Hayatın her alanında engelli bireylerin var olmasının gerekliliğini göz önünde bulundurarak, onlar için bir tatil rehberi hazırladık. Seyahat için bu rehber ile hiçbir engelin bulunmadığını ve tatil meraklıları için engellerin hiçbir önem arz etmediğini görüyoruz. Engelli dostu şehirler listemiz şöyle:

Engelliler İçin Yurtdışı Gezi Rehberi: Engelli Dostu Şehirler

Vancouver-Kanada: Vancouer, engelli dostu şehirler listesinin bir numarasıdır. Yalnızca engelliler için değil, insanlığın tümü için çözümlerin geliştirildiği ve insanların mutlu bir biçimde yaşamasını sağlayan bir şehirdir. 2010 olimpiyatları sonrası özellikle geliştirdiği İnsan ve Engelli dostu politikaları ile Vancouer, mutluluğun her zaman olduğu bir şehirdir.

Ne yapılır?

* Öğle güneşinin tadı yat limanında çıkarılır.

* Dinlenmek için parklarda vakit ayrılması gerekir.

* Karnınız, kapalı Pazar yerinde aperatiflerle, lezzetli yiyeceklerle doyurulur.

* Akşam yemeği Çin usulü yenilir.

Paris-Fransa: Paris, Avrupa’nın kültür şehri olmasının yanı sıra büyüleyici sanat eserlerine ve Eiffel Kulesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Milyonlarca turisti her yıl ağırlayan Paris, engelli bireyleri unutmayarak, rahatlıkla engellilerin ulaşabileceği alanlar tasarlamış. Engelliler için Eiffel Kulesi’ne girişte bir bölüm var ve sıra olsa bile öncelik tanınıyor. Diğer yandan engelliler için uygun biçimde tasarlanmış otellerde kalmak mümkündür.

Ne yapılır?

* Eiffel Kulesi’ne gidilir.

* Louvre Müzesi gezilir.

* Kahve molası, Paris’in kafelerinden birinde verilebilir.

* Fransız şarabı ve sandviçlerle birlikte Fransız pikniği yapılabilir.

* Sen Nehri’nde tekne turu yapılır.
Berlin-Almanya: Berlin, Avrupa konseyinin engelli dostu şehirleri arasında önemli bir ün yapmış şehirlerden bir tanesidir. Berlin, bu ünü hak eden yatırımları ve engelli dostu belediyecilik anlayışı ile tanınan Berlin, hayatın her alanında engelli bireylerin olması için tasarımlar ve yatırımlar yapmış. Toplu taşımadan sanata her alanda engelli dostu yapılara yer verilmiş ve tekrardan yapılar tasarlanmış. Engelli bireylere yönelik özel turların olması ise en özel yanlarından bir tanesidir.

Ne yapılır?

* Berlin Holocaust Müzesi’ne gidilir.

* Bradenburg Kapısı’na gidilir.

* Müze Adası’nda müzeler gezilir.

* Kreuzberg’de kebap ya da döner yenilir.

* Currywurst ile karın doyurulur.

Salzburg-Avustralya: Salzburg, Mozart’ın doğum yeridir ve dağ eteklerinde kurulmuş olmasına rağmen engelli dostu ödülünü almayı başarabilmiş bir şehirdir. Bu ödülü almak adına yaptığı yatırımlarla bilinen Salzburg için ilk engelli dostu 5 şehir arasında bulunuyor diyebiliriz. Bu şehir Salzach nehrinin iki yanına kurulmuştur ve aynı zamanda tarihi yapıları,

sarayları ile de ünlüdür. Fotoğraf çektirmek ve kışın yağan kar ile birlikte eğlenmek için harika bir tatil rotasıdır.

Ne yapılır?

* Mozart’ın yaşadığı ev ziyaret edilir.

* Salzach kenarında yürüyüş yapılır.

* Mirabell Gardens’da gezilir.

* Lezzetli şnitzeller yenilir.

Avila-İspanya: Kazanmış olduğu erişebilirlik ödülünü hak eden ve hayata engelli bireyler için geçirdiği eylem planıyla engelli bireylerin hayatına değer katmaya devam edecek olan Avila, Avrupa’nın en erişilebilir şehirlerinden bir tanesidir. Hem modern mimarisi hem de tarihi yapıları ile engelliler için bireylerin tümüne erişilebilirlik sağlayan Avila, İspanya’nın göz bebeği şehirlerinden bir tanesidir. Avila, Madrid’e yakın bir noktada bulunur. 88 kuleli kaleyi gezmek için zorlanmanıza gerek yok çünkü tüm detaylar sizin için düşünülmüş.

Ne yapılır?

* Avila Duvarları gezilir.

* Avila Katedraline gidilir.

* Basilica de San Vicente’ye gidilir.

Krakow-Polonya: Krakow, Unesco’nun Dünya Tarihi Mirası listesinde bulunur. Engelli bireyler için yaptığı yatırımlarla adından söz ettirir. Her geçen gün engelliler için konforlu bir şehir olma hedefine biraz daha yaklaşan Krakow’un tarihi meydanlarında ve toplu taşımasında engelli dostu bir alan oluşturmayı başarmış.

Ne yapılır?

* Kosher pazarda alışveriş yapılır.

* Yahudi Mahallesi’ne gidilir.

* Ana Meydana gidilir.

* Katedral Müzesi gezilir.

Seattle- ABD: Seattle, engelli dostu şehirler listesinin olmazsa olmazı başka bir şehirdir. Vancouver şehrine yakın bir konumda yer alan ve aynı zamanda kültürel özellikler açısından da Vancouer ile benzeşmektedir. Bu şehirde engelli bireyler için yönlendirmeler ve düzenlemeler yapılmıştır ve tam bir engelli dostu şehirdir. Bolca yokuşların olduğuna aldırmayın çünkü engelli bireyler için burada her şey düşünülmüş. Bir de şehri ziyarete gelen engelli turistler için yönlendirici web sitesi bulunmaktadır.

Ne yapılır?

* Pike Place Market’e gidilir.

* Columbia Kulesi’ne çıkılır.

* Uçuş Müzesi gezilir.

* Steak yenilir.

* Kerry Park’ta turlanır.

Perth-Avustralya: Biraz uzak da olsa Perth bir engelli dostu şehridir. Ancak Batı Avustralya’da buluna Perth bir kozmopolit şehir olmasının yanında, en rahat ulaşımın olduğu Avustralya şehirlerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Renkli gece hayatı, plajları ve sanat ortamı ile canlı bir şehirdir. Hem otoparklarda hem de yürüyüş rotalarında engelli dostu yapılanmayı görmek mümkündür.

Ne yapılır?

* King’s Park turu yapılır.

* Batı Avustralya Akvaryumu’na gidilir.

* Şarap Turları’na katılın.

* Perth Hayvanat Bahçesi gezilir.