Yazın gelmesini her sene olduğu gibi bu sene de dört gözle beklediniz. Bu kez yaz mevsiminin gelmesi biraz uzun sürse de nihayet geldi ve uzun süredir siz de gerçekleştirmeyi planladığınız yaz tatiliniz için plan yapmaya başladınız. Hep bir aklınızda ‘Acaba bu sene tatile nereye gitsek?’ sorusu… Sizi bu soru düşüncelere sürüklemeye yetiyor. ‘Bu yıl da daha serin bir yaz tatili geçirmek için kuzeye doğru mu gitsek?’ diye düşünürken yol bir de bakmışsınız ki sizi Ege’nin o güzelim, ince kumlu sahillerine ve taşsız denizlerine götürüyor. Çevreniz insanlarla dolu… Cıvıl cıvıl… Tabi ki kalabalık içerisinde tatil planınız yoksa sizi rahatlatacak ve sevdiklerinizle birlikte istediğiniz sportif aktiviteyi yapabilmenin yanında bir tatil imkanı da bulabilirsiniz. Ege’de kendine has güzellikleri ve çekiciliği ile tatil sizleri beklemektedir.

Egede Yazın Gidilecek Yerler ve Yapılabilecek Aktiviteler

alaçatı-ruzgar-sorfuAlaçatı’da Sörf: Sizi Alaçatı’ya geldiğiniz zaman esen hafif bir rüzgar ‘Hoş geldin’ diye karşılayacaktır. Etrafından yanı sıra reçine fışkıran çam ve sakız ağaçları önünde selam durur. Mutlaka her bir köşede Alaçatı’ya geldiğinizde sörf yapan bir grup insanla karşılaşırsınız. Bu da eğer sörf yapmak istiyorsanız sörfe ilgi duyuyor ve öğrenmek istiyorsanız, yeni bir sporu bu yaz keşfetmek istiyorsanız Alaçatı’nın dört bir tarafında yer alan sörf mekanları sizleri beklemektedir. Hazır Alaçatı’ya yolunuz düşmüşken bunun yanı sıra her Cumartesi kurulan Halk Pazarı’nı da gezmeden dönmeyin. Bu pazarda Alaçatı yöresine ait birçok ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Egede Yaz Tatili ve ÇeşmeÇeşme-Adalar: Hemen herkesin aklına Çeşme deyince eğlence mekanları ve konserler geliyor. Ancak Çeşme’nin merkezinde yer alan birçok seyahat acentası ile Çeşme’ye yakın yerde bulunan adaları; düzenlenen tekne turlarıyla gezebilirsiniz. En çok Çeşme’ye gidip denize nazır oturduğunuzda Sakız Adası’nı görürsünüz. Sizin için Sakız Adası o kadar uzak değil. Ancak mutlaka yanınıza pasaportunuzun olması gerekiyor. Kesinlikle Sakız Adası’nı görmeden dönmeyin. Yani Çeşme’ye gittiğiniz de üzümünü yemeden, Çeşme Kalesi’ni gezmeden ve ruhunuzun derinliklerine sizi alıp yolculuk ettirecek deniz seyahatine çıkmadan dönmeyin.

Bkz: Çeşme’de Ne Yapılır? Çeşme’de Yapılacak Şeyler?
efes-antik-kentiTarihsel Yolculuk- Selçuk: Geçmişe kısa bir yolculuğa çıkmak ya da tarih bilginizi yoklamak istiyorsanız mutlaka Selçuk’a gitmelisiniz. Selçuk, tarih boyunca birçok uygarlığa yer açmış, Efes Antik Kenti’nin sahip olduğu güzellikleri günümüze taşımıştır. Sadece bu sayede Türkiye içerisinde değil bilinirliliği dünya çapında da bulunmaktadır. Selçuk; kültür turizminin hareketlenmesine, tatilcileri sahip olduğu doğal güzellikleri ile cezp etmeyi ve onlara rahatlatıcı bir tatil imkanı sunmayı da iyi biliyor. Yerli turistleri tercih ettiğiniz bu tatil beldesinde görenimle imkanı bulabildiğiniz gibi birçok ülkeden yabancı turistlerle de karşılaşabilirsiniz. Bir taraftan tatiliniz sırasında Selçuk’un tarihsel dokusunu keşfederken diğer yandan da istediğiniz huzuru yakalayabilirsiniz.

