalık’ta geçirmek isteyenlere tavsiye edebileceğimiz bir diğer mekan da Martı Restoran’dır. Özellikle zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri ile mekan ön plana çıkmaktadır. Kabak bayıldı, tavuk etli bamya, imam bayıldı, enginar ve birçok daha lezzeti tadabileceğiniz Martı Restoran Gümrük Meydanı’nda yer alır.

Yemek yiyebileceğiniz diğer mekanlar arasında Ayvalık Yemek Evi, Nesos Restoran, Dede’nin Yeri, Deniz Kestanesi Restoran ve Artur Restoran Ayvalık’ta yemek yiyebileceğiniz diğer mekanlar arasındadır.

Ayvalık’ta Pastaneler

Güler Pastanesi: Lorlu tatlısını denemenizi tavsiye ederiz.

Zeytindalı: Sakızlı muhallebi yemek isterseniz, doğru adrestesiniz.

ayvalik1
ayvalik7

ayvalik3
ayvalik4

ayvalik6