Giethoom adını belki de birçoğumuz ilk defa duyuyor. Adını duyanlar orası da neresi diyebilirler. Hollanda’nın Giethoom, Overijsel eyaletine bağlı, dünyanın en güzel köyüdür. Burayı diğer köylerden ayıran ise bir özelliği vardır. burası bir su köyüdür. Evet, yanlış duymadınız. Bir kanal sistemi üzerine burası kurulmuş ve bu köyde neredeyse karayolu ulaşımı yok. Köy halkı öyle ki kendilerine ait sandalları ile ulaşımı sağlıyor. Sanırım el değmemiş güzelliği de kurulu olduğu nehrin güzelliğinden kaynaklanıyor.

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere, sanki bir masal ülkesindesiniz… Hollanda’da gezilecek yerler arasında bu köye de yer ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Hollanda’da Gezilecek Yerler: Giethoom Köyü Ulaşım

Öncelikle Türkiye’den Giethoom’a ulaşmak için Amsterdam’a havayolu ile gitmelisiniz. Kökeni Hollanda olan hava şirketi olan KLM, ayrıca Air France gibi havayolları ile direkt İstanbul’dan uçuşlar da mevcuttur. Havaalanına vardıktan sonra asıl macera başlıyor. Yine havalimanı sınırları içerisinde bulunan tren istasyonuna Amsterdam’a ulaştıktan sonra yürüyerek ulaşmalısınız. Uluslar arası terminal ana binasının tren istasyonu, hemen altında bulunur. 4-7 Euro arasında biletler değişiyor. 20 dakika süren tren yolculuğundan sonra Merkez istasyona ulaşıyorsunuz. Yine daha sonra gişelerin bulunduğu ana salona gelerek, Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan Giethoom’a ulaşmak için varış noktası Steenwijk olmak üzere 38 Euro karşılığında biler almalısınız.
Tren yolculuğunun yaklaşık 2 saat kadar sürmesinden sonra Steenwijk’e ulaşıyorsunuz. Henüz yolculuk bitmedi. Anlayacağınız masalsı ortamda kafa dinlemek adına epey bir yol gitmeniz gerekiyor. her saat başı Sten wijk’ten Giethoom’a otobüs bulunuyor. 30 Euroyu sabırsızlanıyorsanız gözden çıkarıp taksiye binebilirsiniz. 15 dakikanızı son etapta feda ediyorsunuz. Tren dışında Amsterdam’dan Giethoom’a otobüs, taksi, kiralık otomobil ya da bisikletle ulaşmak mümkündür. Bisiklet turları ile bazı gezginler buraya gelmeyi tercihe ediyor. Bisiklet turu ile zira civardaki güzellikleri de görme ve temiz hava alma imkanı oluyor.

Hollanda’da Gezilecek Yerler: Giethoom Köyü Konaklama

Giethoom merkezde eğer kalıp, huzurn ve sakinliğin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız Vakantieshuis Gi Jo’da kalmanız gerekir. kafa dinlemek isteyenler için burası doğru adrestir. Hem konforu hem konumu hem de güzelliği açısından beklentilerinizin tümünü karşılamaya yetecektir. Biraz diğer yerlere göre daha pahalı o kadar. Ancak ödediğiniz paraya değecektir.

Hollanda’da Gezilecek Yerler: Giethoom Köyünde Yapılacaklar

Telaşla ilk gününüzü geçirebileceğiniz için kalacağınız yerin civarını keşfetmelisiniz. Çevrede hakim olan sessizliği ve doğanın güzelliğini görünce buraya gelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığınızın farkına varacaksınız. Kafanızı yastığınıza koyduğunuzda temiz havanın da etkisi ile uykuya dalmanız çok yüksek ihtimaldir. Sabahları sonraki günlerde ördek sesleri ve kuş cıvıltıları ile uyanacaksınız. Rüyada değil gerçektesiniz.
Kendinizi, hemen hazırlanarak doğanın şefkatli kollarına bırakmanın tam zamanı. Şüphesiz burada her gün yapmanız gereken şey sabah yürüyüşüdür. Küçüklü büyüklü kanallarla her yer birbirine bağlanmış. Ahşap köprüler de kanalların üzerinde kurularak insanların gideceği yere ulaşmasında katkı sağlanmış.

Hollanda’da Gezilecek Yerler: Giethoom Köyünde Yenilecekler

Fanfare, Giethoom’un en ünlü kafe ve restoranıdır. Hollanda’da çevrilen bir film sonrasında burası ünlü olmuş. Yoğunluk günün her saatinde görülüyor. Yemek seçeneklerinde Hollonda ve Avrupa mutfaklarının bulunduğu geniş bir menü mevcuttur. Ayrıca her gün farklı bir canlı

müzik programı ile hizmet sunuyor. Bizim kültürümüze göre burada damak tadı biraz farklı. Ancak dana eti, tavuk eti ve balık bulunmaktadır. Diğer yerlere kıyasla fiyatlar ise yüksektir. Fanfare’de et seviyorsanız biber soslu biftek yemeyi ihmal etmemelisiniz. Damak tadımıza meze çeşitleri ise pek hitap etmedi diyebiliriz. Fanfare haricine Giethoom’da bir pizzacı, buraya has börek ve turta çeşitleri bulunan birgözleme evi ve restoranlar vardır. ayrıca hafif yiyecek, içecek ve günlük atıştırmalık ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz SPAR adlı bir süpermarket vardır.