Karadeniz’in bu güzel şehrinde yapılacak birçok aktivite, görülecek bir çok yer vardır. Karabük’ü siz de gezmeyi planlıyorsanız yapılacak şeyler listesine bir göz atın.

Özellikle doğaseverlerin ve sanatseverlerin, gezginlerin Batı Karadeniz’deki favori adreslerinden biridir. Yeni bir yer görmek isteyenlerin doğası ve tarihi ile ideal bir şehirdir.

Karabük’te Neler Yapılır? Karabükte Yapılacaklar Listesi

Karabük’ün ilçesi Safranbolu dünyaca ünlüdür. Karabük’te yapılacak şeylerin ilk sırasında Safranbolu gezisi bulunuyor. Koruma altında olan bu harika bölgede keyifli bir gezi yapabilir, isterseniz tarihi konaklarda hizmet veren otellerde konaklayabilirsiniz.
Doğa sporları yapmak için Karabük çok uygun bir coğrafyaya sahiptir. İncekaya Kanyonu’na trekking yapmak için gidebilirsiniz. Aynı zamanda Kanyon’da yapılan seyir terasına çıkıp doğa harikası yere tepeden bakabilir, İncekaya Su Kemeri’ni de görebilirsiniz.

Yenice Ormanları eğer siz bir bisikletçiyseniz Karabük’teki adresinizdir. 15 yürüyüş rotası e 7 bisiklet yolu ile doğaseverler için tam anlamıyla bir cennettir burası ve kamp da yapabilirsiniz. Karabük’teki gezi listenizde mutlaka Citdere Tabiat Koruma Alanı olmalıdır. Yürüyüş, kamp, doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler burada yapılabilir.

Bahar ve yaz aylarında özellikle Karabükte’yseniz Bulak Mağarası’nı görmeyi yapılacaklar listesine eklemelisiniz. Bulak, ülkemizin en popüler mağaralarından biridir ve 3 kattan oluşan bu yapı muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Sipahioğlu Konağı ve Köprülü Mehmet Paşa Camii’ni Karabük’ün tarihi tapılarını görmek isterseniz gezebilirsiniz. Binlerce yıllık tarihi günümüze taşıyan Hadrianapolis Antik Kenti de Karabük’te yapılacak şeylerden biridir. Bu antik kent 4. yüzyıldan kalmıştır ve Eskipazar’da bulunur.