Hindistan’da gezilecek görülecek yerler hakkında sizlere yardımcı olmak için bir yazı hazırladık.  Hindistan, gezginler için çok renkli bir ülke… Ülke, Unesco Kültür Mirasları listesindekilerden çok sayıdakine ev sahipliği yaptı ve renkli yaşamı, çılgın kültürü, nispeten hala kendini koruyan yapısı, tarihi değerleri ile gezginciler için sınırsız seçenek sunuyor.

Hindistan Gezilecek Yerler: Hindistan Gezi Rehberi

Altın Üçgen: Hindistan’da görülecek gezilecek  yerler listesinin başında elbette klasik rota ‘Altın Üçgen’ adlı, Delhi-Agra-Jaipur hattıdır. Geometride altın üçgen, ikizkenar üçgen olup, yan açıları 72, tepe açısı 36 derece olan üçgendir. Haritaya baktığınızda gerçekten bu rotadaki ‘kenarların’ yakın bir oranda olduğunu görebilirsiniz. Muhtemelen ismi de buradan geliyor. Bu rota muhteşem ülkenin başkentinden başlayarak Taj Mahal’i geçerek pembe şehir ‘Jaipur’da son buluyor. Bonus olarak, vakti ve ulaşım imkanı olan gezginler Fatehpur Sikri’yi de ekliyor.

Tac Mahal: Türk İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Tac Mahal, Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, doğum esnasında ölen eşi Ercümend Banu Begüm anısına yaptırılmıştır. Hindistan’ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır.
1632 yılında temeli atılan Tac Mahal’in yapımı 20 sene sürmüştür. Geometri ve estetiğin muhteşem bir örneği olarak tanımlanan Tac Mahal, dünyanın yedi harikasından birisidir.
Dünyanın yeni 7 harikası; Ürdün’deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru’daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika’daki Chichen Itza Piramidi, İtalya’nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan’daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralanıyor…

Rajastan Eyaleti: Bu bölge Hindistan’ın batısında kalıyor. Pakistan’ın bu eyalet büyük sınır komşusu oluyor ve bu ülkeden özellikle kara geçişleriyle sıklıkla gezginler tarafından kullanılıyor. En önemli kent Altın üçgenle kesişen Jaipur. Jaipur, pembe kent olarak anılıyor… ‘Rajalar Ülkesi’ demek olan isim ‘Krallar Ülkesi’ anlamına geliyor. Hindistan geneline göre Rajastan çok daha sıcak insanları ve çok güzel şerhleri ile ön plana çıkıyor.

amber-kalesi-hindistanAmber Kalesi: Jaipur’a 11 km uzaklıkta , Maota Gölünün üzerinde kurulu, harika manzaralı bir kaledir. Kalenin olduğu tepeye fillerin sırtında çıkılıyor. Kalenin içerisinde Sheesh Mahal, Jai Mahal ve diğer sarayları gezebilir, muhteşem mimarisine hayran kalabilirsiniz.

Varanasi: Şehir, Utar Pradesh eyaletinde bulunuyor ve Hindular için de en kutsal şehir. Dünyanın sayılı ve Hindistan’ın da en eski yerleşimlerinden biridir. Tüm Hindistan’dan Varanasi’ye Hindu ‘hacı’lar ölülerini yakmak ve kutsal Ganj nehrinde yıkanmak için geliyor. Burayı kesinlikle Kuzey Hindistan ve altın üçgeni içeren bir tur yapıyorsanız görün.
Maharashtra Eyaleti: Eyalet Hindistan’ın en zengin bölgesidir. Aynı zamanda en kalabalık yerleşimlerinin de başında geliyor. Başlı başına Bollywood’un ev sahibi Mumbai (Bombay) çılgınlık. Gezginlere göre bu bölgenin de tek gezilecek yeri.

Goa Eyaleti: Cennet sahilleri ile ünlü, Hindistan’ın batı yakasında bulunan en küçük eyaleti, oldukça Hindistan’ın genelinden kültürel, tarihi ve yerleşim olarak da farklı. Uzun süre Hindistan’ın genelinden farklı olarak Portekiz sömürgesi altında kalması, Hindu ve Katolik karışımı bir halk yaratmıştır. Unesco Dünya Kültür Miraslar’ı listesinde Goa’daki Katolik kiliseleri yer almaktadır. Hippilerin 60’larda ziyareti sonrasında ünlenen, ‘Goa Trance’ adında müzik türüne de bölge ilham olmuştur.

jama-camii-hindistanCuma Camisi: Jama Camii veya Mescidi olarak da bilinen Hindistan’ın en büyük camisi… Beşinci Babür imparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. 25 bin kişinin namaz kılabildiği bu caminin yapımına 1650 senesinde başlanılmış ve inşaatı 7 sene sürmüş… İki minareli caminin minare uzunlukları ise 41 metre…