Yerleşim yeri olarak M.Ö. 3000’li yıllardan beri kullanılan Bilecik’in keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi yapısı ve doğa güzelliği bulunmaktadır.

Bilecikte Neler Yapılır? Bilecik’te Yapılacak Şeyler

Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi, en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Söğüt’teki bu türbeyi görmenizi öneririz. Ayrıca Bilecik’te Şeyh Edebali ve Dursun Fakıh türbeleri de gezilmesi gereken yerler arasındadır.

İkinci olarak Bilecik’te temiz havası ve soğuk suları ile dikkatleri üzerine çeken Çilekli Yaylası’na çıkabilirsiniz. Bozüyük ilçesine Çilekli Yaylası 37 km uzaklıkta bulunur. Bahar aylarında özellikle misafirlerini renk renk çiçeklerle karşılıyor. Keyifli bir doğa yürüyüşünü burada yapabilirsiniz.

Bilecik yaylalar bakımından oldukça zengin bir ildir. Burada Sofular Yaylası’nı da ziyaret edebilirsiniz. Doğa tutkunuysanız, ilçe merkezine göre 30 km’lik bir mesafede yer alan Sofular Yaylası kesinlikle beğeninizi kazanacaktır. Kamp kurabilir burada ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Trekking yapmak isteyenler için Harmankaya Kanyonu ve buradaki Şelale görülmeye değer… Harika bir trekking rotası sizi bekliyor.
Bilecik Suuçtu Şelalesi de doğaseverler için gezilip görülmesi gereken yerler listesinde olmalı…

Piknik yapabileceğiniz noktalardan biri de Küçük Elmalı Gölet çevresidir. Pazaryeri ilçesine bölge 10 uzaklıktadır. Çam ağaçlarıyla kaplı bir ormanın içindedir burası. Oyun sahaları, tenis kortu ve masalar Küçük Elmalı Göleti çevresinde bulunuyor. Bu bölge tam bir eğlence ve dinlenme yeridir ve Bilecik’te yapılacaklar listenize burayı da dahil edebilirsiniz.

Bkz: Bilecik Gezilecek Yerler

Bu güzel şehirden Bilecik mutfağının seçkin yemeklerini tatmadan dönmemenizi öneririz. Ön planda tahıl ürünlerinin tutulduğu yemekleri damağınızda ayrı bir yer edinecektir. Kuskus, kömme, erişte ve tarhana lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

Hediyelik Eşya : Çömlek, Ağızlık ve Bilecik Bezi

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyü, çömlek ve topraktan yapılan ürünleri ile meşhur. Bu köydeki ufak atöylelerden çömlek almanız tavsiye edilir.

Ağaçtan yapılan ağızlıklar, Pazaryeri’ne bağlı Dereköy’de meşhur… El dokuması Bilecik Bezleri de hediyelik olarak alınabilir…

Bilecik’in özellikle İnhisar ilçesinde nar ve nardan üretilen nar lokumu meşhur… Osmaneli ilçesinde ise ayva ve karpuz meşhur. Orada da ayva lokumu gibi ürünler bulabilirsiniz.

Bilecik hakkındaki tüm gezi yazıları için tıklayınız: Bilecik Gezi Rehberi