İstanbulda Nereye Gidilir: İstanbul gezi rehberinde bugün İstanbul Edirnekapı civarında Gezilecek Yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Edirnekapıda nereler gezilir?

Tarihi Mekânlar

İstanbul Surları, Bizans Dönemi’nde Sarayburnu’ndan başlayıp Haliç kıyısı boyunca devam ederek Ayvansaray’a kadar devam edermiş. Bu surlara açılan iki kapıdan biri Edirnekapı’dır bir diğeri ise Topkapı’dır.

Mihrimah Sultan Camii: Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından cami büyük usta Mimar Sinan’a yaptırılarak 1565 yılında tamamlanmış. Mihrimah Sultan Cami, Edirnekapı’nın gezilecek yerleri arasında ilk sırayı alırken külliyesinde; türbe, hamam ve mektep bulunmaktadır.
Camii 1999 yılında depremde hasar gördüğü için onarılmıştır.

İstanbul’un 7 tepesinden biri olan Edirnekapı’yı Mihrimah Sultan Camii süsler.

Mihrimah’ın anlamı güneş ve aydır. Burada büyük usta Mimar Sinan ustalığını konuşturuyor ve Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nin minaresinin arkasından her yıl 21 Mart günü güneş batarken, Üskidar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin arkasından ay doğacak biçimde camileri inşa ediyor ( 21 Mart günü hem gece ve gündüzün eşit olduğu hem de Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.).

Mimar Sinan, Edirnekapı’yı süsleyen Mihrimah Sultan Camii’ye büyük özen göstermiş. Oldukça iç mekanı ferah ve aydınlık olarak tasarlanan caminin 204 adet penceresi bulunmaktadır. Bizans Dönemi’nden caminin taşıyıcı sütunlarının kaldığı düşünülmektedir.

Edirnekapı’ya metro ile ulaşım

Edirnekapı durağında İstanbul Metrosu T4 hattına binerek inebilirsiniz. Mihrimah Sultan Camii’ne buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kariye Müzesi

6. yüzyıla kadar Kariye Müzesi’nin tarihi gitmektedir. Kilise olarak Bizans döneminde inşa edilen yapı, İstanbul’un fethinden sonra camii olarak kullanılmıştır. Manastır da Kariye Müzesi’nin çevresinde varmış ancak günümüze dek gelememiş.

Chora Church olarak yabancılar tarafından bilinen kilise yapıldığı dönemde Bizans Surları’nın dışında kalıyormuş. Kiliseye bu nedenle ‘Chora-Kırda’ anlamında bir isim verilmiş.

Bina İstanbul’u etkileyen depremlerde ve Haçlı seferlerinde büyük hasar görmüş ve 14. yüzyılda bugünkü halini almıştır.

Kilise, II. Beyazıd tarafından camiye çevrilmiştir ve kilisenin içerisinde yer alan tüm resim ve freskler bir alçı tabakası ile örtülmüş. Minare ve mihrap da eklenmiştir. Yapı 1947 yılında müzeye çevrilmiş, ciddi bir şekilde yapının içerisinde restorasyon işlemi başlamış ve yaklaşık 10 yıl boyunca sürmüştür. Günümüze kadar İstanbul’da Bizans döneminden kalabilmiş ve en iyi korunmuş mozikler ve freskleri bu Kariyer Müzesi’nde görebilirsiniz.

Kariye Müzesi’ne metro ile ulaşım

Edirnekapı Durağı’nda İstanbul Metrosu T4 hattına binerek inebilirsiniz. Kariye Müzesi’ne buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı, Edirnekapı’da bulunan kara surlarına bitişik olarak inşa edilmiş ve Edirnekapı tarihi yerleri arasında bulunmaktadır. Kesin olarak Tekfur Sarayı’nın tarihi ile ilgili bir bilgi yoktur. Bizans İmparatorluğu tarafından bazı kaynaklarda 11. yüzyılda yapıldığı belirtilir. Bazılarında da 13. yüzyılda inşa edildiği belirtilir.

Sultanahmet Meydanı’nda bulunan büyük bir sarayda Bizans İmparatorları yaşarmış. Edirnekapı civarında daha sonra Blakherna (Blachernae) Sarayı’nı inşa ettirmişler. Günümüze Blakherna Sarayı’ndan yalnızca Tekfur Sarayı kalabilmiş.

17. yüzyıla kadar Bizans İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kullanılmayan bu saray bu tarihte Osmanlı İmparatorluğu’nun hayvanat bahçesi olmuş. Burada imparatorluğa hediye edilen filler ve zürafalar tutulurmuş. Seramik ve cam ürünleri imalathanesi olarak daha sonra kullanılmış.

Tekfur Sarayı’na metro ile ulaşım

Edirnekapı durağında İstanbul metrosu T4 hattına binerek inebilirsiniz. Tekfur Sarayı’na buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Fethiye Müzesi-Pammakaristos Kilisesi

Ayasofya ve Kariye Müzesi’nden sonra İstanbul’da en iyi mozaikleri Fethiye Müzesi’nde görebilirsiniz.

Pammakaristos Kilisesi 13. yüzyılda yapılmış ve Hz. Meryem’e adanmıştır. Bizans İmparatoru Palailogos’un yeğeni Tarchainotes ve karısı Maria tarafından 14. yüzyılın başlarında restorasyon görmüş ve Hz. İsa’ya adanan ek bir bölüm yaptırılmıştır. Yine bu kilise de Tarchainotes ve karısı Maria’nın mezarları bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra izni ile bir süre Patrikhane ve Manastır olarak da kullanılmıştır.

Yapı Sultan III. Murad tarafından camiye çevrilmiş, Gürcistan ve Azerbaycan’ın fethinden sonra ‘Fethiye’ adı verilmiştir. Fethiye Müzesi, 19. yüzyılda restorasyon geçirmiş ve Hz. İsa, Hz. Meryem ve Azizlerin mozaikleri ile süslenmiştir.

Fethiye Müzesi’ne nasıl gidilir?

Otobüs hatlarından 90 ve 90 A İETT binerek, Draman Durağı adlı en son durakta inip yürüyebilirsiniz.

90 – Draman Eminönü

90A – Draman Beyazıt

Fethiye Camii: Bu cami Fethiye Müzesi ile aynı binayı paylaşmaktadır. Restorasyonu Sultan Abdülmecit zamanında görmüş ve minaresi yenilenmiştir.

Edirnekapı’da yapılacaklar

Kariye Müzesi’ni Edirnekapı’da gezerken çevresinde birçok güzel sokağı göreceksiniz. Bu eski İstanbul evlerinin restorasyondan geçirilip güzelleştirildiği sokaklarda fotoğraf çekip vakit geçirmek de ayrı bir zevktir.

Edirnekapı’ya nasıl gidilir?

Edirnekapı durağında İstanbul Metrosu T4 hattına binerek ulaşabilirsiniz. Buradan yürüyüp Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı ve Mihrimah Sultan Camii’ni gezebilirsiniz. Biraz Fethiye Müzesi ve Camii’ne yürümek vaktinizi alabilir.

İstanbulda gezilecek yerler konulu tüm yazılarımız için tıklayın