Bayramda Marmara Bölgesinde nerelere gidilir? Bayram tatilinde Marmarada gezilecek yerler rehberi… Bayramı Marmara Bölgesinde geçirmek isteyenler için en güzel tatil yerlerini anlatan bir yazı hazırladık:

Eğer Marmara’da deniz kıyısında deniz-kum-güneş türünden tatil düşünenlerdenseniz, Marmaranın en güzel plajlarını anlatan yazımıza da göz atabilirsiniz:

Bayramda Marmara Bölgesinde Gidilecek Yerler

Erdek; Aile Tatillerinin Vazgeçilmezi: Erdek, ailece çıkılan tatillerin en ideal adreslerinden biridir. 40 dk Bandırma’ya mesafededir. Çok fazla Marmara Bölgesi’nden uzaklaşmayı düşünmeyen, İstanbula yakın bayramda gidilecek yerler arayan ve ekonomik tatil isteyenler için önerebiliriz. Otel ya da pansiyon seçeneklerinizi burada konaklama için bulabilirsiniz. Birçok sahile kıyısı olan Erdek’te denize girebileceğiniz güzel plajlar vardır. doğayla iç içe ve biraz daha sakin bir plaj ortamı isterim derseniz, 15-20 dk mesafedeki Ocaklar Köyü’nü ya da Ocaklar’dan hemen sonra gelen Narlı Köyü’nü tercih edebilirsiniz.

seytan-sofrasiCunda Adası; Damla Sakızı Tadında Günler: Ruhu Ege’li olanlar için Ayvalık adalarından Cunda, harika bir adrestir. Dar sokakları, taş evleri, damla sakızı aromalı lezzetleri, tarihi dokusu ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Uzun saatlerinizi deniz kenarında geçirmek istiyorsanız, Sarımsaklı Plajı’na gündüz gidip, Cunda’da akşamlarınızı geçirebilirsiniz. Meşhur Taş Kahve’ye gitmişken uğramayı unutmayın. Cunda Adası’na kadar gelmişken Şeytan Sofrası‘na çıkmanızı tavsiye ederiz.

Uzaklarda Huzuru Aratmayan Marmara Adası: Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin ikinci en büyük adasıdır. Sık sık aile ile yapılan tatillerde tercih edilen yerlerden Marmara Adası’na deniz seferi düzenli olarak düzenleniyor. İstanbul, Tekirdağ, Erdek ve Silivri’den sık sık yaz boyunca gemi kalkıyor. Birçok otel ve daha ekonomik pansiyon seçenekleri konaklama için mevcuttur. Mutlaka gitmişken adaya özgü bir lezzet olan peynirli patlıcan yemeğinin tadına bir bakın.
İğneada; Sakin Bir Balıkçı Kasabası: Akdeniz kıyılarından tatil için sıkılanlar ya da farklı sahilleri keşfetmek isteyenler varsa aranızda, Trakya’nın incisi İğneada ile sizi tanıştırabiliriz. İStanbula yakın tatil yeri arayanlar, Akdeniz ve Ege’den sıkılanlar için farklı bir alternatif… Karadeniz kıyısında burası 22 km’lik bir sahil şeridi olan balıkçı kasabası aslında. Güzel ve geniş plajı nedeni ile tatilciler burayı sıklıkla tercihe diyor, hatta kamp kurmaya gelenler bile var. Eğer alternatif bir tatil arayışındaysanız eğer İğneada’yı düşünebilirsiniz.

gokceada-haritaGökçeada; Yunan Adaları’na Selam Çakar: Gökçeada Türkiye’nin en büyük adasıdır ve yapacak birçok şey vardır. Rüzgar alan ve geniş bir yer olan Kefalos koyunda windsurf ve kitesurf yapabilir, eski Rum köyleri olan Zeytinliköy ve Dereköy’de bir tarihi gezinti yapabilir, denize bol bol girip, taze deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz. Mustafa’nın kayfesi’nde gitmişken kahvaltı edin ve Kaleköy’deki Pembe Kaval Bar’da gitmişken mutlaka geçirin. Gökçeada hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı tıklayabilirsiniz.

