Şirin mi şirin Kocaeli’nin köyleri, birbirinden harika tabiat harikaları ve yüzyıllara direnmiş tarihi değerlerinden söz edeceğimiz yazımızı okuyarak kolaylıkla kendinize gezi listesi hazırlayabilirsiniz. Kocaeli, Marmara Bölgesi’nin en gezilesi yerlerinden biridir. İstanbulluların özellikle hafta sonu tatilini değerlendirdiği bir yerdir. Kocaeli’ne gitmek için eğer hazırlıklarınızı tamamladıysanız antik kentlerinden yaylalarına, müzelerinden göllerine gezilecek yerlerine bir bakın…

Kocaeli’de Gezilecek Yerler: Kocaeli (İzmit) Gezi Rehberi

Kocaelideki Yaylalar: Kocaeli’nin her köşesinde huzur bulacaksınız. Bunlardan ilkini yaylaları görerek deneyebilirsiniz. Doğanın en sıcak haliyle, yeşilliklerle dolu gülümseyen yaylalar ilk olarak şehrin gezilecek sıralarını oluşturur. Başlıca gezebileceğiniz yaylalar; Kuzu Yaylası, Maşukiye Kirazlı Yaylası, Yuvacık’ta bulunan Menekşe Yaylası, Kaya Üstü Yaylası, Aytepe’dir. Kamp yapma imkânınız da bu yaylaların çoğunda bulunuyor.

Kocaelideki Müzeler: Müzeler, Kocaeli’nin en keyifli gezi yerlerinden biridir. Günümüze, tarihin en eski dönemlerinden gelebilmiş eserlerin yer aldığı ve şehrin aynı zamanda yaşama biçimi hakkında bilgiler sunan müzelerden çok sayıda bulunmaktadır. Mutlaka bu nedenle buluna müzeler gezilmelidir. En kısa ve keyifli tatil gezilerinizi oluşturacak müzeler; Gebze’deki Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, İzmit’teki Gayret Gemi Müzesi ve şehir merkezlerindeki Kocaeli Arkeoloji Müzesi’dir.

Kocaelideki Tarihi yapılar: Yıl boyunca turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen ve şehrin geçmişi hakkında bilgi veren Darıca Kalesi, Saatçi Ali Efendi konağı, Mustafa Paşa Hamamı, Orhan Camii, Valide Köprüsü, Kocaeli Saat Kulesi, Örcün Hamamı, Konca Lahdi, Çoban Paşa Külliyesi, Zıbıncı Mescidi, Kilezdere Köprüsü, Eskihisar Kalesi de gezi listenize dahil edebileceğiniz yerler arasındadır.

Gezerken sizleri başka bir dünyaya sürükleyecek ve doğanın en güzel parçalarını sunacak olan Gebze’deki Balıklayalar, Kandıra’daki Tahtalı Göleti, Yuvacık’taki Beşkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık Barajı, Kefken Pembe Kayalar, Kerpe Kartal Kayaları, Kerpe Miço Cennet Koyu, Maşukiye Aygır Deresi, Bağırganlı da uzun bir tatili planınız varsa mutlaka listenizde olmalıdır.

Kefken Kovanağzı Koyu: Kefken ve Kerpe arasında Koyunağzı Koyu, özellikle yazlık siteleri ile yoğunlukla yazlıkçıların tatillerini geçirdikleri uzun kumsalı, berrak sığ deniziyle gönül rahatlığı içinde ailelerin denizin tadını çıkardıkları bir koydur.
Kuzu Yaylası: Yakından Kocaeli’nin doğal güzelliklerine şahit olmak istiyorsanız size bu güzellikler hakkında Kuzu Yaylası harika bilgiler verecektir.

Kuzu Yaylası, Kartepe-Maşukiye’de bulunur. İstanbul kalabalığı ve kargaşasından uzakta yalnızca temiz havanın ve yeşilliklerin sizinle olacağı bir yerdir. Kısa tatiller için İstanbul’a yakın olmasından dolayı fazlasıyla tercih edilmektedir.

Kuzu yaylasında kamp da yapılabilir. Bir sessizliğe sahiptir ve yalnızca kuşların mırıldaması çıkan tek sestir. Üstelik Sapanca Gölü’de buradan bir başka görünür. Size manzaranın tüm güzelliği selam verirken nereden nasıl başlayacağınıza da karar veremezsiniz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi: Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Eskihisar Köyü’nde bulunur. Önemli devlet adamlarını tarihte konuk ederken birçok önemli olaya da tanıklık etmiştir.

