Yazlıkta her sene onlarca gününüzü yatarak geçirme ya da senelerden gidilen tatil beldesinde otel havuz-deniz arasındaki mekik dokumadan artık sıkılmış olmalısınız. Mutlaka hayatınızda yapmak istediğiniz ya da ya da yapmayı bile düşünemediğiniz bazı çılgınca şeyler olabilir. Artık sizce de bunları yapmanın zamanı gelmedi mi? doğası mükemmel olan Fethiye’de doğaya, denize, tarihe ve maceraya doyabileceğiniz etkinlikleri sunuyoruz. Ayrıca kökünden ‘tatil dinlenmektir’ anlayışını değiştirelim. Uyumaya bile vakit bulamamaktır tatil!

Fethiye’de Tatil Nasıl Yapılır: Fethiyede Yapılacak Aktiviteler

12 Adalar tekne turu: Tekne turu, çok da yüzme meraklısı olmayıp, bir iki kere yazları yüzmeyle yetinenler için birebirdir. Çünkü tam anlamı ile yüzme isteğini doyuracak bir etkinliktir. 09:00-10:30 saatlerinde başlayan tur Yassıca Adası, Cleopatra Adası, Akvaryum Koyu, Katranca Adası, Kızıl Ada gibi daha birçok ada ve koy etrafında yüzme molaları vererek 10 saat boyunca devam ediyor. Mükemmel bir deniz üzerinde bütün gün güneşlenme, seyahat etme, dalgaların üzerinden güneşlenirken kopup gelen esinti ile serinleme, teknede çalan müziklerle yabancı turistlerle eğlenceli dans ve oyunlar, fiyata dahil olan öğlen yemekleri, bazı inilen adalarda yürüme ve keşfe çıkma gibi oldukça keyifli şeyler yapabiliyorsunuz. Metrelerce aşağıda bulunan denizin dibini teknenin üstünde de görebilerek sessiz ve kimsesiz koylarda yüzüp, plajların olanca kalabalığına niye katlandığınızı sorgulayacaksınız. Plaj giriş ücreti, şezlong ücreti gibi yerlere ödediğiniz paradan daha ucuza böyle bir tekne turunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca teknede ekstra kapsamında yiyecekler ve alkollü-alkolsüz içecekler de vardır.

Ücreti: 30-50 TL arasındadır. Öğle yemeği de teknede dahildir.
Ölüdeniz: Ülkemizin turistik yerlerini sıraladığımızda Ölüdeniz ilk aklımıza gelen yerlerden biridir. Berrak ve sakin suyu ve mükemmel kumsalı ile en az bir defa görülmesi ve yüzülmesi gereken bir denizdir. 2006 yılında Avrupa’nın en büyük dünyanın da üçüncü büyük tirajlı gazetesi Bild tarafından 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Fethiye Otogar çıkışında bulunan minibüslerle Fethiye’ye ulaşmak mümkündür.

