Ülkemizin sınırlarında 5000 yıllık bir tarihin hala olması ne demek bir düşünün… Her anlamda ülkemiz çok zengin bir yer ancak konu özellikle tarih olunca anlatılacak hatta yazılacak bir çok şey var demektir. Fethiye’de hayalet şehri olarak bilinen ve hala yaşayan Kayaköy.

Fethiyede Gezilecek Yerler: Fethiye Kayaköy ve Hikayesi
5000 yıllık tarihi var demiştik. 5000 yıl önce Likyalılara ait Karmylassos kenti varmış burada. Sonra onbirinci yüzyılda, Rumlar buraya yerleşmiş ve bu kentin ismi “Levissi” olmuş. Yaklaşık 25.000 kişinin yaşadığı köy, yirminci yüzyılın başına kadar varlığını sürdürmüş. Köy denildiğine bakmayın, 3500 civarı harap ev göreceksiniz.
“Taksiyarhis” isimli Yukarı Kilise, hakim bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Görülmesi gereken bir yapıdır. Panayia Pirgiotissa isimli Aşağı Kilise, bir zamanlar cami olarak kullanıldığı için daha korunmuştur. Kızlar Okulu ve Erkekler Okulu da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kayaköy’de binlerce yılın tarihini göreceksiniz, tatile Fethiye’ye gelen herkesin görmeden dönmemesi gereken bir yerdir. Kayaköy, Fethiye’nin gezilecek yerler listesinde olmazsa büyük kayıp yaşadınız demektir.  Türkler ve Rumlar burada birlikte çok uzun yıllar yaşamışlar. İnsanların olmadığı Osmanlılar zamanında ufacık bir köy hayatının sürdüğü bir yermiş Kayaköy. Sadece geçimlerini tarımdan karşılasalar da bu bir türlü çözülemeyen su sorunu yüzünden aslında çok da başarılı olamamış. Osmanlılar çukur kısmında, Rumlar da yamaç kısmındaymış. Bu yüzden Rumların daha oturmuş bir düzenleri varmış. Tüm bunlara rağmen barış içinde iki devlet arasında bir ilişki varmış. Şehri göç zamanı boşaltma zorunluluğu olan Rumların şehri tamamen boşaltması ile Kayaköy hayalet bir şehre dönüşmüş. Buranın işte bu yüzden Fethiye için ayrı bir önemi var.

Öyle bir hava var ki Kayaköy’de sanki orada bir zamanlar yıllarca yaşayan insanlar dün hala oradalarmış gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Aslında terk edilmemiş yalnızca orada o gün yoklarmış gibi hissettiren bir yerdir Kayaköy. Yıkılmış, dökülmüş virane haline gelmiş, bomboş sokaklarda evler arasında dolaşan turistler, hala geçmişin izlerini bunca yılın tarihi yapılarında ararcasına burada gezerler. Hemen dumanı tüten bir ev görseler orada soluğu alacaklarmış gibi.

Tarih kokan manzarasını Kayaköy’ün izleyeceğiniz yer kentin en tepesinde bulunan şapel olmalıdır. Hem duygulandıran hem de aynı zamanda burası yukarıdan kenti izleyeceğiniz dinlenme alanıdır. Viraneye dönmüş sokakların arasından artık biri çıkacakmış hissi ile o manzaraya uzun uzun bakın. Yaşanması gereken çok zamanlar olabilirmiş aslında değil mi? kısa bir geçmişe yolculuk yapacağınız Kayaköy’e ulaşmak için Fethiye’ye en kısa zamanda gidin. Tatilinizi eğlenceli bir şekilde geçirirken mutlaka gezilecek yerlerini de keşfedin.
Afkule Manastırı

Kayaköy’e gelmişken burada gezilmesi gereken bir kaç yerden daha bahsedeceğiz. Eski Köy dediğimiz, köye gelirken sola dönerek ilerlediğiniz yoldan ters yöne doğru ilerliyorsunuz. Bu yol Afkule Manastırı ve Gemiler Koyuna gidiyor… Afkule Levhasını görünce buradan sapacaksınız. 15-20 dakika yürüyüş yapmayı göze almanız lazım. Burada Afkule adıyla bilinen Hagios Elefterios Manastırının kalıntısı var.  Trekking yapmayı sevenler için güzel bir yürüyüş yoluna sahip. Biz burada manastırdan ziyade, manastırın arkasındaki koy manzarasını çok beğendik. Likya Yolu gezinizden dönerken güzel pozlar çekmeniz mümkün. Buradan bakılınca İblis Burnu, Kurdoğlu Burnu görünüyor. Hava açıksa Rodos Adası da görünebilir gözünüze…

Gemiler Adası ve Gemiler Koyu

Likya Yolu gezisi yapanlar için Kayaköy ayrı bir öneme sahip. Burada trekkingçiler için güzel yollar var. Bu yollardan birisi de Gemiler Adası’na manzaralı Gemiler Koyu’na çıkıyor. Gemiler Koyu yüzmek isteyenler için güzel bir kumsala sahip. Gemiler Adası, aslında öyle uzak bir yerde değil. Ölüdeniz’e 1 km, Kelebekler Vadisi’ne ise 5 km uzaklıkta… Adanın zirvesine ulaştığınızda, buradan panoramik olarak Ölü denizi, Kelebekler vadisini, Göçek Körfezini görebilirsiniz.