izmir alsancakİzmir Şehir Turu- Alsancak: Özellikle Ege’de İzmir’e gittiğiniz zaman Alsancak’ı gezmeyi unutmayın. Baştan aşağıya mutlaka Alsancak’a vardığınızda Kordon Boyu’nu dolaşın. Hem burada eğlenip yemek yiyebileceğiniz hem de konaklayabileceğiniz sayısız mekanı bir arada bulabilirsiniz. Kafanız ilk anda karışabilir fakat bunu dert etmeyin. Mutlaka içlerinden biri sizi cezp edecek ve karar vermeniz kolaylaşacaktır. Dolaşmak için tercih edebileceğiniz yerler de bir hayli fazla. Mesela AVM’lere dolaşmak için gitmek yerine içi cıvıl cıvıl insan kalabalığı olan, rahatlıkla her şeyi bulabileceğiniz Kemeraltı Çarşısı’na gidin. ‘Bir alışveriş merkezine ben daha çok tercih ediyorum’ diyorsanız eğer Eyfel Kulesi’nin mimarı olan Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiş Konak Pier’i gezebilirsiniz. ‘İkisini de ben tercih etmiyorum. İzmir’i kuşbakışı seyretmek istiyorum’ derseniz Varyant’a ya da asansöre gün batmadan çıkıp o eşsiz manzaranın güzelliğinin tadına varabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte eğer seyahat ediyorsanız Varyant’a çıktığınızda tepede bulunan oyuncak müzesine uğramadan dönmeyin.

ayvalik-restoranlariBalık Yemek İsteyenlere-Ayvalık: İstediğiniz her sahil kasabasında Ege Bölgesi’ne tatile gittiğiniz zaman leziz balıklar yiyebilirsiniz. Bu üçlünün tadı ancak Ayvalık’ta bir başka oluyor. Çünkü o güzel geçmişin yansıttığı dokuyu ve tarihi kendisiymiş gibi sahiplenen taş evlerinin eşliğinde bu zevkin tadı doyumsuzlaşıyor. Ayvalık’ta gül kurusu renginin dört bir yanı sardığı sokakları, farklı diyarlara yolculuk etmenizde size yol gösteriyor. İster merkeze yakın olsun isterse merkeze uzak Ayvalık’ta konaklayacağınız yeri belirlerken hiç fark etmez, o güzel Ayvalık’ın kum plajlarına, doğal güzellikteki Şeytan Sofrası’na ve herkesçe bilinen Sarımsaklı Plajı’na her an ulaşabilecek mesafede olacaksınız.

fethiyede-gezilecek yerlerYamaç Paraşütüne-Fethiye: Yamaç paraşütü yapmak için Türkiye’nin birçok yerinde fırsat bulabilirsiniz fakat Fethiye’de yamaç paraşütü sporunu gerçekleştirmenin tadı bir başka oluyor. Yemyeşil ağaçlara dağların yamaçlarının arasında uzanan ve daha sonra mavinin bin bir tonu ile bezenmiş ucu bucağı olmayan denize doğru sizleri eşsiz bir yolculuk bekliyor. ‘Ben manzaranın tadına yamaç paraşütüyle doyamam’ diyorsanız her yaşa hitap eden Fethiye’nin sahip olduğu o yemyeşil doğal güzelliklerini ve deniz manzarasını da her yerden izleyebilirsiniz.

Bkz: Egenin Gezilmesi Gereken Köyleri