Bursa’nın simgelerinden birisidir teleferik… 1963 yılında kurulan teleferik, hem Türkiye’deki ilk teleferiktir, hem de Türkiye’nin en uzun teleferiğidir. Uludağ ile Bursa arasında farklı bir seyehat düşünenler için vazgeçilmez bir ulaşım aracıdır. Bursa Uludağ Teleferiği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bursa Uludağ Teleferik Hattı

Bursa Yıldırım’daki Teferrüç semti ile Uludağ’daki Sarıalanyaylası arasında kurulmuştur. Toplam 4766 metre uzunluğunda olan teleferik hattı, yenileme çalışmaları kapsamında 8500 metreye çıkarılacaktır. Teleferikle ne kadar yükseleceğinizi şöyle izah edebiliriz:  374 metrelik rakımdan yola çıkan teleferik yolculuğu, yaklaşık 20 dakika sonra 1634 metre rakımda sona ermektedir… Zaten teleferikler birbirinden uzak iki yer arasında, yüksekten ulaşım için yapılırlar. Uludağ teleferiği sayesinde Bursa’dan Uludağ’a hem kolayca geçebilir, hem de yüksekten Bursa manzarısının tadını çıkarabilirsiniz.

Teferrüç semtinden 10 dakikalık yolculuk önce 1231 metre yükseklikteki Kadıyayla mevkiine kadar sürer. Buradan başka vagona geçersiniz, 10 dakikalık ikinci yolculukla da 1634 metre yüksekliğindeki Sarıalan yaylasına ulaşırsınız. Buradan sonra Telesiyejleri kullanarak kayak merkezine gidebilirsiniz.

Son düzenlemeler sonrasında Teleferik Uludağ’daki Oteller Bölgesine kadar ulaşacatır. Böylece günübirlik kar sporu sevenlere daha kolay ulaşım imkanı sağlanmış olacaktır.