Kamboçya’da gezilecek yerlerden söze girmek istersek, ilk olarak Tonla Sap Gölü ve gölde yüzen evlerden bahsedebiliriz. Güney Doğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap Gölü, turistlerin en çok ilgilerini çeken yerlerin başında geliyor. Tatlısu gölü olan bu göl, çok güzel bir ekosisteme sahip. gölde 300’den fazla balık türü yaşıyor.

Kamboçya Gezilecek Yerler: Tonle Sap Gölü ve Yüzen Evleri

Dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden biri Tonle Sap’tır. Komboçyalılar için bu harika su dünyası bir hayat kaynağıdır. Tonle Sap, Güney Doğu Asya’nın en büyük gölüdür ve bunun yanı sıra dünyadaki de en büyük taşkın su yatağıdır.

1 metre derinliğe yağışsız sezonda 2,700 kilometre kare yayılan bir gölken, muson yağmurları etkisi ile Mayıs ve Ekim ayı arasında neredeyse 6 kat büyüyerek, 8 metre derinlik ve 16,000 kilometre kare alana kadar genişleyebiliyor. Mekong Nehri’ne Kasım ve Mayıs arasında dökülen Tonle Sap Nehri, yön değişimini yağmurlar geldiğinde yaparak muazzam Tonle Sap Gölü’nü oluşturur. Bu tarih nehrin ters akmaya başladığı zamandır ve Phnom Penh’te dünyanın en ünlü Dolunay ve Su Festivali olarak kutlanmaktadır.
Tatlı su rezervleri dünyanın her yerindeki oldukça hassas bir ekosistemin parçasıdır. Tatlı su, dünyadaki su hacminin %1’inin daha az miktarı olduğu için, aktif tatlı su sistemlerinin biyolojik olarak önemi çok büyüktür. Bu yüzden UNESCO Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olarak 1997 yılında belirlenmiş olan Tonle Sap Gölü, 100’den fazla kuş türüne, 200’den fazla balık türüne, yaklaşık 20 yılan türüne, çeşitli sürüngen ve birçok leopar çeşidine ev sahipliği ediyor.

Yerleşim yerine uzak bunun yanı sıra mangrov ormanlık alanlarda da su samuru, maymun, soyu yok olma tehdidi olan siyam timsahı, 13 tür su kaplumbağası gibi zengin bir ekosistem hayat buluyor. Göl yaklaşık olarak dört milyon insanı besliyor, deniz ürünleri ile ilgili gıda kaynağının ülkenin dörtte birini sağlıyor.

Tonle Sap Gölü ve Chong Kneas Yüzen Evleri

Henüz Komboçya’nın keşfedilmemiş taraflarından biri olan Chong Kneas’ta asırlık göl hayatı geleneklerimi sürdüren oldukça çalışkan Komboçyalılar, su üzerine yaptıkları tekne evleriyle balıkçılık ve timsah çiftçiliği ve karides ile geçimlerini sağlıyor. Her şey bu köyde yüzüyor; yüzen polis karakolu, yüzen okul, yüzen tapınak, yüzen market ve benzin istasyonu…

Tekne evleri ile hep birlikte suyun akış yönüne göre yön değiştiriyor. 100-400 metrekare arasında büyüklükleri değişen tekne evler içerisinde sakin bir yaşam sürdüren köylüler, bambudan yapılmış verandalarda evlerin önünde horoz, tavuk ve domuzlar besliyor, biber ve domates yetiştiriyor.

Elektriğin 1113 kişinin yaşadığı köyde bulunmamasına rağmen, hemen hemen her evde uydu ve tv antenleri görülebiliyor. Güç kaynağı olarak köyün jeneratör istasyonunda bittikçe şarj edilen aküler kullanılıyor. Yüzmeyi, kürek çekmeyi, tekne kullanmayı çocuk yaşta iyi derecede öğrenen köy halkı balıkçılıkla geçimini sağlıyor. Ağırlığı 300 km’yi bulan kedi balıkları bu sularda yakalanabiliyor.