Bakırköy, İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. günün her saati hareketli olan çarşısı, tarihi dokusu, alışveriş merkezleri, uzun sahil şeridi, dostça azınlıkların yaşadığı mahalleleri ve merkezi konumuyla şehrin en popüler ilçelerinden biridir.

Denize Bakırköy’ün açılan dar sokaklarında yürürken ara ara iki katlı, tarihi evler dikkatinizi çekecek ve bu görülesi evlerin fotoğraflarını çekmeden, durup incelemeden, geçmişe kısa bir yolculuk yapmadan geçemeyeceksiniz. Bahçelievler, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Marmara Denizi ve Güngören’le komşu olan Bakırköy, İstanbul Avrupa Yakası’nın en önemli merkezlerinden biridir.

İstanbul Bakırköy Gezilecek Yerler

Özgürlük Meydanı: İstanbul Bakırköy’ün Özgürlük Meydanı simgesidir. Özgürlük Meydanı günün her saati renkli ve hareketlidir. İncirli Caddesi ve Ebuziyya Caddesi’ni birbirine bağlayan meydan binlerce kişiyi gün içinde ağırlar. Birçok kafe, restoran, mağaza ve büfe ile etrafında çevrili olan Özgürlük Meydanı bazı dönemlerde konser ve miting alanı olarak da kullanılmaktadır. Bakırköy, alışveriş merkezleri konusunda adeta bir cennettir. Birbirleriyle lüks ve hizmet konusunda yarışan birçok alışveriş merkezine ev sahipliği eder bu kozmopolit ilçe. Her zevke ve keseye uygun mağazaları, restoranları, sinemaların, teknoloji marketlerinin, kitapçıların ve ünlü markaların, kitapçıların ve ünlü marka zincirlerinin yer aldığı alışveriş merkezleri özellikle kış aylarında yoğun ilgi görür.
Bakırköy Sahili: Bakırköy’ün uzun bir sahili vardır. barlar, çay bahçeleri ve şirin kafeler hareketliliğine, buradaki restoranlar oldukça katkıda bulunur. Bakırköy sahilinde ayrıca yürüyüş yapanlar paten kayanlar, köpeğini gezdirenler, bisiklete binenler, oturup bir bankta kitap okuyanlar ve kısa bir öğle uykusuna çimenlerde dalanları da sıklıkla görürsünüz.

Bakırköy Çarşısı: Bakırköy Çarşısı’nda yüzlerce, binlerce mağaza ve dükkan yer alır. Kolaylıkla aradığınız her şeyi ama her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca çarşıda bulunan pasajlarda hareketliliğin, alışverişin yoğun olduğu anlardır. Butikler, kuyumcular, kitapçılar, marka mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, oyuncakçılar, kafeler, restoranlar ve teknoloji mağazalarının bulunduğu Bakırköy Çarşısı, mıknatıs gibi renkli atmosferi ile sizi kendine çekecektir.

Zuhurat Baba Türbesi: Zuhurat Baba Türbesi bölgede en sık ziyaret edilen yerlerden biridir. mistik bir atmosferi ve ilginç bir hikayesi vardır. özellikle Cuma günleri ziyaret edilir. Dileği gerçek olanlar, dilek dileyenler, yalnızca dua etmek için gelenlerle dolup taşar türbe.

Yeşilköy Sahil Parkı: İstanbul’un Bakırköy ilçesi sınırları içinde yer alır. Yeşilköy Sahil parkı bölgenin nefes alma alanlarından biridir. 2 adet tenis kortu, 2 adet basketbol sahası, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru bulunan geniş bir alana sahiptir. Yeşilköy Sahil Parkı, özellikle hafta sonları yoğun ilgi görür. Yalnızca semt sakinlerinin değil, civar semttekilerin de sıklıkla uğradığı, zaman geçirdiği yerlerden biridir.