Geyikli, Ezine ve Bozcaada; Çanakkale Kıyılarını Sevdirir: Ege kıyıları ile gezintiye devam etmek istiyorsanız Eyvah Eyvah filminin çekildiği Geyikli’ye bir uğrayın. Dinlenmek isteyen ruhlara Geyikli’nin uzun sahilleri ve doğayla iç içe atmosferi iyi gelecektir. Ezine’deki Truva Antik Kenti’ni gezebilir ve tabi ki mis gibi süt kokulu Ezine peynirlerinden alabilirsiniz. Feribotla Bozcaada sahillerine denize girmek için gidebilirsiniz.

Altınoluk; Kaz Dağları’nın Etekleri: Kaz Dağı’na yakınlık dertlerin tümünü unutturur, yorgunlukların hafiflemesini sağlar, gencine yaşlısına herkese iyi gelir. Sizin de eğer tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atmaya ihtiyacınız varsa, Kaz Dağları’nın eteklerindeki Altınoluk, Akçay civarlarını bayram tatilinizde tercih edebilirsiniz. Ciğerlerinize çam ormanlarından yayılan mis gibi havayı doldurduğunuzda başınız hafif dönerse şaşırmayın. Çünkü Kaz Dağları’nın uğradığı her yer, insanda hafif böyle bir etki yaratır. Altınoluk Asos arasında kalan Küçükkuyu sahillerini denize girmek için tercih edebilirsiniz.

kilyos-plajlariKilyos: Popüler beach clubları ve lüks villaları ile yakın zamanda ‘eyvah’ dedirtse de İstanbulluların Sarıyer’deki kapı komşusu Kilyos’a bir şans verin. Malum çünkü yaz partileri daha başlamadı ve Karadeniz’in tehlikeli denizi Kilyos akına daha uğramadı.

Rumca adının kum anlamına gelen ‘Kilya’dan ya da güzel boğaz anlamına gelen ‘Killa’dan’ türediği varsayılan belde de Cenevizlilerin yaptırdığı ve Sultan II. Mahmut’un restore ettirdiği Kilyos kalesi mutlaka görülmelidir. Tepeye köyün eski evlerinin arasından ulaştığınızda karşınıza çıkan panoramik manzara da büyüleyicidir. Bugüne Kilyos’ta ulaşılabilen üç su terazisi, iki taş iskele, kayıkhane ve İstanbul’un Fethi anısına 1453’te dikildiği söylenen büyük çınar ağacı da ziyaret edilebilir.
Avşa Adası: Kapıdağ Yarımadası’nın Marmara Denizi’nin ortasında uzantısındaki adalar grubundan biri de Avşa adasıdır. Deniz otobüsü ile İstanbul’dan 2 saat 45 dakikada bambaşka bir yerdesiniz. Havalar iyice ısındığında bu güzergahı seçmekte fayda vardır. dantel gibi koylara aksi halde altın renkli kumsallara içiniz gidebilir.

Rum ve Bizans etkisini Adana’nın eski yerleşim yerlerinde görebileceğiniz turlar için istikamet Yiğitler, Türkeli ve Manastır mevkileridir. Çiftlikte bulunan kiremit mezarları ve Aziz Georgios Manastırı’da görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Üzüm bağları ile ünlü ve halk arasında Avşa, Şarap Adası diye anılıyor.

istanbul-sileŞile; Karadeniz’in Batı Kapısı: Şile kıyıları için Karadeniz’in batı kapısı diyebiliriz. Son yıllarda açılan yeni işletmelerle bambaşka bir havaya büründü. Ağva’ya doğru özellikle giderseniz, deniz ve dere kenarında dinlenebileceğiniz, baş başa doğayla kalıp denize girebileceğiniz birçok konaklama yeri bulabilirsiniz.Özellikle İstanbul ve yakınlarında, Marmara Bölgesi’nde ikamet edenler için oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Eğer bayram haftasında giderseniz, Temmuz’un her yıl son haftasında kutlanan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ne katılabilirsiniz.

Çamlıköy; Yeni Keşif Yerleri: Karadeniz’e Tekirdağ’ın açılan tek kıyısı olan Çamlıköy, diğer adı ile Kastro Koyu, yakın yerlere kaçamak yapmak isteyenler için bir diğr alternatiftir. Trakya’nın Bahçeköy deresinin denize döküldüğü yerde 2,5 km kumsala Çamlıköy sahip bir sahil bölgesidir. Bir tarafta doğal plajı, diğer tarafta plaj ile birleşen altın renginde bir gölü bulunur. Istıranca Dağları’nın eteklerinde yer alan bu doğal plaj ve yöredeki karaçam ormanı 1988 yılından beri milli park olarak koruma altında bulunmaktadır.

