Altınoluk, Edremit Körfezi’nde Kazdağı’nın eteklerinde kuruludur. Tatil için Kuzey Ege’de en çok tercih edilen yerlerden biridir. Eşsiz doğal güzellikleri, Yunan Mitolojosi’ne konu olmuş efsaneleri, tarihi varlıkları ile bölgenin Altınoluk mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Aşağıdaki önerilerimize Altınoluk’ta gezilecek şeyler nedir diye merak ediyorsanız göz atabilirsiniz. Altınoluk’ta gezilecek yerler ve Altınoluk’ta yapılacak şeyler listesi:

Balıkesir Edremit Altınoluk Gezi Rehberi

Antandros Antik Kenti: Antandros Antik Kenti, Dünya’nın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Mutlaka Altınoluk’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Geçmişi binlerce yıllıktır ve Altınoluk ve bölgenin geçmişi ile bu antik kent size müthiş ipuçları verecektir.
Sarıkız Tepesi: Zeus’un tahtı Sarıkız Tepesi, Kaz Dağları’nın en yüksek tepesidir. Belki de Altınoluk’un en muhteşem güzelliklerinden biridir. tepeden Edremit Körfezi ve Midilli Adası’nı seyredebileceğiniz harika manzaralar sunan Sarıkız Tepesi’ne keyifli bir yürüyüşten sonra ulaşılır.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Türkiye’nin ilk köy müzesidir. Kendine özgü Orta Asya’dan göç eden Türk boylarının kültürleri, aletleri, giyimleri, çadırları ve halıları sergileniyor.

Şahinderesi Kanyonu: Şahinderesi Kanyonu, Altınoluk’ta gezmeden dönmemeniz gereken bir diğer yerdir. Kaz dağının batı yamaçlarında bulunur ve uzunluğu 27 km olan kanyona rehber eşliğinde düzenlenen turlarla katılabilirsiniz.

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri: Doğa keşfine Kaz Dağları’nda bulunan iki şelale vazgeçilmez iki durağıdır. Sütüven ve Hasanboğul Şelaleleri yeşil doğanın tam ortasından akar ve kendine sizi hayran bırakır.

Balıkesir Altınoluk’ta Yapılacak Şeyler

Altınoluk, Ege Denizi kıyısında kurulu ve Balıkesir sınırları içerisinde yer alan bir tatil beldesidir. Ayrıca tatilcilerin Kuzey Ege’deki vazgeçilmez duraklarından biridir. huzurlu ve sakin bir tatilin yanı sıra muhteşem bir doğaya sahip olan Altınoluk’ta birçok aktiviteyi de yapabilirsiniz.

Altınoluk’da neler yapılabilir diye merak ediyorsanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.
Binlerce yıllık bir geçmişe Altınoluk sahiptir. Hala bu geçmişin izleri ise günümüzde görülmektedir.   Bugüne binlerce yıllık bir tarihi taşıyan Antandros Antik Kenti bu izleri görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Altınoluk’un mitolojiye konu olan efsanelerinden Antandros Antik Kenti’ni gezebilir, geçmişe tanıklık edebilirsiniz.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi bölgenin geçmişi ile ilgili bilgiye sahip olabileceğiniz bir diğer yerdir. Burayı gezebilir, sıra dışı parçaları görebilirsiniz.

Muhteşem bir doğaya sahiptir, Altınoluk. Sırtını yemyeşil Kazdağları’na dayamış olan belde de doğa aktivitesi yapma imkanınız vardır. jeep safari, doğa yürüyüşleri, kamp, doğa fotoğrafçılığı bu aktivitelerden bazılarıdır. İsterseniz bu aktiviteler için bölgede yer alan acentelerden bilgi alabilirsiniz.

Altınoluk’un yemyeşil doğasının yanı sıra tertemiz ve masmavi denizi de mükemmel bir güzelliğe sahiptir. Denize, liman ve çevresinde yer alan plajlarda girebilir, oltayla balık tutabilirsiniz.

Sevimli kafe ve çay bahçeleri beldenin merkezinde yer almaktadır. Buralarda vakit geçirebilir, meydanda bulunan meşhur dondurmacıdan dondurma tadabilirsiniz.