Günübirlik geziler ile Kütahya’yı ziyaret eden kişiler Kütahya’da, özellikle Germian Sokağı’nda görecekler ki, Kütahya Evleri, Kütahya için kentsel dokunun oluşumunu olanaklı hale getirmiş bulunmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda biz de sizlere, Kütahyada nereler gezilir sorusunun yanıtları arasında yer alan Kütahya Evleri’nden kısaca söz etmek istiyoruz:
Germian Sokağı’nda sık olarak görülecek olan Kütahya Evleri’nin, şehrin kentsel dokusunu oluşturduğunu belirterek, Kütahya Evleri hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım. Kütahya Evleri’nin Batı Anadolu Türk Evleri kategorisinde yer aldığını bilmelisiniz. Kütahya Evleri’nin kendine özgü mimari yapısının, klasik Türk evlerinin tüm detaylarını yansıttığını, ve zamanla bu yapının değiştiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Hamdi Aydın Evi, Kütahya Evleri arasında yer alan en eski ev olma özelliğini göstermekle birlikte, 17. yüzyıldan kalmış bulunmaktadır. Defterdar Konağı, Hacı İsmail Efendi Evi, Bandımzade Evi, Germiyan Konağı… gibi pek çok evin de, eski Kütahya Evleri’ni tüm detayları ile gözler önüne serdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu evlerin tamamının Germian Sokağı’nda değil de, farklı mahallelerde bulunduğunu belirtmeyi de unutmamalıyız.