Aklınıza İtalya denilince ilk gelen nedir diye sorarsanız; şimdiden herkesin Milano, Roma ve Venedik dediğini duyar gibiyiz. Peki sadece bu şehirden ibaret mi İtalya? Tabi hayır, bu üç şehrinin dışında da İtalya’nın görülmesi gereken harika yerleri var.

İtalyada Gezilecek Yerler: İtalya’nın Az Bilinen Güzel Yerleri

Akdeniz iklimi yansıması Bari: Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları; Bari’ye gitmek için en uygun dönemlerdir. Eylül ve Ekim aylarında da Bari’nin son dönemlerini yaşayabilirsiniz. İtalya’nın Bari, güneydoğusunda, Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunuyor. Bari’de Akdeniz iklimi etkilidir. Sizi harika doğasıyla adeta cezbedecektir. Harika sebze çorbaları Bari’de içilebilir. Toskana peyrinirinden yapılan makarnalar ve pizza yenilebilir, pesto sosunun tadına da bakabilirsiniz. Alışveriş yapabileceğimiz harika caddeler Bari’de bulunmaktadır. Alışverişi özellikle Via Sparano caddesinde yapmayı unutmayın. Her yıl Bari’de 26 Temmuz – 10 Ağustos arasında Locus Festivali düzenleniyor. Otobüs, taksi, bisikleti şehir ulaşımında kullanabilirsiniz.

Catania (Katanya) renk katar: Catania, Sicilya özerk bölgesine bağlıdır. Sicilya adasının doğu kıyısında bulunur. Herkes meşhur Etna Yanardağı’nı duymuştur. Etna yanardağının eteklerinde bu şehir kurulmuştur. Avrupa’da, Etna yanardağı en yüksek ve aktifliğini hala koruyan bir yanardağdır. Catania bir liman kenti olduğundan deniz ürünleri oldukça yaygındır. Tavola Calda, en önemli yemeklerinden biridir ve et etini bölgede oldukça fazla pişiren restoran olduğu için et yiyeceğiniz zaman bir ön araştırma yapmanızda yarar olacaktır. şehrin önemli simgeleri; Katedral Meydanı ve Ursino Kalesi’dir. Cafeleri, gece hayatı ve deniz etkinlikleri ile sizleri Cantania beklemektedir.
Ancona: İtalya’nın Marche bölgesinde bulunur. Kıyısı Adriyatik denizine olan bir liman kentidir. Bu kentte tarih boyunca gemilerle ticaret yapılmıştır. Burası aynı zamanda Adriyatik denizinin en büyük ticaret limanı ve tersanelerinin olduğu bir bölgedir. Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun uzun süre yönetiminde kalan kentte, bu kültürlere ait eserleri bulmak mümkündür. Oldukça yeşili fazla olan ve çok sayıda tabii güzellikleri olan, kendinizi burada gezerken bir adada gibi hissedeceksiniz. O kadar buranın insanları sıcak ve iyi ki, adeta kendinizi ülkenizde gibi hissediyorsunuz. Adeta boylu boyunca uzanan kum plajlarını gördüğünüzde kendinizden geçeceksiniz. Büyük gemi turları da Ancona’da düzenleniyor ve hepsinin de uğrak yeri denilebilir. Orta çağdan kalma kiliseler, arkeoloji sevenler için Marche Ulusal müzesi ve Katedral Dıocasan Müzesi’ni buraya geldiğinizde sakın gezmeden ayrılmayın. Menüsü yemek konusunda oldukça geniş olan Ancona’da makarna, pizza, karides yiyebilirsiniz. Hakikaten oldukça lezzetli yapıyorlar.

Cagliari: İklimi ılıman olan Cagliari, İtalya’nın Sardinya özerk bölgesi başkenti olan güzel bi liman şehridir. Gece hayatı bu şehirde oldukça yaygındır ve oldukça renkli geçer. Cagliari’den ülkemiz saat farkı olarak bir saat önde, özer bölge başkenti olmasına bakmayın, yine para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Genelde şehir içi ulaşımda metro, taksi ve otobüs kullanılıyor. Bölge harika oteller ve denize sahiptir, binlerce turist akınına her yıl uğramaktadır. Cagliari’ye gitmişken Bastione, Marina, Sam Remy, Fil Kulesi ve Roma Tiyatrosu’na uğramayı unutmayın. Kum, deniz ve güneşin doyasıya tadını çıkarabileceğiniz muhteşem bir yerdir.