Yeşilköy Feneri: Yeşilköy Feneri İstanbul’un tarihi fenerlerinden biridir. uzaktan hala her sabah kendisini görenlere selam verir. İstanbul’un tarihini gözler önüne seren bir o kadar da İstanbul Boğazı’nı şenlendiren ve mimarisi ile güzelleştiren bir yapıdır. İlk olarak Yeşilköy Feneri, Marmara Denizi’nden İstanbul Boğazı’na giriş yapan gemileri karşılar.

İnşası 1856 yılında olmuştur ve bir Fransız yapımıdır. Ayastafonos ilk adı olup, yüksekliği ise 23 m’dir. Üç kez şimdiye kadar restorasyon döneminden geçmiştir. İstanbul’un Bakırköy ilçesine bağlı olan Yeşilköy semtinde Yeşilköy Feneri yer alır. Mimari açıdan göz doldurmaya devam etmekle birlikte bu görkemli yapı sağlamlığını da sürdürmektedir. Ve boğazı muhakkak ki süsleyen Yeşilköy Feneri’nin güzelliğine şahit olmalısınız.

Florya Atatürk Deniz Köşkü: Florya Atatürk Deniz Köşkü, Bakırköy ilçesine bağlı gezi mekanlarının ilk sıralarında yer alır.

Florya’yı Atatürk’ün çok sevmesi ve yazlık olarak bölgeyi kullanması, dönemin belediye başkanı tarafından bir köşk yapılıp Atatürk’e hediye etmesini sağlamıştır. Atatürk Florya’ya

özel bir ilgi duymuştur. Buradaki köşküne özellikle yaz aylarında gelir, halkla birlikte denize girer, dinlenirdi. Florya o dönemlerde yazlık bir bölge olarak ünlenmesini sağlamıştır.

Tarihteki önemli isimlere, Florya Atatürk Deniz Köşkü ev sahipliği yapmıştır. Bu isimler arasında yer alan İngiltere Kralı VIII. Edward, Windsor Düşesi Wallis Simpson köşke gelen en önemli kişilerdir. İsmet İnönü, Atatürk’ün ölümünün ardından Cevdet Sunday, Celal Bayar, Cemal Gürses, Cumhurbaşkanı oldukları yıllarda köşkü kullanmışlardır.

Florya Atatürk Deniz Köşkü, 1988 yılında müze konumuna getirilmiştir. Pazartesi ve Perşembe günleri dışında müze haftanın her günü ziyaret edilebilir.
Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Fotoğraf makinelerine ve fotoğraflara eğer özel bir ilginiz varsa, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

1896 yapımlı fotoğraf makinesi ve o tarihten bu yana değişen ve gelişen fotoğraf makinelerini fotoğrafçılıkla ilgili malzemelerin sergilendiği müzede görmek mümkün. Çift objektifli, stüdyo fotoğraf makineleri, casus ve mini makineler poloraid makineler gerçekten görülmeye değer.

Osmaniye Caddesi üzerinde Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi, bulunmaktadır. Hafta içi her gün müzeye gidebilirsiniz. Ziyaretler 09:00- 17:00 saatleri arasında yapılır.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi: Topladığı tarihsel ve kültürel değerleri, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi herkesle paylaşmayı amaçlayan bir müzedir.

Hastanenin 100 yıllık tarihi serüveni müzede anlatılmaktadır. Kronolojik olarak müzedeki bölümler sıraya konmuştur. 1930’lu yıllar, 1940’lı yıllar, 1950’li yıllar, 1970’li yıllar, 1980’li, 1990’lı ve 2000’li yıllar başlıkları ile bölümlerin tümünü ziyaret edebilirsiniz.

Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’ın da kişisel eşyalarını görebilirsiniz. 1934 yılına ait ameliyat defteri, Dr. Faruk Bayülkem’in kullanmış olduğu elektrokonvülzif tedavi aleti ve ilaç şişeleri de müzede yerini almıştır.

Sadece müzeyi hafta içi gezebilme imkanınız var. 10:00-15:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Surp Stepanos Ermeni Kilisesi: İstanbul, birçok medeniyetin hüküm sürer ve her medeniyetten izler taşır. Mistik bir atmosferin içine farklı dinlere ait ibadet yerleri ile içine hapsediyor.