Kabak koyu: Ölüdenize nazaran Kabak koyu daha sakin ve daha özel bir yerdir. Oranın daha güzel kalmasına ulaşımın zor olması neden olmaktadır. Fethiye’den Faralya’ya ve Faralya’dan da Koy’a şeklinde minibüsle koya ulaşabiliyorsunuz. 2 günlük bir Likya yolu yürüyüşü ile alternatif olarak daha zor ancak unutulmaz bir biçimde de ulaşabilirsiniz. Nasıl giderseniz gidin 25 dakikalık bir patika yürüyüşü ile koya ineceğiniz için bir süreliğine parmak arası terliğinizden vazgeçmenizin bilek sağlığınız açısından iyi olacağını belirtelim. Bungalov ve çadır konaklama seçeneklerinin koyda olduğu ekonomik bir konaklama yapabileceğiniz bir yerdir. Sizi kesinlikle günübirlik ziyaret tatmin etmeyeceği gibi çektiğiniz eziyete de değmeyecektir. Kelebekler Vadisi’ne de söylendiği gibi Kabak Koyu’nun da bittiğini söyleyenler olabilir. Kimseye kulak asmadan kendinizin tecrübe etmenizi en az hayatınızda bir kere yıldızları burada izleyip denize sabahın ilk ışıkları ile birlikte girmenizi tavsiye ederiz. Kalacağınız yerden yol tarifi olarak burada yer alan şelaleyi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kelebekler Vadisi: Fethiye’de bulunan bir diğer doğa harikası da Kelebekler Vadisi’dir. Doğasının harika olmasının yanı sıra işetmesinin yetersizliği ve ilgisizliği dolayısıyla hayal kırıklığına uğrattığı insan sayısı da azımsanmayacak sayıdadır. İki şekilde vadiye ulaşım sağlanmaktadır. İlki Fethiye’den minibüsle ulaşacağınız Faralya Köyü’nden ikincisi de Fethiye’den teknelerle. En güvenli olanı tekneyle ulaşım olsa da sizi tekne vadiye vadinin en kalabalık olduğu öğle saatlerinde ulaştıracaktır. Ayrıca vadide tekne turunun kısıtladığı zaman diliminde kalmak durumunda kalacaksınız. Diğer ulaşım yolu olan Faralya da Kelebekler Vadisi’nin üstüne kurulmuş bir köy olduğundan dolayı buradan bir inişle vadiye ulaşabiliyorsunuz. İple iniş sağlandığından dolayı biraz tehlikeli. İsterseniz Faralya’da yer alan George House’ta kalabilir ya da Georga House’ın yanından devam eden patikada birkaç dakika ilerleyip doğanın kucağına çadır kurarak hem ücretsiz bir biçimde konaklayabilir hem de Kelebekler Vadisi manzarasını izleyebilirsiniz. Faralya Camii de 10 dakikalık bir mesafede bulunduğundan suyunuzu da oradan temin edebilirsiniz.

Likya yolu: Antik Likyalılar’ın yaşadığı Likya yolu Işık Ülkesi-Likya toprakları üzerinde bulunan Fethiye’den Antalya’ya uzanan ve 509 km’lik uzunluğu ile Dünya’nın En İyi 10 Yürüyüş rotası’ndan biri sayılan yürüyüş yoludur. Pınara, Sdymai Xanthos, Letoon, Apollonia, Antiphellos, Simena, Limyra, Myra, Rhodiapolis, Melanippe, Gagai, Gelidonia, Edrassa, Chimaera, Olympos, Phaselis gibi Likya Birliği’ne bağlı antik kentler ve bazılarının kalıntıları da yol üstünde bulunmaktadır. Yol yapılan çalışmalarda her gün 1 etap yürünebilecek biçimde etap etap bölünmüş ve 5-10 metrede bir bulunan işaretlerle belirlenmiştir. Ciddi bir şekilde Likya Yolu’nun tamamını yürümek için hazırlık gerekse de başlangıç için yürüyüşe uygun bir ayakkabı, su ve 1-2 öğünlük yiyeceğinizi alacak boyutta bir çantayla ilk iki etabı yürüyebilir, Kabak Koyu’nda dinlenerek denize girdikten sonra minibüslerle tekrar Fethiye’ye dönebilirsiniz.
Saklıkent Kanyonu: Uzunluğu 18 km ve yüksekliği 200 m olan Saklıkent, bir kanyondur. Buz gibi bir su yılın her mevsimi ve şiddetli bir de akıntısı vardır. Fakat tabi ki kanyon sınırları içerisinde yürüyebileceğiniz suyun olmadığı alanlar da bulunmaktadır. Tahta bir köprüyü geçerek kanyona ulaşabiliyorsunuz. Akıntıyla da kısa bir süre sonra yüzleşiyorsunuz. Kanyon 5 metrelik bir su ve akıntının olmadığı bir yerden devam ediyor. Fakat bacaklarınızı bu 5 metreyi geçerken bile hissetmemeye başlıyorsunuz. Az sonra çıkacak olan çamur savaşından sonra tamamen suya girmek zorunda olduğunuz gerçeği ise tam anlamı ile insanda şok etkisi yaratıyor. Çocuklarınıza, kanyona giderken çok dikkat etmelisiniz. Kamera, telefon gibi elektronik cihazlarınızı ve paranızı su geçirmez çantalarda muhafaza etmeniz ve ayaktan çıkmayacak bir biçimde deniz ayakkabısı giymeniz gerekir. Kanyon girişinde deniz ayakkabısını bulabiliyorsunuz. Kanyonun giriş ücreti ise 5,5 TL ve eğer özel aracınız yoksa Fethiye otogarı önünden geçen minibüslerle Saklıkent Kanyonu’na ulaşabiliyorsunuz.

