Son yılların İzmir Çeşme, en gözde tatil noktalarından biridir. tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tatilcileri bitmeyen eğlencesi ile kendine çeken Çeşme’de yapılacak birçok aktivite vardır. Çeşme’de yapılacak şeyler için hazırladığımız listeye bir göz atın.

İzmir Çeşme’de Ne Yapılır? İzmir Çeşme’de Yapılacak Şeyler

Rüzgar Sörfü

Rüzgar sörfü, Çeşme denince akla gelen ilk aktivitelerden biridir. Çeşme, ülkemizin en popüler rüzgar sörfü noktalarından biridir ve sörf için güzel koylarında ideal bir rüzgar var. Eğer hobileriniz arasında rüzgar sörfü varsa Çeşme vazgeçilmez adresiniz olacak. Rüzgar sörfüne henüz başlamadıysanız da endişelenmeyin. Rüzgar sörfü dersi alabileceğiniz birçok okul bulunuyor.

Denize Çeşme’de girmek ayrı bir keyiftir. Burada çünkü birbirinden güzel plajlar ve koylar bulunuyor. Mutlaka Çeşme’de en bilinen ve mutlaka görmenizi önerdiğimiz plajlar arasında Altınkum Plajı, Çeşme Boyalık Koyu, Aya Yorgi Koyu, Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Pırlanta Plajı, Çark Plajı ve Çeşme Paşalimanı Plajı başı çekmektedir. Rüya gibi kumsallar ve muhteşem bir deniz… Çeşme’ye aşık olmak için artacak şeyler…

Doğası ile olduğu kadar İzmir Çeşme, görülmeye değer bir yerdir. Çeşme Kalesi’ni Çeşme tatiliniz sırasında gezebilir, Çeşme Müzesi’ne uğrayıp Çeşme’nin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir, Ildıra’daki Erythrai Antik Kenti’ni gezebilirsiniz.

Çeşme ve Sakız Ağaçları

Çeşme, dünyadaki sayılı sakız ağacı bölgelerinden biridir. Mutlaka özel koruma altındaki sakız ağaçlarını görmenizi öneriyoruz.

Birbirinden sevimli ve şık mekanlar Çeşme merkezde bulunmaktadır. Keyifli bir yemeği bu restoranlardan birinde yiyebilir, gündüzün tatlı yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayacak bir kahve molası verebilirsiniz.
Alaçatı’ya Uğramayı İhmal Etmeyin

Elbette Alaçatı, Çeşme’nin en popüler bölgesidir. Alaçatı’ya Çeşme’de tatil yapıyorsanız uğramadan dönmeyin. Alaçatı’yı rüzgar sörfü için tercih edebilirsiniz aynı zamanda gezecek de birçok yeri bulunur. Nisan ayında eğer Çeşme’de olursanız her yıl düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’ne katılabilirsiniz.

Ilıca otellerin termal havuzları be çamur banyolarıyla ünlü Şifne termal havuzlarına girebilir, hem sağlık hem de keyif bulabilirsiniz. Çeşme’de gece de gündüz de oldukça hareketlidir ve burada eğlence bitmek bilmez. Sabahın ilk ışıklarına dek Çeşme’nin birbirinden şık mekanlarında eğlenebilirsiniz.

Çeşme’de Denize Girilen Yerler

Çeşme yarımadadır ve birçok denize girebileceğiniz plaj ve kumsal bulunur. Çeşme’nin güneyinden kuzeyine doğru sıralarsak, Çeşme’de son yıllarda Alaçatı oldukça sevimli bir köy, Alaçatı’dan limana doğru ilerlediğinizde de uzun, tertemiz bir plajı var denize buradan girebilirsiniz.

Çeşme’nin Çiftlikköy en sakin huzurlu köşelerinden, Çiftlikköy sınırları içerisinde hem ücretli hem de halka açık plajlar yer almaktadır.

Çeşme’de yazın en trend mekanları Aya Yorgi’de yer alır. Gençlerin özellikle tüm günlerini geçirdikleri ücret barları ve plajları ile popülerdir. Denize Çeşme’de keyifle girebileceğiniz, nezih yerlerin başında bulunur.

Çeşme’nin en popüler plajı Ilıca’dır. Halka açıktır, tertemiz, uzun kumsalı ve masmavi bir denizi vardır. Çeşme’de bu bahsettiğimiz plajlar dışımda da sizlerin keşfedeceği denize girmeye uygun kimsenin olmadığı yerler vardır.

Alaçatı’da Rüzgar Sörfü: Su sporları için Alaçatı, en ideal yerlerin ilk sıralarında bulunur. Rüzgar sörfünün özellikle yoğun bir şekilde yapılmasından dolayı birçok sörf okulu Alaçatı’da açılmıştır.

Sadece Türkiye’de değil Alaçatı, aynı zamanda dünyada da önemli bir sörf merkezidir. Sürekli denizin rüzgarlı olmasından dolayı sörf meraklılarının ilgi odağı haline gelmiştir ve hala popülerliliği devam etmektedir.

İlk defa sörf yapacak olanlar için de aynı zamanda uygun bir noktadır. Çünkü her ne kadar Alaçatı’nın denizi rüzgarlı olsa da uzun bir mesafe boyunca deniz derinleşmemektedir.

Rüzgar sörfü eğitimini Alaçatı’da almak oldukça kolaydır. Active Windsurf Center, Orsa Sörf Okulu ve Bu bi Sörf Okulu eğitimi alabileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır. Sörf malzemelerini kiralayabileceğiniz yerler de Alaçatı’da bulunmaktadır.

Ciddi bir rahatsızlığınız yoksa eğer Alaçatı tatilinizde istediğiniz kadar rüzgar sörfü yapabilirsiniz.