Bursa’da Yeşil semtinde Yeşil Külliyesi içinde bulunur. Meşhur Yeşil Türbe, Yeşil Medresesi, Yeşil Hamam ve Yeşil İmaret ile aynı külliyenin içinde bulunurlar. Yeşil çinileri ile şaheser olarak gösterilen Yeşil Camii ile Yeşil Türbe’nin ikisini de görmeniz özellikle tavsiye edilir.

Bursa Yeşil Camiinin Tarihçesi

Ankara Savaşı’nda Timur yenilgisi sonrası Osmanlı’nın yeniden diriliş zamanları… Osmanlı sultanlarından Çelebi Mehmet’in emri ile yapımına başlanılan cami; Sultanın ölümü üzerine II. Murad devrinde 1419 senesinde tamamlanmıştır. Süslemelerinin tamamlandığı tarih ise 1424 olarak bilinir. Caminin mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Camideki süslemeler ise Nakkaş Ali’ye aittir.

Bursa Yeşil Camii ve Özellikleri
Camide taş, ahşap ve çini işçiliği çok özenli bir şekilde yapılmıştır. Özellikçe yeşil çinileri tarihi bakımdan çok önemlidir. İç duvarlar, tavanlar, mahaller ve geçiş eyvanlarının tümü çiniyle kaplanmıştır. Caminin çinilerini Mecnun Mehmet adlı bir ustanın işlediği bilinmektedir. Caminin 10 metreden yüksek olan mihrabındaki çini işlemeleri özellikle harikadır.

Osmanlının ilk dönem eserleri içinde en güzel camilerinden birisidir, Yeşil Cami… 2000 kişilik namaz kılma alanı mevcuttur.

Yanı başında bulunan Yeşil Türbe ile beraber ziyaret edilmesi tavsiye edilir :) Yeşil Türbe’nin yanında bulunan müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Oldukça farklı eserler görebilirsiniz. Bursa’da Ulu Cami de unutulmaması gereken yerlerdendir.