Jeep Safari: Doğaya, eğlenceye ve her şeyden çok da suya (gidenler bilir) doyacağınız bir diğer güzelliktir. Jeepe sabah 08:30’da biniyorsunuz ve geri sizi akşam 19:20 saatlerinde getiriyor. Güneşin altında bu on saatlik süreçte üstü açık 4×4 jeeplerde olacağınız için güneş kremi ve genişçe bir şapkaya ihtiyacınız olacak. Tabi ki şapka bu kadar güneş altında kalmaya tek başına çözüm değildir. Jeepler yola çıkmadan evvel bir benzinliğe yanaşacak ve araçlara buradan su taşıyacaksınız. Fiyatları yine burada 7,5- 10 TL arasında değişen su tabancalarından alacaksınız ve savaşınız başlayacak. Bu duruma bölge halkı da alışık olduğu için yol kenarlarında size hortumla su tutan, üstünüze kovayla su döken insanlarla karşılaşabilirsiniz. Yolculuğunuz 6- 7 jeeplik bir ekiple başlayarak Tlos Antik Kenti, Yakapark ziyaretleri, Saklıkent Kanyonu’nda öğle yemeği, isteyenlere burada rafting ve çamur banyosu ile sonlanacak. Şimdiden oldukça yorucu bir gün geçireceğinizi söyleyelim. Cep telefonu, kameralarınız ve paralarınız tüm o su savaşı sırasında ıslanabilir, güneş gözlükleriniz kırılabilir. Bu 10 saat boyunca süren ıslanma ve kuruma durumu sonrasında hasta da olabilirsiniz. Fakat yine de tek başınıza değilsiniz, bir grup olarak özellikle tatile gelmişseniz kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir etkinliktir.

Ücreti: 30-50 TL arasındadır. Deniz ayakkabısı, su pompası masrafları için de Saklıkent Kanyonu girişinde +20 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

At Turu ve Binicilik: Mükemmel doğası, patikaları, köyleri, plajları ile Fethiye, binicilik için de uygun bir yerdir. Ata daha önce binmemiş olup bir an önce binmek isteyenler, at çiftlikleri yerine doğanın içerisinde binicilik tecrübesi yaşamak isteyenler bu yarım günlük at turlarını

tercih edebilir. Yaklaşık olarak turlar 3 saat sürüyor ve sabah ve öğlen başlangıçlı olabiliyor. Atların başında güvenliğiniz için rehber bulunuyor ve oldukça yavaş bir biniş yapıyorsunuz. Güneşe bu nedenle fazla maruz kalacağınızdan, ilk binicilik tecrübenizin kötü hatırlanmaması adına sabah saatlerinde başlayan turları tercih etmelisiniz. Biniciliği bunun yanı sıra ilerletmek isteyenler ya da tatillerini daha sıra dışı bir şekilde yapmak isteyenler Fethiye’de bulunan at çiftliklerinin binicilik tatili programlarını seçebilirler. Seçtiğiniz atla bu programda bir hafta gibi kısa bir sürede her an birlikte oluyor, dört nala koşulara çıkıp atınızı denize sürerek beraber serinleyebiliyorsunuz.

