Dünyanın doğal güzellikleri, insanı kendisine hayran bırakıyor. Dünyanın dört bir tarafında pek çok doğa harikası yer bulunuyor. Dünyadaki doğal güzellikler hakkında sizlere bir liste hazırlamaya çalıştık. İşte dünya üzerindeki doğa harikaları:

Dünyanın Doğa Harikaları ve Doğal Güzellikleri

Hırvatistan, Plitvice Gölleri: Her biri göl olan ve bu göllerden şelalelere doğru geçilen doğa harikası Plitvice Gölleri … Hırvatistan’da bulunan ve 16 adet gölden oluşan Plitvice Göllerine  basamaklarla çıkılıyor. Göllerden aşağı dökülen şelaleler ile harika bir doğal güzellik, Hırvatistan’da sizleri bekliyor. Şelalelerin sayesinde birbirine bağlı olan bu göller inanması zor olsa da bir doğa harikasıdır. Hırvatistan turlarına katılmanız için en güzel nedenlerden birisidir, Plitvice Gölleri…
Çin, Zhangye Danxia: Çin’de bulunan dünyanın doğal güzelliklerinden birisinden bahsedeceğiz… Milyonlarca yılı oluşumu bulan Zhangye Danxia’daki kumtaşlarını Çin Turlarına katılarak kesinlikle ziyaret etmelisiniz. O buraya özgü havasını kokladığınızda buraya daha önce gitmediğiniz için kendinize kızabilirsiniz, Zhangye Danxia öylesine bir yer işte. Birkaç sene önce park haline dönüşmüş, inanılmaz derecede Çin turizmine katkısı olmuştur.

Türkmenistan Cehennem Kapısı:  Türkmenistan’da bulunan dünyanın doğa harikalarından birisi olan Cehennem Kapısı, 1971 yılında Rus yer bilimcileri tarafından keşfedilmiştir. Bu 70 metre genişliğinde, 30 metre derinliğindeki kuyu metan gazı üretiyor. Çevreye keşfedildiği zaman da zarar vermemesi için ateşe verilmiş ve hala o zamanlardan bu zamana hiç sönmeden yanmaya devam etmiştir.

abd-bruce-kanyonu

ABD, Bryce Kanyonu: Kanyon denince farklı şeyler düşünmeyin. Amerika’nın Utah eyaletindeki Bryce Kanyonu, Mısır piramitlerine benzeyen kayalıkların bir araya geldiği doğanın büyüleyici rotalarından biridir. Rüzgâr, su, buz ve erozyon sayesinde bu kanyonlar farklı şekiller almıştır. Yakından bu atmosferi keşfetmek istiyorsanız Amerika Turlarına doğru yola çıkın.

yeni-zelanda-moreaki-kayaliklari

Yeni Zelanda, Moeraki Kayaları: Yeni Zelanda’nın o eşsiz sahilinde doğanın büyüleyici rotaları listesinde yer alan irili ufaklı yuvarlak kayalıklar bize doğanın sunduğu nimetlerden biridir. Moeraki Kayalıklarını Moeraki halkı bir hikayeyle anlatırlar ama ta ki Paleosan zamanında çamurlar taşlaşmış ve sahilden vuran rüzgarın sayesinde de göreceğiniz görsel şöleni oluşturmuş. Yeni Zelanda kısacası her şeyiyle farklı bir dünya aslında. Koekahi Plajı’nda bulunan bu kayalıkların diğer adı ise Ejderha Yumurtaları… Okyanusun dibinde 60 milyon yıl önce oluşan bu yumurtalar, kumsalda harika bir manzara sunuyorlar. Bazı kayaların büyüklüğü 4 metreye ulaşıyor. Dünyanın doğa harikalarından birisi olan bu Ejderha Yumurtaları’nı görmek için Yeni Zelanda’nın Güney Adası’na gitmeniz gerekiyor…

devler-kaldirimi-kuzey-irlanda

Kuzey İrlanda, Devler Kaldırımı: O muhteşem sahili ve Devler Kaldırımı ile güzel ülke İrlanda dünyanın doğa harikaları listemizde yer alıyor. Doğanın  büyüleyici rotaları arasında yer alan Devler Kaldırımını biraz anlatması zor. Masmavi bir okyanusta öylesine güzel bir sahilde konumlanmış bu kayalıklar, 60 milyonu aşkın zaman önce volkanik faaliyetler sonucu ortaya çıkmıştır. Facebook gibi yerlerde güzel sözler eşliğinde paylaşılan bu fotoğrafların gerçek olduğunu sanmıyorsunuzdur, ama bu manzara tamamen gerçek… Kuzey İrlanda civarında gezilecek yerler arasında sayılan Devler Kaldırımı, eşsiz manzarası ile sizleri bekliyor…
Kanada, Moraine Gölü, Valley of The Ten Peaks: Adeta Dünya’nın her yanından ayrı bir güzellik fışkırıyor. Moraine Gölü, Valley of The Ten Peaks Kanada Turları’nda doğanın büyüleyici rotaları listesinde bulunmaktadır. Bu kadar mı güzel olur bir ülke, Moraine Gölü de bunun en güzel örneklerinden yalnızca biridir. yükseliği 3000 m olan dağların arasından buzulların erimesi ile oluşan bu turkuaz sular bir kez olsun gerçekten görülmeye değerdir.

salar-de-uyuni-golu-bolivyaBolivya, Salar de Uyuni Gölü: Bolivya, Güney Amerika turlarının baş tacı turizm rotasıdır. Fotoğraflarla bile anlatımı sağlanamayan büyülü Salar de Uyuni Gölü ile bizimle. Parıl parıl ayna misali parlayan buz tutmuş göle benzeyen bu doğa harikası, bu denli mükemmel olabilir. Sanırım buz değil kristal demek daha doğru olacaktır Uyuni Gölü için. Türkiye’de Tuz Gölü’ndekine benzer bir sonsuzluk ufku içeren gölde aynı zamanda enfes yansımalar sizleri kendine hayran bırakacaktır.

belize-buyuk-mavi-delikBelize, Büyük Mavi Delik: Dünyanın doğa harikalarından birisi de Belize’de bulunan büyük mavi delik… Orta Amerika’nın şehri Belize’de bulunan Büyük Mavi Delik doğanın mucizesidir. Kireçtaşının yer altı kaynaklarının çözmesi ile oluşmuştur. Derinliği 125 m olan bu masmavi devasa deliğe tüplü dalış yapmak için akın akın giden kişilerin arasına katılabilirsiniz. Dünya üzerindeki Büyük Mavi Delik en iyi tüplü dalış noktalarından biridir. Dalmak içni değil de, sadece seyretmek ve fotoğraflamak için de gitmeye değer, dünyanın doğal güzelliklerinden birisi…

Dünyanın doğa harikalarını slayt olarak incelemek isteyenlere aşağıdaki slaytı oluşturduk.

  • Ejderha Yumurtaları, Yeni Zelanda
  • Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda
  • Büyük Mavi Delik, Belize
  • Salar De Uyuni Gölü, Bolivya
  • Bruce Kanyonu, ABD
  • Cehennem Kapısı, Türkmenistan
  • Plivice Gölleri, Hırvatistan
  • Zhangye Danxia, Çin
  • Saklı Sahil, Meksika