Bursada gezilecek görülecek yerler arasında en başta Bursa Ulu Camii yazılabilir. Hakkında Hızır Aleyhisselam’ın her gün bir vakit namazını burada kıldığı rivayet edilen, Evliya Çelebi’nin dilinde Bursa’nın Ayasofya’sı olarak bahsedilen bir camiden bahsedeceğiz.

Yıldırım Beyazıt Han tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarı ise Ali Neccar’dır. Osmanlı’da yaptırılan ilk Camii Kebir’dir. 56×68 m boyutlarında olup, 3165.5m2 iç alana sahiptir. 2 minaresi ve 20 adet kubbesi vardır. Camii’in ortasında bir şadırvan bulunur. Şadırvandaki su 33 ayrı yerden havuza dökülmektedir.

Vav Harfi ve Hızır A.S. Efsanesi
Caminin yapılışı sırasında meşhur evliya Somuncu Baba işçilere somun dağıtırmış. Bir gün gene ekmek dağıtırken Hızır A.S’ı görmüş ve kolundan tutmuş. “Sen Hızırsın, anladım” demiş ve bu camiye gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim demiş. Rivayete göre Hızır A.S. her gün geleceğine söz vermiş. Hangi vakitte geldiğine dair bilgi yoktur. Özellikle Vav harfinin olduğu yerde namaz kıldığı rivayetlerde vardır.

Tarihimizin En Büyük Camii
Avlularıyla beraber Süleymaniye, Sultan Ahmet Camileri daha büyük görünmekle beraber, kapalı namaz kılma alanı ile en büyük tarihi camii Bursa Ulucami’dir…

Tarihi Minber ve 9 Gezegen
Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet işi, diye yazıyor tarihi minberde. Eğer görme şansınız olursa, minberdeki güneş ve 9 gezegen mofitlerini incelemenizi öneririz. Güneş sistemi çok ilginç bir biçimde minbere işlenmiştir.