Ağva: 100 km İstanbul’a uzaklıkta koyları, kumsalı, kayalıkları ve orman ile iç içe görüntüsü ile Ağva, kendilerine şehirden gelenlerin pozitif enerji yükledikleri bir enerji noktası haline gelmiştir.

Gelin Kayası, Saklı Göl, Kilim Koyu, Ağva da görülmesi gereken yerlerdir. Sadece İstanbul’a 1 saat uzaklıkta olan Ağva küçük otelleri, muhteşem doğasıyla iyi bir seçimdir.

Anadolu Feneri- Anadolu Kavağı: Ne Anadolu Feneri’nde kararsızlık yaşarsınız ne de koşturmanız gerekir. çünkü yapılacaklar bellidir. Önce küçük meydanda kısa bir tur atılır sonrasında Yoros Kalesi’ne tırmanılır. Cenevizlilerin 1190’da yaptırdığı kale manzaraya bakıldığında ‘Her adımıma değdi’ diyeceksiniz. İstanbul’a Anadolu Feneri yarım saat uzaklıkta Karadeniz’in hırçın dalgalarının eskitemediği küçük bir köydür.

Özellikle bahar ve yaz aylarında Anadolu Feneri de hafta sonu dinlence ve piknik keyfi için uygun yerlerden biridir. Doğa ve manzara Karadeniz kıyısına inildiğinde piknik imkanı için idealdir. Deniz ürünlerinin Anadolu Feneri dalgakıranı içerisinde alan balık restoranlarında da çıkarmak mümkündür.

Riva: Riva, Beykoz’un şirin sahil köyüdür. Yarım saat İstanbul’a uzaklıkta bahara ‘Hoş geldin’ diyebileceğiniz günübirlik rotalardan biridir. epeyce denizi ve kumsalı davetkar görünse de en iyisi bu mevsiminde Riva Deresi’ne yollanın. Balık tutarak burada piknik yapın ve sazlıkların arasından tekneyle süzülün. Motor sporlarına da uygun arazi sayesinde civarı ATV’lerle de keşfedebilirsiniz.

Göğsünü Karadeniz’den gelecek saldırılara siper eden ve Bizanslılardan kaldığı düşünülen Riva Kalesi, güneşi batırmak için mükemmel bir noktadır. Karadeniz balıklarıyla süslü sofranızdan akşam kalkarken bu geziden pişman olmayacaksınız.

Poyrazköy: Anadolu Kavağı-Anadolu Feneri hattındaki orta durak ve yazın gidilecek yerlerden biridir. Poyrazköy, yılların değiştiremediği bir balıkçı köyüdür. Karadeniz’e Boğaz’dan çıkışta en güzel manzaraya sahip olan bölgelerden biridir.

Dokusunu, uzun yıllar askeri bölge olması nedeniyle fazla yitirmemiş bir sahili vardır. Manzarası ve restoranlarından dolayı tercih edilebilir. Karadeniz ve Marmara’nın coğrafi olarak kesiştiği son nokta olması burayı özel kılar.

polonezkoyPolonezköy: Binbir türlü yeşilliklerin hakim olduğu Polonezköy doğası, kır restoranları ve butik otelleri ile bir cennet harikasıdır. 1800’lerde Polonyalı siyasi sürgünlerin kurduğu Polonezköy, Anadolu Yakası’nda Beykoz’un kalbinde bulunuyor. Burası yazın renk cümbüşüne dönüşüyor ve yalnızca kahvaltı etmek için bile gelinebilir. Şehrin zira en iyi sofraları da burada kuruluyor. Ancak Polonezköy’de elbette kahvaltıdan daha fazlası var.

Mesela Zofia Teyze’nin Hatıra Evi’ndeki eski fotoğraflara bakarak köyün tarihini öğrenebilirsiniz. Nasıl buranın Polonya Köyü’ne dönüştüğünü anlamak için birçok aktivitenin yıl boyunca, serginin ev sahibi Kültür Evi de iyi bir kaynak sunacaktır. Hemen önünde bulunan ağaç oyma heykel sergisi ve 1914’te yapılan Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi de mini kültür turunuz için birebirdir.

Marmarada Gidilecek Plajlar: Marmaranın En Güzel Plajları