Yaklaşık yarım günlük at turlarının ücreti: 40 TL’dir.

Karal Amyntas Kaya Mezarları: M.Ö. 3000 yılına kadar ‘Amyntou tou Ermagiou’ geriye giden bilinen bir tarihe sahiptir. Antik Telmossos kenti şehirde kurulan ilk yerleşim birimidir ve Likya’nın Karya sınırında yer alıyordu. Coğrafya geçen binlerce yılda birçok medeniyete ev sahipliği yaptı ve bize bu güne geldiğimizde bazı eserler bırakmış durumdadır. Belki de bunlardan en eskilerinden biri Kral Amyntas’ın Kaya Mezarı’dır. Fethiye Limanı’ndan oldukça net görünen buradan ve Fethiye minibüslerinin son durağı olan bölgeden yürüyerek Kaya Mezarları’na ulaşabilirsiniz. Oldukça yapı zarar görmüş olsa da ana mezarın yan tarafında bulunan diğer yapılara ulaşmaya çalışarak, burada oturarak sütunları, kayaları ve mezar üzerine yer alan yazıları inceleyerek tarihte düşüncel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Küçük bir tavsiye daha isterseniz gün batımına denk gelip şehir manzarasını buradan izleyebilir ve alanın büyüsüne akşam karanlığında kapılmazını şiddetle tavsiye ederiz.

Giriş ücreti: 5 TL’dir. Müzekart da geçerlidir.

Kaya Köy: Likya kalıntıları üzerine kurulan Kayaköy bir Rum şehridir. Yamaç üzerine evlerin tamamı kuruludur. Birbirinin manzarası ve ışığını hiçbiri kesmiyor. 10 bin civarında mübadele sırasında Rum buradan ayrıldığında yerine gelen Batı Trakya Türkleri burada oturmak istemeyince köy terk edilerek bir antik kent olarak kalmıştır. 2 kilise, 11 şapel ve 2 de okul bulunmaktadır köyde. Özel aracınızla Kayaköy’e gidebileceğiniz gibi Fethiye’den minibüslerle de gidebilirsiniz. 08:30 ve 17:00 saatleri arasında Kayaköy’ü ziyaret edebilir tarihe olan ilginize göre 1 saat ile yarım gün arasında değişen bir süre geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti: 5 Tl’dir. Müzekart geçerlidir.

Paragliding (Yamaç Paraşütü): Hiç şüphesiz Fethiye’de yapacağınız en unutulmaz aktivitelerden biri de yamaç paraşütüdür. Atlayışların gerçekleştiği Babadağ’da 1700 metrede güney pisti, 1800 metre kuzey pisti be 1965 metrede zirve pisti yer almaktadır. O gün hava şartlarına göre atlayışın yapılacağı pist belirleniyor. Atlayışı Fethiye’de yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan herhangi biriyle anlaştığınızda sizi özel araçlarla piste çıkarıyorlar. Bu konuda atlayışlar herhangi bir eğitim almamış kişiler için tandem, yani çift kişilik olarak yapılmaktadır. Araçla, birlikte atlayacağınız pilot dağa çıkarken belli oluyor. Herhangi sormak istediğiniz bir şey olurda araç içinde sormanız gerekir. sizden başka birçok kişi olacağından dolayı piste çıktığınızda konuşmaya hatta korkmaya bile fırsatınız kalmayabilir. Sadece Türkiye’de değil Babadağ Dünya’da da yamaç paraşütünün yapıldığı en ünlü ve güzel yerlerden bir tanesidir. 60 binin üstünde yılda atlayış yapıldığı söyleniyor. Özellikle belirtmek isteriz korkmanıza gerek yok! Son sürat dağın etrafında döne döne çıkan aracın içinde en büyük korkuyu yaşıyorsunuz. Git gide yükseliyor, buradan nasıl atlayacağım diye düşünüyorsunuz. Ancak görüyorsunuz ki piste çıktığınızda bu bir atlama şeklinde değil. Bir iki adım koşuyorsunuz ve hali hazırda açık paraşütün yardımıyla havadasınız! Düşmekten çok yaptığınız şey havada süzülmek gibi olduğundan dolayı yükseklik korkusunu ya da düşme hissini tetikleyecek herhangi bir durum yok. Karar verdiğinizde internetten ya da direkt ofisleriniz ziyaret ederek firmalardan herhangi biri ile anlaşabilirsiniz. Piste ve hava şartlarına göre atlayış 25-35 dakika arasında değişebiliyor.