Bir süre I. Dünya Savaşı’nda karargah komutanına tahsis edilen bu ev, İsmet İnönü ve M. Kemal Atatürk’ün bir süre konakladıkları yerdir.

Kültür Bakanlığı tarafından Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, 1966 yılında kamulaştırılmıştır. 1884 yılında yapılan ev iki ahşaplı bir binadır ve ahşap malzeme taş temeller üzerine kullanılmıştır. Kocaeli Müzesi yönetiminde günümüzde olan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Osman Hamdi Bey’e ait eşyalar, ailesi ve kendisine ait fotoğraflar sergilenmektedir. Mutlaka Kocaeli gezinizde ziyaret etmelisiniz. Kocaeli’nde bulunan Darıca Kalesi Eskihisar Kalesi, Darıca Hayvanat Bahçesi, Balıklayalar ve diğer önemli, güzel yerleri de bunların yanı sıra gezmeyi ihmal etmeyin.

Maşukiye Kirazlı Yaylası: Maşukiye, Kocaeli’nin turizmini canlandıran bölgelerden biridir. Maşukiye yeşil alanlara hakimdir. Sıkça hem uzun hem de kısa tatiller için tercih edilir. Bir hafta sonu Maşukiye’ye gidip, bölgede keşfedilmeyi bekleyen köşeleri ziyaret edebilirsiniz. Biraz olsun şehir kalabalığından uzaklaşabilirsiniz. 129 km İstanbul ile Maşukiye arasındaki mesafedir.

Gezinizi bu bölgeye gelip de Kirazlı Yaylası’na çıkmadan sonlandırmamalısınız. Maşukiye Kirazlı Yaylası, büyük bir piknik alanına sahiptir. Hem doyasıya yaylada piknik yapabilir hem de yaylanın sahip olduğu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü manzaradan görülebilmektedir.

Maşukiye Kahvaltı Keyfi’ni yaşamayı ve Maşukiye Alabalık Restoranları’nda lezzetli balıkların tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Darıca kalesi: Turistik alanlardan biri Kocaeli-Darıca’daki kaledir. Daritsion olarak Bizans döneminde anılırken daha eski tarihlerde Tararion Kalesi olarak bilindiği yazılı kaynaklarda yer alır. Koma amaçlı bir karakol kalesi olarak önündeki iskele yaptırılmış olan kale, Osmanlıların bu yöreyi ele geçirmesi ile Darıca ismini almıştır. Evliya Çelebi Darıca iskelesinden Seyahatname adlı kitabında Darıca Kalesi’nden bahsetmiştir. Darıca Kalesi’ni Kocaeli gezinizde ziyaret ettiğiniz esnada keşifler yaparken kalenin sahile inen gizli yeraltı geçidini de göreceksiniz. Yolunuz Kocaeli’ne düşerse Darıca Kalesi’ni, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi’ni, Kuzu Yaylası’nı, Yuvacık Barajı’nı ve Darıca Hayvanat Bahçesi’ni de ziyaret ederek doğal ve yeni güzellikleri görüp, tarihi değerlere şahit olacaksınız.

Eskihisar kalesi: Eskihisar Kalesi, Kocaeli-Gebze sınırları içerisine yer alır. Bölgenin tarihi kalıntılarından biridir. Günümüze Bizans döneminden kalmıştır ve Eskihisar balıkçı köyünde yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra askerlerini yerleştirdiği bu köyde o askerlerin şu anda torunları yaşamaktadır. Hem tarihi ile hem de çevresindeki görülmeye değer yerleri ile Eskihisar Kalesi, yıl içerisinde turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi hemen sağında yer alır ve bu müzeyi geziniz sırasında mutlaka görmelisiniz. Eskihisar Topçular İskelesi, kalenin karşısında solunda da marina yer almaktadır. Kocaeli’ne Eskihisar Kalesi’nin hoş manzarasına şahit olmak için günübirlik bir geziyle ziyaret edebilirsiniz. Bağırganlı, Kuzu Yaylası ve Tahtalı Gölet gibi bölgenin en görülesi yerlerini ziyaret edebilirsiniz.
Bağırganlı: Tahtalı Göleti, Kuzu Yaylası ve Eskihisar Kalesi  ve tüm diğer doğal-tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin farklı parçasını oluşturan Kocaeli’nin görülmesi gereken en önemli yerlerinden biridir.

