Karabük; mağara ve ormanlarıyla, koruma altına alınan tarihi evleriyle, derin kanyonlarıyla gezginlerin keşif noktaları arasında yer alır.

Karabük, birçok medeniyetin yerleşim yeri olarak kullanıldığı bir şehirdir. Yeni bir şehir keşfetmek için ideal şehirlerden biridir. sizleri, Karadeniz’in merak edilen yerlerinden biri olan Karabük’te attığınız her adım farklı bir zaman dilimine sürükleyecek.

Karabük’te Gezilecek Yerler: Karabük Gezi Rehberi

Doğasının ve tarihinin her ilçesine izlerini bırakan Karabük’te görülecek birçok tarihi mekan ve gezilecek birçok yer vardır.

Karabük’teki Kanyonlar: İncekaya Kanyonu, Safranbolu ilçesinde yer alır, yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgisini görür. Çevreyi izleyebileceğiniz bir seyir terası Kanyonda mevcuttur. Seyir teras cam yapıdadır. Doğanın içine gizlenmiş İncekaya Su Kemeri de kanyonda gezerken görebilirsiniz. Sultan III. Selim döneminde su kemeri, sadrazamlık görevinde bulunan İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiştir. Tokatlı Kanyonu ise şehrin büyüsüne kapılacağınız bir diğer kanyondur. Tokatlı Kanyonu, yine Safranbolu sınırları içerisinde yer alır. Doğanın en güzel durumlarını gözler önüne sunar. İncekaya Kanyonu’ndaki gibi burada bir seyir terası bulunur. Tokatlı Kanyon’da aynı zamanda mağara kafeler de göreceksiniz.
Karabük’teki Tarihi Yapılar: Birçok medeniyetin Karabük yerleşim alanı olmasından dolayı birçok tarihi eseri günümüze sağlam kalabilmiş şehirler arasında bulunur. İlk olarak Karabük’te 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Üç katlı bir yapıya sahip olan konak, Safranbolu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Bir sonraki durağınız yine Safranbolu’da yer alan Mümtazlar Gezi Evi olabilir. Günümüzde müze olarak, Safranbolu mimarisinin izlerini taşıyan ev kullanılmaktadır. 1888 yılında Müderris Ziya Efendi tarafından ev yaptırılmıştır. Köprülü Mehmet Paşa Camii Karabük’ün tarihi yapılarından biridir. 1662 yılında yapılan camii Safranbolu sınırları içerisinde yer alır. Banisinden de ismini almıştır. Köprülü Mehmet Paşa Camii ulaşım açısından kolay bir noktadadır ve gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Karabük Yenice Ormanları: 7 bisiklet rotası ve 15 yürüyüş rotasıyla yer alan Yenice Ormanları, şehrin en güzel alanları arasında yer alır. Her mevsim Yenice Ormanları’na gidebilirsiniz. Şelaleler, renk renk çiçekleri yeşillikler arasında bir yolculuk sunan ormanda görebilirsiniz. Karşınıza sonbaharla birlikte sararmış yapraklar çıkar. Yenice Ormanları’nı Karabük’te gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz. Şeker Kanyonu özellikle görülmeye değer…

Yörük Köyü: Koruma altına 1997 yılında alınan Yörük Köyü, mutlaka Karabük’e gelenlerin gezdiği noktalar arasında yer alır. Köy tarihi evleriyle dikkat çekerken, Safranbolu ilçesine bağlıdır ve yaklaşık 20 km ilçe merkezine mesafede yer alır. İlçede bulunan en eski ev 450 yıllıktır. Kendinizi, köyün dar sokaklarından geçerken büyük bir açık hava müzesinde hissedeceksiniz.

Bulak Mağarası: Karabük, Türkiye’nin en önemli mağara oluşumlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Gezginler tarafından Bulak Mağarası özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilebiliyor. Üç kattan oluşan mağaranın en alt katında bir dere yer alır. Her mevsim dere akışını da koruyor. Değişik oluşumları her katında görebileceğiniz Bulak Mağarası’nda araştırmalar yapılmış ve insan sağlığına zarar verecek hiçbir madde bulunamamıştır. Mağarayı kesinlikle Karabük gezi listenize eklemelisiniz.

Hadrianapolis Antik Kenti: Hadrianapolis Antik Kenti, Roma dönemiyle tarihlendirilir ve Eskipazar ilçesinde bulunur. Antik kent zengin bir tarihi kalıntıya sahiptir, yaklaşık ilçe merkezine 3 km’lik mesafede yer alır. Kaya mezarları, kiliseler, sarnıçlar, mahsenler ve surlar görebileceğiniz bu yolculuk, Karabük’te sizi en etkileyecek gezilerden biri olacaktır.