Bir hafta sonunu İstanbul’da gezecekseniz ya da tatil için bu güzel şehirde bir süre bulunacaksanız Surp Stepanos Ermeni Kilisesi’ni ziyaret edeceğiniz yerlere dahil edebilirsiniz. Bakırköy’ün bu ibadet yeri Yeşilköy semtinde bulunduğundan dolayı ulaşımı kolaydır.

Şehrin tarihi atmosferine Surp Stepanos Ermeni Kilisesi, eşlik etmeye devam ediyor ve birçok turistin yıl içerisinde yoğun olarak ilgisini görüyor. Surp Stepanos Ermeni Kilisesi’ni İstanbul’da bulunduğunuz günlerde dahil etmeyi unutmayın.

Özgürlük Meyda’nında, kiliseyi gezdikten sonra istediğiniz kadar vakit geçirebilir, meydanda yer alan mekanlarım birinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca Özgürlük Meydanı’ndaki mağazalarda istediğiniz kadar alışveriş yapma imkanınız da olabilir.

CNR Fuar Merkezi: İstanbul’da 1985 yılında kurulan CNR Fuar merkezi , fuar organizatörlüğü işlerini yürüterek 9 şirketi bünyesinde bulundurmaktadır.

CNR Fuar Merkezi yüzlerce fuara ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Sektörüne her yıl yenilikleri tanıtmayı kendine ilke edinmiş bir holdingtir.

Mevcutta yer alan şirketlerin isimleri;

* Export Tour; Seyahat ve konaklama

* Desing Studio: Stant, tribün, podyum, tente ve tasarım uygulamaları

* CNR Uluslar arası Fuarcılık

* CNR Sektörel Fuarcılık

* Dünya Gıda: Restoran ve Bar-Coffee Hizmetleri, Catering

* Pegasus: Fuar Güvenlik Hizmetleri-Uluslararası Düzeyde Özel Güvenlik Hizmetleri

* Stand Art: Ekstra Malzeme ve Fuar Destek Hizmetleri

* İstanbul Fuarcılık: Ulusal ve Uluslar arası Arenada Önemle Takip Edilen Fuarların Organizatörlüğü

* AGENDA Meet Trade Network: Agenda Vip Hizmetleri

belli dönemlerde her yıl konu başlıkları ile açılan fuarlara oldukça yoğun ilgi gösterilmektedir. CNR Fuar Merkezi’nin düzenleyeceği fuarları takrip ederek katılımcı olarak siz de gidebilirsiniz.

İstanbul’un merkez ilçelerinden biri olan İstanbul, Avrupa Yakası’nın en yoğun ve kalabalık ilçelerinden biridir. hem sosyal yaşamın hem de iş hayatının Avrupa Yakası’nda ilk adreslerinden biridir.

Her daim günün her saati hareketli ve canlı olan Bakırköy Çarşısı’nı gezmek Bakırköy’de yapılacak şeylerin başında geliyor. Dükkanlar, mağazalar, restoranlar, cafeler ve daha birçok mekanın bulunduğu çarşıda keyifli bir yürüyüş yapılabilir. Dükkanları gezerek alışveriş yapabilir, istediğiniz mekanda bir kahve ya da yemek molası verebilirsiniz.

Dolaşmaya alışveriş için çıktıysanız Bakırköy’de bulunan AVM’leri ziyaret edebilirsiniz. Her zevke ve keseye uygun ürünlerin satıldığı çok sayıda alışveriş merkezine Bakırköy ev sahipliği etmektedir.

Bakırköy’de ne yapılacağını soruyorsanız ikinci öneri olarak Bakırköy sahilinde güzel bir gezinti yapmanız olabilir. gökyüzünde güneş eğer parlıyorsa kendinizi Bakırköy sahiline atabilir, masmavi deniz manzarası eşliğinde, yemyeşil çimlerde vakit geçirebilirsiniz. Sahilde isterseniz bisiklete binebilir ya da paten kayabilirsiniz.

Florya Sahil Parkı ve Yeşilköy Sahil park Bakırköy’de uzun sahil hattında vakit geçirebileceğiniz diğer yerlerdir.