Sofalı ayrımından Ağya-Kandıra istikametinde gidildiğinde 13 km sonra karşınıza Bağırganlı çıkacaktır. Balıkçılık, köyün sakinlerinin geçim kaynağıdır. Halk tarımı tercih ederek fındık üretimi yapıyor. Bağırganlı’da dereler tepeler yer alır ve küçük koyların sıkıştırdığı kumsallarda doyasıya yürüyüş yapabilir; denizin sakin tavrı ve çevresindeki yeşilliklerin eşliğinde güzel bir gün geçirebilirsiniz. Size, Bağırganlı Köyü’nü keşfetmek farklı duyguların kapılarını açacaktır.

Seyrek kalesi: Kocaeli’ne bağlı Kandıra Kerpe bölgesinde Seyrek Kalesi yer almaktadır. Tüm antik dönem liman kalelerinde olduğu gibi Seyrek Kalesi iki ayrı koya kol kanat geren bir konumdadır. Denize küçük bir yarımada biçiminde uzanan ve küçük bir liman oluşturan Seyrek Kalesi’nin Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Eski zamanlardan beri bir iskele vazifesi görmektedir. Karadeniz’in kıyılarına Osmanlı İmparatorluğu’nun tek bir güç olarak egemen olması ile bu kalenin de çok önemli bir hükmü kalmadı.

Ayrıca II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olabileceği düşünülen siperler de üzerinde bulunmaktadır. Karayolu ile Seyrek Kalesi’ne ulaşım sağlanmaktadır. Batıya doğru, Kerpe sahiline ulaştığınızda denizi gözden kaçırmadan kıyıya yakın giden yolu takip ederek Seyrek’e gidilmesi mümkün olacaktır.

Ayazma ılıcası: Kocaeli’nin Başişkele ilçesinde Ayazma Ilıcası yer alır. Sağlık merkezi olarak Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan Ayazma Ilıcası, Kocaeli’nin günümüzde tek sağlık yapısı olarak dikkat çekmektedir.

Roma dönemine kadar Ayazma Ilıcası’nın tarihinin uzandığı düşünülüyor. Burası Osmanlı Dönemi’nde de insanların yaşadığı bir yerleşim bölgesiymiş. Daha önceleri Ayazma Ilıcası, tatil yeri olarak kullanılmasından ötürü Yazlık ismini almıştır.

Günümüzde de Ayazma Ilıcası’ndaki suyun kullanımı devam etmektedir. Hatta burada bulunan suyun yapılan birçok araştırma ve tahlil sonuçları da birçok hastalığa iyi geldiğini tespit etmiştir.

Yolunuz eğer Kocaeli’ne düşerse mutlaka Ayazma Ilıcası’nı ziyaret etmelisiniz. Ayazma Ilıcası’nda bununla birlikte daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız The Ness Termal & Spa Hotel’de konaklayabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller…

Kerpe Babadağı: Kerpe’nin en yüksek noktası, Babadağı’dır. 400 m Babadağı deniz seviyesinden yüksektedir. Karadeniz’in kıyısındaki bu şirin tatlı beldesini Kerpe gezinizde kuş bakışı izlemek isteyenler bu tepeye çıkmaktadır. 4 km Kerpe’ye mesafedeki bu tepede ayrıca Akçakoca Anıt Mezarını da gezebilirsiz.

İzmit Atatürk Müzesi: İzmit Atatürk Müzesi Kocaeli İzmit’te bulunur. Sultan Abdülaziz için 1874 yılında yaptırılmış iki katlı küçük bir saraymış. İzmit Av Köşkü olarak eski adıyla bilinen müze, çevrede Abdülaziz’in avlandığı zaman dinlenmesi için yaptırılmıştır.

Fransız yazar Claude Farrere ile Atatürk’ün görüşmek için İzmit’e geleceği duyulunca kendisine İzmitliler bu köşkü hazırlamışlar. Köşkün üst katında, merdivenin solunda bulunan odada Atatürk misafir edilmişr.

Cumhuriyetle birlikte Azmit Av Köşkü Valilik Konağı olarak kullanılmaya başlandı. Ancak mimari ve sanat değeri düşünülerek köşk müzeye dönüştürüldü ve ziyaretçilere 1966 yılında açıldı. Atatürk’ün yatak odası müzenin üst katında, arkeolojik eserler de müzenin alt katında sergilenmektedir.

Kefken Pembe Kayalar: Kerpe’nin ilerisinde yine Kefken gibi Karadeniz kıyısında bir balıkçı köyü havasında bir yerdir Kefken. Ziyaretinizde, bu güzel turistik alan görmeniz gereken bir yerdir.

İsmini Kefken Pembe Kayalar, etrafında bulunan kayaların renginden almıştır. Doğal güzelliği, teniz havası için özellikle yaz aylarında tercih edilen bu mevkide bulunan kayalar görenleri jeolojik yapısı ile şaşırtmaktadır.