Safranbolu’ya has hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar, kahvehaneler, lokantalar ve unutulmaya yüz tutan birkaç el ustalığının sergilendiği işyerlerinin bulunduğu çarşı, akşam saatlerine kadar yaz-kış keyifli yerli-yabancı turistlerin gezdiği yerlerden biridir.

Özellikle Safranbolu gezinize başladıysanız Safranbolu hatırası olarak maket konaklar, ahşap el işçiliği küçük hediyelik eşyalar, Safranbolu lokumu alabileceğiniz, tarihe şöyle bir kısa seyahat edebileceğiniz bu mekanı gezmelisiniz.
Safranbolu Hıdırlık Tepesi: Kastamonu tarafından Safranbolu’ya geliyorsanız Hıdırlık Tepesi, şehrin girişinde sağda yüksekçe bir tepede bulunan bir yerdir.

Buranın önemi Safranbolu’nun cezp edici konakları ve konakların yer aldığı Arnavut kaldırımlı sokakları hiç önünüzde engel olmadan kuşbaşı görebilmenizdedir.

Yazıköy: Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Yazıköy bulunur. Hatta nüfus yoğunluğu açısından Safranbolu’nun en büyük ikinci köyüdür. Yazıköy bununla birlikte Safranbolu’nun en köklü ve kültürel açıdan da en derin köy olma özelliğini taşır.

Yazıköy, mübadele öncesinde bir Rum köyü imiş. Köyün dağlık kısımlarında, Yazıköy Türkleri olarak adlandırılan kısım yaşıyormuş. Fakat daha sonra ticaretle tanışan Yazıköy Türkleri yavaş yavaş zenginleşmeye başlamış ve yerleşik hayata geçmişlerdir. Türklerin Rum halkı da köye kadar inmelerini engellemek için, köyün etrafına duvar örmüşlerdir. Türkler gel zaman git zaman Yazıköy’e en nihayetinde yerleşmişler. Buraya da Türkler koymuş köyün ismini.

O dönemlerden Yazıköy’ün içerisinde kalan ve mescit olarak şu an kullanılan bir kilise binası bulunuyor. Ayrıca yine Yazıköy’de Safranbolu’nun en güzel üzüm bağları bulunuyor.

Yolunuz eğer Safranbolu’ya düşerse mutlaka Yazıköy’ü de görün. Keyifli bir tatil geçirmenizi şimdiden diliyoruz.

İncekaya Kanyonu: İncekaya Kanyonu Karabük-Safranbolu’nun ilgi çeken kanyonlarından biridir.

Bölgeye yerli turistler kadar da yabancı turistler de yoğun ilgi göstermektedir, sahip olduğu İncekaya Su Kemeri ile de doğasının yanında dikkat çeker. Turizmin son zamanlar daha fazla canlanması için kanyona benzer bir seyir terası yapılmıştır. İncekaya Kanyonu’nun tüm güzelliğine camdan yapılan terastan anında şahit olabilirsiniz. Dik ve derin yamaçlardan kanyon oluşmaktadır.

Gezi listenize Safranbolu’nun bu bölgesini dahil edebilir, keyifli ve huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camii: Köprülü Mehmet Paşa Camii Karabük-Safranbolu’da yer alır. Hem iç hem dış mimarisi hem de sahip olduğu tarihiyle ve dekorasyonuyla mistik bir çekim gücü yaratır.

1662 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın isteği üzerine cami, inşa edilmiştir. Camiye ulaşmak kolaydır. Çeşme Mahallesi’nde bulunan Safranbolu Çarşısı’nın içinde yer alır. Cami, 17. yüzyıl mimarisinin önemli örneklerinden biridir ve iki kez günümüze kadar restorasyon döneminden geçmiştir.

Rotanıza, Safranbolu’nun tarihi evlerinin arasında gezerken Köprülü Mehmet Paşa Camiini de ekleyebilirsiniz.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı: Çitdere Türkiye’nin zengin doğasının bir parçasıdır. 721,5 hektarlık büyük bir alanı kapsamaktadır.

Çeşitli ağaç türlerine Karabük’ün Yenice ilçesi sınırları içerisinde bulunan alanda sahiptir. Sedir, çam, ıstranca meşesi, karaağaç, gürgen, karaçam, kayın ve birçok ağaç türünün olduğu Çitedere Tabiat Koruma Alanı’nda hayvan çeşidi de fazladır. Geyik, karaca, sansar, kurt, ayı, yaban kedisi, vaşak, yavşan türleri görülmektedir.

Yürüyüş ve gezi organizasyonları Çitdere Tabiat Koruma Alanı’nda yapılmakta olup, turistlerin yanı sıra bölge araştırmacıların da yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.