Türkiye’nin güzelliklerle dolu hazinelerinden birisi de Dalaman’dır. Her köşesinde ayrı bir güzellik var, kalbinizin atışları bu güzellikleri görünce şimdiden yükselmeye başlayacak. Elinize şöyle bir haritayı alın ve haritadan bu ihtişama bakın. Konumunun muhteşem bir yerde olduğunu göreceksiniz. En ideal olana bazen yaklaşmak isterken göz önünde olan güzelliklerin farkına varamıyoruz. Ya da görmezden geliyoruz.

Otel aramaya Dalaman’da başladığınızda diğer bölgelere göre fiyatların çok ucuz olduğunu göreceksiniz. 4 km havalimanına mesafede muhteşem oteller bulmanız mümkündür. Kendiyle adı taşıyan bir hava limanı ve ulaşım açısından da bir sorun yaşanmayan tatil merkezlerinden biridir. Hava yoluyla buraya gelinebildiği gibi karayolu ile de ulaşmak mümkündür. Uçak yolculuğunun özellikle de yaz aylarında tercih edilmesinden dolayı onlarca uçağın her gün inip kalktığı bir yer haline geliyor.

Dalaman Gezilecek Yerler: Dalaman’da Nereler Gezilir?

Dalaman Merkez

Size gerçekten ilçe merkezini gezmek iyi gelecek. Bir tatilcinin bulabileceği her şey ilçe merkezinde mevcuttur. İlçe için oldukça temiz ve düzenli diyebiliriz. Son derece yerel halk da sevecen ve yabancı olduğunuzu anlayınca, size hemen yardımcı olacak. sizi hatta evlerine bile davet etmelerine hazır olun. Böylesi temiz kalpli misafirperver insanlara sahip olmak, her ülkeye nasip olmaz.
Yemek yemeği özellikle Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Çınar Restoran’da düşünebilirsiniz. Oldukça huzurlu bir ortamı ve şirin bir bahçesi vardır. Yolunuz düşerse Çınar Restoran’a mutlaka uğrayın. Egenin burada enfes zeytinyağlı başlangıçlarını ve deniz ürünlerini uygun fiyatlara tadabilirsiniz. Kebap çeşitlerinin ayrıca yanı sıra Dalaman’a özgü tavuklu güveç ve yöresel kahvaltı da menüde bulunan seçenekler arasındadır.

Gezilecek Yerler

Lezzetli bir öğle yemeğinden sonra yaklaşık Dalaman merkeze 15 km uzaklıkta bulunan Dalaman Çayı’na gidebilirsiniz. Türkiye’nin rafting yapmaya en elverişli merkezlerinden birisinin Dalaman Çayı olduğunu söyleyebiliriz. Birçok rafting şirketi burada yer almaktadır. Ve rafting için ziyaretçilere gerekli tüm ihtiyaçlarda yardımcı oluyorlar. Rafting yapmayı yine de istiyorsanız kıyafetler açısından en azından hazırlıklı giderseniz sizin için daha iyi olacaktır. size rafting yapanları izlemek daha iyi gelebilir. Kesinlikle rafting yapmayı yine de istiyorsanız kıyafetler açısından en azından hazırlıklı giderseniz sizin için daha iyi olacaktır. size rafting yapanları izlemek bil iyi gelebilir. Kesinlikle Dalaman Çayı’na gitmişken rafting yapmadan dönmeyin. Bu ayrıcalıklı zevkin mutlaka tadına varın.

Dalaman Çayı’nda Akşam Yemeği

Bir çok balık restoranın Dalaman Çayı’nda olduğunu söyleyebiliriz. Buraya aileniz ya da arkadaşlarınızla gelirseniz kesinlikle akşam yemeği için balık tavsiye ederim. Sakın Dalaman Çayı’a gidip de balık yemeden dönmeyin. Yalnız başınıza da olsanız özellikle Avrupalı ve İngiliz turistlerle hemen tanışıp kaynaşabilirsiniz. Türkiye’nin değerlendirmesini yabancı turistlerden dinlemek size farklı bir tecrübe kazandırabilir. Türkiye’yi emin olun ki yabancı bizden daha farklı ve güzel yorumlayabilir. Genelde sıklıkla İngiliz turistlerin olduğu Dalaman’da turistlerin bazıları her yaz tatilini burada geçiriyor.

Sarıgerme Plajı

Eğlenceli bir akşam yemeğini Dalaman Çayı’nda yedikten sonra, Sarıgerme plajına gitmek için bir sonraki gün için plan yapabilirsiniz. Gerçekten Dalaman’a komşu olan belde görülmesi gereken yerlerden biridir. zeytinlikler ve portakal bahçeleri ile yol boyunca karşılaşıyorsunuz. Ortaca Belediyesi’ne bağlı Sarıgerme Köyü’nde Sarıgerme plajı yer almaktadır. Adı Türkiye’nin en ünlü plajları arasında geçen Sarıgerme Plajı, yanı başındaki çam ormanları, upuzun kumsalı, masalsı bir atmosfere sahip tertemiz plaja ve pırıl pırıl denize sahiptir. Plaj yakınlarında ayrıca acıktığınız takdirde yöresel köy kahvaltısı yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz restoranları bulabilirsiniz.

Saymakla Dalaman’ın doğal güzellikleri bitiremeyiz. Harika doğası, sıcak kalpli insanlarıyla, muhteşem yemekleriyle Dalaman’da keşfedilmeyi bekleyen birçok güzellik sizi beklemektedir. Dalaman’ın hediyelik eşyalarından almak, mükemmel plajlarında yüzmek ve taze taze balıklarını yemek gerçekten size çok iyi gelecektir.
İztuzu Plajı

Dünyanın en büyük altıncı plajı olan İztuzu Plajı da Dalaman’da bulunmaktadır. Bu plajın asıl sakinleri ise caretta caretta kaplumbağalarıdır. Saat 20:00-08:00 saatleri arasında bu plajda ses çıkarmak ve ateş yakmak yasak… Kaplumbağalar için tedavi merkezi bile bulunuyor.

telmessos-antik-kenti-dalamanTelmessos ve Letoon Antik Kentleri
Dalaman’ın gezilecek yerleri arasında iki antik kent turistlerin uğrak yeri olarak karşımıza çıkıyor: Telmessos ve Letoon. Telmessos Antik Kenti, adını Yunan Tanrısı Apollon’un oğlu Telmessos’tan alıyor. Letoon Antik Kenti ise Zeus’tan hamile kalan ve Hera’nın gazabından kaçmak için bu bölgeye sığınan Leto için yapılmış bir anıt şehirdir. Leto, Apollon ile Artemis’in annesidir…

Ulaşım: Dalamana Nasıl Gidilir?

Sezon boyunca bazı otobüs şirketleri direkt Dalaman’a giderken bir kısmı ile de Muğla’ya gidebilir ve Dalaman’a oradan 1,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Dalaman’a kendi aracı ile gitmeyi düşünenleri İstanbul’dan 760 km, Ankara’dan 700 km, Antalya’dan da 230 km’lik bir yolculuk bekliyor. Aracınızla Dalaman’a gidebileceğiniz gibi büyük şehirlerden sezon boyunca her gün uçak seferlerine göz atıp kolayca gidebilirsiniz.