Kapadokya; tabiatı ile doğası ile rengarenk balonları ile süslü bir cennettir. Hiç daha önce burayı gördünüz mü bilinmez ama Kapadokya’da öyle bir yer var ki gördüğünüzde aşık olup, dönmek istemeyeceksiniz. İşte orası Avanos…

Avanos’ta Gezilecek Görülecek Yerler

Tabiatı ile Kapadokya Turlarının olmazsa olmaz ün yapmış cennet köşesi Avanos kesinlikle binlerce yıllık kültürü ile görülmesi gereken bir yerdir. ‘Venessa’ antik adı olan Avanos çanak, çömlek ve halıcılık işleri ile ön plandadır. Evinizi buradan güzelleştirecek her türlü şeyi alabilir ya da birer hatıra niyetine sevdiklerinize götürebilirsiniz. Eşine bu zamana kadar pek rastlandığı söylenemez doğası için. Bir yandan peri bacalarının güzelliği diğer yandan şehir manzarası ayrı burada daha neler neler saklı bir bilseniz. Vadileri, kaya kiliseleri ile peribacaları kadar ünlü Avanos’ta. 18 km Nevşehir’den ötede ve Kapadokya’nın gerçekten en çarpıcı noktası da burasıdır. Doğasında yetişen lezzetli üzümlerinden yapılan şaraplarının tadına baktığınızda şarapları ile ünlü olan Şirince’deki, Şarköy’deki kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.
Şimdi o zaman Avanos’ta gezilecek yerler nerelermiş bir de oralara bakalım:

Avanos Gezi Rehberi

Kızılırmak: Kızılırmak Avanos’ta nefes alacağınız bir yer arıyorsanız tam size göre. Şehir kalabalığından uzakta burası yeşillik ve su kaynağı bölgesidir. Burada en lezzetli kiremitte balığı yiyeceksiniz. Kızılırmak, çamurdan yapılan çanak çömleği de bol bir yerdir. Kesinlikle Avanos gezinizde listenizde olmalıdır.

Özkonak Yer Altı Şehri: Özkonak Yer altı Şehri, Avanos’t görülmeden dönülmemesi gereken duraklardan biridir. Buranın en meşhur yerleri Kaymaklı ve Derinkuyu Yer altı Şehirleri’dir. Kısa bir geçmişe yolculuk yapmak isterseniz gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Zelve Ören Yeri: Zelve Ören Yeri, macera severlerin vazgeçemediği rotadır. Avanos’un da aynı zamanda görülmeye değer yerlerinden biridir. en fazla Kapadokya’da peri bacalarını burada göreceksiniz. 5 km Avanos’a uzaklıktaki Zelve’yi listenizden eksik etmemelisiniz. Bir zaman ki Hıristiyanların hem yerleşim yeri hem de merkezi noktası burasıdır.

Üzümlü Kilisesi: Üzüm motifleri olduğu için kilisede buranın adına Üzümlü Kilisesi denilmiş. Balık ve palmiye simgeleri de üzüm dışında buranın zenginliğine adete zenginlik katmış. Eski zamanlarda aynı zamanlarda dini sembolleri de büyüleyici atmosferi ile Üzümlü Kilisesi’nde. Avanos’a gittiğinizde kısacası Üzümlü Kilisesi’ni görmeyi unutmayın.

Kapadokya’nın Avanos en güzel en büyüleyici yerlerinin bir arada toplandığı özel bir yerdir. Yaz tatilinizi zenginleştirmek istiyorsanız peribacaları ile ünlü Kapadokya’nın eşsiz doğasındaki Avanos’u gezmelisiniz.