Bodrum ve civarında gezilecek yerler için liste hazırlamaya çalıştık. Bodrum Yarımadası’nın her köşesi birbirinden eşsiz güzelliklerle doludur. Birçok gezilecek ve keşfedilecek doğal, tarihi ve turistik güzelliklerle doludur. Gezmenizi önerdiğimiz yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Bodrum kalesi: Bodrum kalesi, Bodrum’un simgelerinden biridir. En çok bölgede ziyaret edilen tarihi yapılardan biridir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi: Dünyanın kendi çapında en önemli ve büyük müzelerinden biridir ve Bodrum Kalesi içerisinde yer alır. Avrupa’da 1995 yılında Yılın Müzesi Yarışması’nda ‘Özel Övgü’ ödülünü alan bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Mindos kapısı: Günümüzde Gümüşlük olarak adını bildiğimiz Myndos’tan Mindos Kapısı, şehri Büyük İskender’in kuşatmak için kullandığı ilk yerdir.

Antik tiyatro: Bodrum Antik Kenti, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Tipik bir klasik antik çağ yapısıdır. Bodrum’daki birçok festival ve konsere günümüzde de ev sahipliği yapan tiyatro 13.000 kişi kapasitelidir.
Bodrum Mozolesi: Dünyanın antik bilinen 7 harikasından biri ve bir kral mezarı olan Bodrum Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisini birleştiren eşsiz bir parçadır. Açık hava müzesi biçiminde düzenlenen Bodrum Mozolesi ziyarete açıktır.

Pedasa Antik Kenti: 4 km Bodrum Merkez’e uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti, bir diğer yarımadada gezebileceğiniz tarihi bir bölgedir. Kent, legel şehirleri arasındaki en iyi korunmuş yerleşim yerlerinden biridir.

Zeki Müren Müzesi: Bodrum’da bulunan Zeki Müren’in evinin müzeye dönüştürülmesi ile ziyarete açılan Zeki Müren Müzesi’nde sanatçıya ait kişisel fotoğraflar, kişisel eşyalar, ödüller bulunmaktadır.

Plajlar ve koylar: Birbirinden güzel Bodrum’un plajları ve koyları da tatiliniz esnasında gezeceğiniz yerler arasında kesinlikle olmalıdır.

Bodrumda görülmesi gereken tarihi yerler: Bodrum’a seyahatiniz sırasında gezmeniz gereken yerler;

Kral Mausolos’un Anıt Mezarı olan Halikarnas Mozolesi, Bodrum’un en eski tarihi yapılarından biridir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak antik devirde kabul edilmiştir.
Bodrum Kalesi olarak 15. y.y.’da bilinen yapıyı Sen Jan Şövalyeleri, anıt mezardan aldıkları parçalarla tamamlamışlardır. Günümüze tüm heybeti ile ulaşan kale mutlaka gezilmelidir.

Bodrum Kalesi’nin içerisinde bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi, müzede görülmesi gereken en önemli eser M.Ö. 14. y.y.’dan kalma Uluburun Batığı’dır. Dünyadaki en eski batık olması açısından önemlidir.

Bodrum’a tepeden bakan, önündeki koyun şeklini alan eski yapı Antik tiyatrodur.

Roma İmparatoru Sezar’ın Bodrum Gümüşlük’te öldürülmesinden sonra kaçan Brütüs’ün saklandığı koy ve Miletos Kapısı görülmelidir.

Listemizin kısa özetini yaptıktan sonra, şimdi sıra ile Bodrumda gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi vermeye başlıyoruz… Listemiz tam 8 sayfa sürüyor, çünkü Bodrumda gezilecek çok fazla tarihi ve turistik yer var…

Apostol Kilisesi, Bargilya,Akvaryum Koyu, Fener Plajı, Bitez Plajı Adnasa Antik Kenti, İassos, Hüseyin Burnu Feneri, Aspat Koyu Cennet Koyu, Venedik Kalesi, Myndos Antik Kenti, Camel Beach, Kültür Merkezi Turgutreis Pazarı, Sualtı Müzesi, Zeki Müren Müzesi, Barlar Sokağı, Karaincir Koyu, Gökova Körfezi   Pedasa, Antik Tiyatro, Osmanlı Tersanesi, Gümbet, Bodrum Kalesi, Mindos Kapısı Sandima Köyü, Karakaya Köyü, Bağla Koyu, Tuzla Kuş Cenneti, Yel Değirmenleri Karaada, Günbatımı Plajı, Harikarnas Mozolesi, Kadıkalesi Plajı Bodrum’un En Güzel Plajları