Yeşille mavinin buluştuğu atmosferde bu yaz huzurlu, sakin mi sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin kesinlikle adresi Dalyan olmalıdır. Doğal güzelliklerin, şirin mi şirin otellerin olduğu havası ile suyu ile Dalyan her şeyi ile tam bir tatil köşesidir.

Antalya Dalyan Gezilecek Yerler: Dalyan Gezi Rehberi

Dalyan, Muğla’da Köyceğiz’in denize bakan kısmındadır.
Hala o eski doğallığı tahrip edilmemiş halde gelenleri tüm güzelliği ile karşılıyor. Pek eski yapılarından da bir şey kalmış diyemem ancak sonradan da bir yapılaşma olmaması en güzel yanıdır. Burada meşhur olan balıkçılığından Dalyan adını almış. Buradan en çok kefal balığı çıkar ve uygun fiyatlarla bolluğundan dolayı da o eşsiz kefallerini uygun fiyata yiyebilirsiniz. Yani Dalyan’ı sorcak olursanız özetle şunu söyleyebiliriz; çam ağaçları ve mis gibi deniz havası içinde Dalyan, lezzetli mi lezzetli balıkları ile tam bir tatil köyüdür.

Gözlerden uzak Dalyan’da denize girmenin keyfini Sarıgerme sahili, Köyceğiz ve Babaada’da çıkarabilirsiniz. Hafta sonu olunca piknik severler buralara doluşuyor. Denize bir yanınızda girenleri diğer yanınızda saatlerce piknik yapanları Dalyan’da görebilirsiniz. Buranın tekne turlarına Dalyan’a gittiğinizde katılmazsanız tüm çevredeki güzelliklerden mahrum kaldınız demektir. Dalaman etrafındaki Bakardi ve Aşı koyları, Ekincik’te körfezdeki koyları Dalyan turunda görebilirsiniz. Geceleri de tura katılmanın tadı bir başka diyebiliriz. Dalyan’ın o zaman en güzel saatleri sizleri bekliyor demektir. Müziğin ve eğlencenin içinde olduğu mehtap turlarında cennetten bir köşe alan İztuzu plajını göreceksiniz. Görmekle yetinmeyip, kendinizi en güzel saatinde sakin sularına bırakabilirsiniz.

dalyan-iztuzu-plaji

Dalyan İztuzu Plajı

Bir Yanı Tatlı Su, Bir Yanı Tuzlu Su olan Plaj… İztuzu plajının bir tarafı deniz, diğer tarafı ise tatlı sudur, buraya İztuzu Gölü denir, kısaca istediğiniz tarafta yüzebilirsiniz. 6 kilometreyi aşan uzunluğuyla dünyanın en uzun plajlarından olan İztuzu Plajı, ince kumlu yapısı ile Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlamaları için harika bir ortama sahiptir. İztuzu Plajının diğer ucunda ise Dalyanağzı Plajı bulunur. Oraya ise tekneyle gidebilirsiniz.

İztuzu Plajı’na arabanızla gidebileceğiniz gibi, Dalyan’da Caminin yanından kalkan minibüslerle de gidebilirsiniz.

Antalya Dalyan Yapmadan Dönme: Dalyan’da Neler Yapılır?

Tekne turlarına katılın: Biraz önce Dalyan’ın tekne turlarından bahsettik. Yalnızca tekne turlarına katıldığınızda deniz, güneş ve kumun keyfini çıkaracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İstediğiniz her an Dalyan’da tene kiralayıp istediğiniz her yeri görebilirsiniz. Kaunos kenti, İztuzu Plajı, çamur banyoları ve kaya mezarlıklarını Dalyan’a gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.
İztuzu plajı: Buranın güzelliğini ne kadar anlatsak da görülmeye değer bir yerdir. Caretta caretta kaplumbağalarının yavruladığı muhteşem bir yerdir. Dalyan’dan kalkan teknelerle İZtuzu Plajı’nı görebilirsiniz. Turkuaz denizinde keyif yaptıktan sonra tatlı suyu ile duş alıp güneşin tadına varabilirsiniz.

Kaunos antik kenti gezin: Bir diğer Dalyan’da görmeden dönülmemesi gereken yer de Kaunos antik kentidir.

Çamur banyolarına dahil olun: Dalyan’da farklılık arayanlar buranın ünlü çamur banyolarında soluğu alır. Sultaniye ve Çandır köylerinden kaplıca suları çıkıyor ve cilt hastalıkları, romatizma ağrılarına bu şifalı suların iyi geldiği biliniyor. 15 dakikalık Dalyan’dan bir mesafede olan bu kaplıca sularına gitmek için tekneleri yine kullanmalısınız. Zaten hep böyle şeyleri Türklerden çok yabancılar sever. Çamura kendilerini batırıp fotoğraf çektirirler. Yani Dalyan’da kısacası çamur banyoları fazlası ile ilgi odağı olmuş.

Dalyan’ın tüm güzelliklerini bu yaz görmek isterseniz güneş, deniz ve kuma biraz olsun doyduktan sonra yapmanız gerekenler listesini hazır edin ve yollara koyulun. Buranın her yanını ne kadar anlatsak da keşfetmeniz lazım. Doğal güzellikler bir yana tarihi ve gezilecek yerleri ile Dalyan fazlası ile ilgi odağı olmuştur. Erken rezervasyon kampanyalarından faydalanıp geç olmadan rezervasyon yaptırmalısınız.