Henüz bu hafta sonu için tatil planı yapmadıysanız Çanakkale’nin muhteşem manzarasına karşı konumlanmış Babakale’yi ziyaret edin. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde görsel şölen sunan Babakale ölmeden evvel görülecekler listesine eklenmelidir. Balık konusunda Türkiye’deki usta rota Çanakkale Babakale hakkında bilinmeyenleri sunuyoruz.

Çanakkale Babakale Gezilecek Yerler : Babakale Gezi Rehberi

İlk olarak Babakale’de neler yapılır sorusunun ilk yanıtı; müthiş bir manzaraya karşı o eşsiz gün batımını izlemek olmalı.
Babakale ismini peki nereden almış; ismi, Babakale’nin içindeki o kale sayesinde hep böyle anılmış. Balıkçılık ve zeytincilikle köyün tamamında uğraşan halkı göreceksiniz. Buralardan geçimlerini sağlıyorlar. O lezzetli zeytinlerinden yapılan zeytinyağları da haliyle sofraların baş tacı. Çanakkale’nin olmazsa olmaz rotası Ege’nin incisi, Babakale balıkların yumurtalarını bıraktığını özel bir bölge ve her çeşit balık burada taze taze sofralarınıza geliyor. Bu yüzden Babakale’nin ikinci adına akvaryum demek buraya yakışacak en doğru kavramlardan biridir.

Osmanlı donanmalarının Babakale, deniz yolu ile Çanakkale’ye ulaştıkları tek rotadır. Sürüyle balık çeşidi barındıran Babakale’de deniz keyfi yapmak isterseniz Ak Liman Koyu gideceğiniz adres olmalıdır. İlk gördüğünüz andan itibaren incecik kumu ve o eşsiz plajı ile vazgeçilmezlerinizin arasında olacak. Babakale’nin o büyüleyici gün batımını Çanakkale tatilinizde izledikten sonra keyifli bir akşam yemeğine sıra geldiyse köyün içerisinde bulunan oldukça mütevazi restoranları tercih edebilirsiniz. Yemek için burada yaşayan halka adres sorarsanız Babakale’in en meşhur yerinde taptaze balıklarından afiyetle yiyebilirsiniz. Balığın unutmadan olmazsa olmaz ürünü kalamar da mutlaka sofralarınızda olmalıdır.

Bir hafta sonunu Babakale’de geçirmek işte böyle keyif vericidir. Bu atmosferde şayet olmak ve içinize havasını doya doya çekmek ve de çeşit çeşit balıkları ile süslü masalarında akşam yemeği yemek isterseniz şimdiden Ayvacık Otelleri’nden yerinizi ayırtabilirsiniz.