Farklı doğal güzelliği ve pırıl pırıl deniziyle Akdeniz, her zaman insanları cezp etmeyi başarmıştır. Akdeniz kıyı şeridinin mükemmel güzelliği tartışılmaz ancak her tarafından denizin görünüyor olması ve adaların doğallığı ayrı bir güzellik katmaktadır. Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’nın, İbiza özerk bölgelerinden ve Balear adalarına bağlı ismi duyulmuş beş adalarından biridir. 110.000’nin üzerinde nüfusu ve adanın büyüklüğü de 580 kilometredir. Birbirine ada içerisinde en uzak mesafe 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. İbiza halkının söylediğine göre aralarında İbiza’ya beyaz ada derlermiş. Nedeni ise Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen insanların bu bölgeye yerleşmesi ve evlerin beyaz renkli olmasıymış birçok hippy ile adada gezdiğinizde tanışma fırsatınız olabilir. Ülkemize göre İbiza pahalı bir yerdir. Pahalı olmasında ada olması ve eğlence üzerine kurulmuş olması etkilidir. Ekim ayından itibaren bölgeye gidebilirsiniz. En yoğun olduğu dönem ise Haziran ayıdır.

 İBİZA Gezi Notları: Ulaşım

Araştırmalarımız sonucunda İspanya’nın şehirlerine uçak yolculuğu ile oradan deniz ya da tekrar uçak yolculuğu ile İbiza’ya gidileceğini öğrendik. Uçak yolculuğunu tercih ederseniz İstanbul’dan Barselona’ya oradan da İbiza’ya 1 saat içinde ulaşabilirsiniz. Akdeniz’in muhteşem görüntüsünü Barselona’dan İbiza’ya uçarken havadan izleme şansını bulabilirsiniz. Barselona üzerinden İbiza’ya feribot ile de seyahat edebilirsiniz. Ortalama sürenin feribotla 8 saat olması ve deniz olan bir yere zaten gidecek olmanın nedeni ile feribot yolculuğunu tercih etmeyebilirsiniz. Direkt uçak yolculuğu ile de ulaşabilirsiniz.
 İBİZA Gezi Notları: Kale Manzarası

Kaleye çıkmak için öncelikle bir tünelden geçiyorsunuz, tek tek kalenin basamaklarını tırmanarak zirveye ulaştığınızda bir yandan manzaranın tadını çıkarırken diğer yandan da bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Havaalanına inen uçakları ve La Salinas plajını kaleden baktığınızda görebiliyorsunuz.

İbizanın Simgesi: Görkemli Beyaz Evleri

Yürüyerek kaleden aşağıya doğru devam ettiğinizde dar sokaklardan ve dik merdivenlerden inerek İbiza’nın beyaz evlerine ulaşabilirsiniz. Bir an için kendinizi Bodrum’da

hissedebilirsiniz. Gerçekten beyaz rengin insanı dinlendirdiğini ve doğa ile bütünleştirdiğini düşüneceksiniz. Kale surlarının aşağısına doğru indiğinizde, deniz kıyısına doğru yeme içme mekanları sizi karşılayacaktır. Atıştırmalık bir şeyler yedikten sonra alışveriş yapabileceğiniz butik dükkanları gezebilirsiniz. Her mekan İbiza’da ağaçlarla çevrilmiş durumda, gürültü kirliliğinden gündüz neredeyse hiç olmadığı bir yer denilebilir.

Dalt Villa Şehri

Adeta Dalt Villa sokaklarında yürürken tarih kokusu gelecektir burnunuza. Tarihi eserleri ve eski, farklı binaları ile sanki uygarlıkların günümüzdeymiş gibi hissedeceksiniz. Oldukça cafe kültürü şehirde fazladır. Eğlence mekanlarının sesi ise akşam olduğunda her yerden yankılanıyor.
İspanya Gece Hayatı

Neredeyse İbiza’nın ilk binası olan Teatre Pereyra’da canlı müzik dinleme şansını bir akşam yakalabilirsiniz. Aynı zamanda Pereyra bar niteliğinde, sabaha kadar İbiza’da bütün gece kulüpleri ve barlar açıktır. Bir diğer İbiza’nın meşhur olan yeri de Hard Rock Cafe’dir. Tarz ve sunumları oldukça iyi görünmektedir. En çok İbiza’da eğlence mekanları, temiz havası ve plajları dikkatinizi çekecektir.

İspanyada Gezilecek Yerler: Formentera Adası

Adaya, İbiza limanından kalkan teknelerden birine binerek diğer yolcularla birlikte indiğinizde çok etkileneceksiniz. Denizin ortasında, muhteşem denizi ve kumsalı ile kendinizi bulutların üstünde gibi hissedeceksiniz. Adanın ortası kayalık, kenarları da kum plajdır. Güneşlenmek ve yüzmek için gerçekten ideal bir yerdir.

Yeme İçme Kültürü: Zeytinyağlılar

İbiza’da Akdeniz sahili olduğu için zeytinyağlı kültürü oldukça yaygındır. Paella ve kızartma türü yiyecekler ise bölgenin en meşhur yemeğidir. Paella ise deniz ürünleri ile yapılan bir tür pilavdır. Bütün İbiza restoranlarında, İbiza’ya has zeytinyağlı dolma ve muhteşem mezeleri görüp, tadabilirsiniz. Aklınıza İbiza lezzetleri denilince zeytinyağlı yemek çeşitleri gelecektir.