Günübirlik geziler kapsamında Kütahya’ya giden, ve Kütahyada nereler gezilir diyenler için yazımız içerisinde Hıdırlık Tepesi ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Günübirlik geziler ile Kütahya’ya gelen pek çok kişinin uğrayarak Kütahya’yı panoramik olarak izlediği Hıdırlık Tepesi hakkında bilgi almak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz:
Hıdırlık Tepesi Kütahya il Merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’da yaşayan kişiler için Hıdırlık Tepesi bir piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Hıdırlık Tepesi’nde bulunan bir mescidin de yer aldığını belirtmemiz gerekir ki bu mescit Kütahyada nereler gezilir diyen pek çok kişinin ilgi odağı olmaktadır.
Hıdırlık Tepesi’nde bulunan mescidin geçmişinin, bundan 750 sene öncesine dayandığını belirterek, Hezar Dinari tarafından yaptırıldığını belirtelim. Hezar Dinari bir Selçuklu beyi olup Kütahya’nın fethinde görevli isimlerden bir tanesi olarak tanıtılmaktadır.
Hıdırlık Tepesi’nde bulunan mescidin restorasyonu, 1984 senesinde Ahmet Yakupoğlu tarafından gerçekleştirilmiştir, ve bu restorasyon sırasında mescidin çevresi çinilerle süslenmiş bulunmaktadır.