Ege’nin birbirinden güzel saklı köyleri arasında herkes tarafından en bilineni herhalde Şirince’dir. Adı insanı kendine çekiyor, kucaklıyor Şirince’nin, hemen ismi de hafızalarda kalıyor. Biranda insan Ege’ye gitmişken kendini Şirince’de bulabiliyor.

Anlata anlata gidenler bitiremiyor, haliyle de insan merak ediyor… Bu güzel mimarili köy neresiymiş? Bu meyve şaraplarının yapıldığı yer neresiymiş? Dünyanın sonu geldiğinde bu yok olmayacak yerleşim neresiymiş?

İşte Ege’nin saklı köyü Şirince:
İzmir Şirince Köyü: Şirince Gezilecek Yerler ve Şirince Evleri

Şirince eskiden bir Rum köyüymüş. Rumelili Türkler mübadele zamanında yerleştirilmiş. Çoğunluklu olarak o zamandan bu yana Türklerin yaşadığı adı gibi çok şirin bir köy burası. Özgün mimarisi, dar sokakları ile insanı büyüleyen bir atmosfere sahip. Tabi bir de dillere destan meyve şarapları. Bir de hemen yakının da matematik köyü bulunuyor.

Tarih boyunca şirin mi şirin Şirince’ye birçok isim verilmiştir. Çirkince, bunlar arasında en bilinenidir. Neden Şirince’ye Çirkince adı verilmiş derseniz, şöyle ki; tabi Şirince çok ama çok güzel bir köy. Kimseler buraya gelmesin, köylerini çirkin zannetsinler diye köy halkı köyün adının Çirkince olmasını istemiş. Bu güzeller güzeli köy böylelikle tarihte Çirkince olarak yerini almıştır. Ta ki İzmir Valisi’nin Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu köyü ziyaret etmesine kadar köyün adı Çirkince kalmıştır. (İzmir Valisi o zamanlar Kazım Dirik’miş)

Bu Selçuk’a 8 km olan köye ulaşmak için hafif virajlı yollardan bir tepeciğe çıkmanız gerekir. Yeşillikler arasından gideceğiniz hoş bir yoldan sonra köye ulaşıyorsunuz. Köy girişine kadar arabalar girebiliyor. Bu nedenle arabayla geldiyseniz köy girişinde arabanızı bırakmanız gerekiyor. Arabanızı şanlıysanız sokakta bulunan birkaç yerden birine koyabiliyorsunuz. Eğer yoksa hemen girişte yer alan otoparka arabanızı park edebilirsiniz.

Rahat rahat artık Şirince’yi gezebilirsiniz.
Küçük olduğundan köyü gezmek oldukça rahat. Dar, Arnavut kaldırımlı sokakları, özgün mimarisi ile insanı büyülüyor. Bu nedenle 1-2 saat gezilebilecek köyde bir gün kalmak isteyebilirsiniz.

Şirince Evleri: Şirince Köyü Tarihi Evler

Şirince evleri, köyde dikkatleri ilk çeken yer oluyor. Çoğu Şirince evi 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu evler genelde 2 katlıdır, büyük bir uyum içerisinde ağaçların içerisinde serpiştirilmiştir. Mübadeleden önce zengin ve büyük bir köy olan Şirince’de 1800 ev vardı ve 5000 nüfus yaşıyordu. Şimdi ise köyde yaklaşık 150 evde 650-700 kişi yaşamaktadır.

Kuşkusuz 1995 yılında köye yerleşen Sevan Nişanyan’ın bu kadar güzel olmasında etkisi büyüktür. Geleneksel mimariyi koruyarak evleri restore ettirmiştir. Şirince evlerine bu nedenle Nişanyan Evleri de denir. Devlet izni olmadan restorasyon yapıldığından dolayı da hapis cezasına çarptırılmıştır.

Şirnce Köyü’nün tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır.  Beylikler döneminde ve Osmanlı döneminde köyde yerleşim devam etmiştir. Evlerin çoğu Osmanlı dönemi örnekler taşımaktadır. Birbirine benzeyen evler, köyde oldukça güzel biçimde konumlanmıştır. Köy, bütünlük içeren bir mimariye sahip olduğu için pek çok kişi tarafından fotoğraf çekmek için özellikle tercih edilmektedir.

Şirince’de Kahve: Kahve mürver şerbeti birlikte sunuluyor. Mürver çoğu yerde karşımıza çıkan bir çeşit ot, çalıdır. Bu bitki Kuzguncuk’ta bulunuyormuş. Yanında götürmek isteyenlere de şişe de yapılıyormuş.