Ücreti: 170-200 TL arasındadır. Fotoğraf ve video çekimi istediğinzide ise +100-120 TL arasında bir fark ödemek durumundasınız. Bu ücreti yalnızca video ya da fotoğrafları alarak bu ücreti düşürebileceğiniz gibi kendi makinenizi de önceden anlaşarak götürme şansınız olabilir.

Parasailing (Tekne Paraşütü): Yamaç paraşütünden her şeye rağmen korkuyorsanız parasailing tam da size göredir. Heyecanı daha az olsa da oldukça keyifli bir aktivitedir. Sırtınızda bir paraşüt olduğu halde parasailing de bir sürat teknesine bağlı oluyorsunuz. 2000 metreler seviyesinde bir yükseklikte değil, tekneden 80-200 metre arası bir yükseklikte tekne tarafından çekiliyorsunuz. Zaman zaman teknenin yaptığı manevralarla deniz seviyesine kadar inip tekrar çıktığınız ve havada paraşütle hız yaptığınız bir aktivitedir. Paragliding Fethiye’de daha yaygın bir spor olduğundan dolayı parasailing daha az biliniyor. Ancak yine de parasailing yapan acentalar da bulunabilir.

Ücret: 150 TL civarındadır. İki kişi birlikte binebilir.

Microlight: Daha da yükseğe! Küçük hacimli motoru, açık kokpite sahip yapısı ve üzerinde taşıdğı yelken kanatla Microlight bir çeşit hobi uçağıdır. Üzerindeki yelken havalandıktan sonra kanat ile uçuşuna devam edebileceği için oldukça az yakıt ihtiyacına sahiptir. 2000 metre yükseliğe sahip Babağın üstünden geçmek, hatta 3000 metrelere varan uçuşları bir nevi üstü açık uçakla yapmak istiyorsanız tam da Microlight size göre bir tecrübe olacaktır. yaklaşık olarak ortalama uçuşlar 25 dakika sürmektedir. Daha farklı uçuş programları da bulunabilir.

Ücret: Yaklaşık olarak 200 TL civarındadır. Fotoğraf ve video çekimi hariçtir.

Macera Tatilleri: Daha önce listede bulunan aktivitelerin hiçbirinde tecrübe ya da herhangi bir yeterliliğe sahip olmanıza gerek yoktur. Aktivitelerin hepsini zaman konusunda da bir haftaya sıkıştırmak pek mümkün değildir. (Parça halinde bunların 12 tanesini 10 günlük bir sürede tamamlayabilirsiniz.) hepsini tek seferde yapmak da kesinlikle maliyetli olacaktır. ancak tüm aktiviteleri belli bir program dahilinde Fethiye’de size sunan, 3 öğün yemeğiniz veren ve çok da fena sayılmayacak bir otelde konaklama imkanı sunan acentalar da vardır. Bunlardan ikisi Haydi Kampa ve Doğadayızdır. Yerinizi bu firmalardan ayırtarak 1 haftalık bir aktivite tatilini 600-1000 TL aralığında bir ücretle tamamlayabilirsiniz. Tatilin maliyetin yanında böyle bir paket yeni ve çok güzel arkadaşlıklar edinme, daha çok grup halinde eğlenme ve sürpriz gece eğlenceleri gibi artı yönler kazandıracaktır. Herkese şimdiden iyi tatiller dileriz!