Genoa: Rengarenk evleri, masmavi denizi ev beyaz kum plajı ile Genoa hakikaten harika bir şehirdir. Gökyüzü ve denizin büyüleyici rengi, sokakların sessizliği adeta kafanızı dinlendiriyor. Spor severler tarafından Genoa’nın bilinen bir futbol kulübü de var. Daha önce defalarca şampiyon olmuş ve gerçekten çok başarılı takımı; İtalya Serial Kulübü Genoa Gfc’dir.

Naples (Napoli): Roma ve Milano’dan sonra Napoli, İtalya’nın üçüncü en büyük şehridir. Tarihsel açıdan Napoli çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi eserleri ve müzeleri her yerde görmek mümkündür. Napoli’nin dar ve uzun sokakları vardır ve gerçekten çok farklı bir şehirdir. Castel Nuovo Şatosu, Royal Palace ve renkli evleri ile mutlaka Positanoya gidin. Ünlü markaların yer aldığı mağazalardan alışveriş etmeyi de unutmayın. Napoli plajlarında bunların tümünün yanı sıra mükemmel günler geçirebilirsiniz.

Palermo: İtalya’nın güneyinde bulunan Palermo, tarihi bir şehirdir. Harika yemekleri, oldukça zengin tarihi dokusu ve yemekleri ile damak tadınıza hitap edecektir. Futbol konusunda Palermo, çok gelişmiş bir şehirdir. Palermo Spor Klubü ve kulübe ait Renzo Barbera Stadı oldukça meşhurdur. Birçok futbolu takip eden insan tarafından bilinir. Palermo Katedrali, Palermo Norman Sarayı ve Norman Sarayı görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca kayık ve yat turuna Palermo’da çıkabilir, denize muhteşem berrak sularında girebilirsiniz.
Turin (Torino): Torino, futbol kulübü ile ünlüdür. Kuzey İtalya bölgesinde yer alır ve Alpler’e yakın bir konumda bulunur. Kış ayları bu nedenle oldukça soğuktur. Mimari yapısı ile özellikle İtalya’nın en güzel şehirleri arasında yer alan Torino’nun restoranlarında makarna ve lezzetli aperatiflerin her çeşidini bulmak mümkündür. Güzel çikolata dükkanlarından Torina’ya gittiğinizde alışveriş yapmayı unutmayın. Dünyada en güzel çikolataları Torino’lular kendilerinin ürettiğini iddia ederler. Mısır Müzesi, Otomobil Müzesi ve Torino Katedrali gezilecek en güzel yerleri arasındadır. İtalya’nın saklı ve pek bilinmeyen cennet yerlerini İtalya’ya gittiğinizde pek bilinmeyen yerlerini gezmelisiniz.

Lamezia Terme: İtalya’nın Calabria bölgesinde bulunan Lamezia Terme Catanzaro iline bağlıdır. Tüm manzara, Malta tapınak şövalyeleri kulesine çıktığınızda ayaklarınızın altındadır. Görülesi yerlerden biri de Lamezia Terme’de bulunan kaledir. Birçok şehirde bulunan tarihi kiliseyi de görmek mümkündür. Sakinliği, denizliği, kendine has doğası ve zeytinyağlı yemekleriyle Lamezia Terme size çok iyi gelecektir.

Alghero: İtalya’nın güneyinde bulunan Sassari iline bağlı Alghero bir kenttir. Kumsalı, denizi ve eğlence mekanları ile tatilde aradığınız her etkinliği burada bulabilirsiniz. Katalanca halkın dilidir. Ancak bu bölgeyi birçok turist ziyaret ettiği için İngilizce konuşarak insanlarla rahatça anlaşabilirsiniz. Tarihi yapılar bölgede oldukça fazladır, gezinizin bir bölümünü kum, deniz ve güneşe diğer bölümü de Alghero’da bulunan tarihi mekanları gezmeye ayırabilirsiniz.

Uzun palmiye ağaçlarının gölgesinde Alghero’yu gezerken kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Sıklıkla yat limanı ile yat tutkunlarının ziyaret ettiği ve yat gezilerinin yapıldığı harika denizi ile sizlere Alghero çok iyi gelecektir. Burada deniz yemekleri, denize yakınlığı dolayısıyla çok taze ve meşhurdur. Capo Caccıa Burnu, MAdonna del Santo Rosario ve San Francisko Kilisesi’ni Alghero’ya gittiğinizde gezmeden dönmeyin.