Kocaeli’de gezilecek görülecek yerler konulu yazımızda, Kocaeli yöresinde gezebileceğiniz doğal ve tarihi güzellikleri anlattık. Kocaeli’de günübirlik veya konaklamalı olarak bir gezi yapmak isteyenlere, Kocaeli’ye yakın gezilecek yerler için kısa bir özet yapalım:

 • Darıca Kuş Cenneti
 • Kefken Pembe Kayalar
 • Ballıkayalar (Gebze)
 • Aygır Deresi (Maşukiye)
 • İzmit Fuarı
 • Gölkay Park Su Sporları Merkezi

Haftasonu Kocaeli’de Yapılacak Şeyler Listesi

golkay-park-kocaeliGölkay Park ve Su Sporları: İzmit’te farklı bir aktivite yapmak isteyenler için ideal adres, Gölkay Park… Burada kablolu su kayağı (wakeboard), kano, deniz bisikleti gibi aktiviteler arayanlar için güzel bir yer… Wakeboard denilen kablolu su kayağı için haftasonları çok popüler…

Trekking İçin Farklı Rotalar: Trekking yapmayı sevenler için Kocaeli civarlarında pek çok doğal parkur yer alıyor… Onlardan bazılarından bahsedelim:

 • Erikli Yaylası
 • Ballıkayalar
 • Kungul Dağı
 • Aytepe
 • Sülüklü Göl
 • Maşukiye

Günübirlik Kartepe: Kartepe, kış turizminde önemli bir yere sahiptir. Ancak her mevsim ziyaret edilen noktalardan biridir.

Günübirlik turlarla Kocaeli gezilerinde gezilen ya da bir hafta sonu değerlendirmeleri için sık sık düşünülen Kartepe’ye günü birlik birçok tur firmaları düzenliyor. Kışın genellikle günübirlik kayak turları tercih edilirken, türlü yeşillikleri keşfetmek isteyenlerle de bahar aylarında dolup taşıyor. Firmaların farklılıklarına göre günübirlik tur gezileri değişiyor. Bir arkadaş grubunuzla gidebilir ya da bölgeyi gönlünüzce gezebilir kış mevsiminde gidiyorsanız eğer kayak yapabilirsiniz.

Kartepe’ye, büyük şehirlere en yakın mesafedeki kayak merkezi yapılmakta olduğu için birçok konaklama tesisine bölge sahiptir. Sapanca Otelleri, Kartepe Otelleri, Maşukiye Otelleri’nde Kartepe gezinizde konaklayabilirsiniz.

Kerpe dalış yerleri: Büyükşehirlere yakınlığı ve doğal güzellikleri ile Kerpe, her geçen gün büyüyen ve talep edilen bir yer olmaktadır. Su altı dalış sporu, bu güzel tatil beldesinde, yapılabilecek aktivitelerden biridir. Kerpe Burnu, Kerpe’nin yer altı zenginliklerini keşfetmek için gayet uygun bir yerdir.

Yuvacık doğa sporları: Şehir karmaşasından özelikle birkaç gün uzaklaşmak için kaçış noktalarından biridir. Kocaeli iline Yuvacık bağlıdır. 25 km il merkezi ile arasında mesafe vardır.

Yuvacık Barajı’ndan başlayan doğa yürüyüşü Aytepe bölgesinde son buluyor. Bölgede doğa sporları da kulüpleri de hizmet veriyor. Bölgeyi, yürüyüş yapmak istemiyorsanız bisikletle de gezebilirsiniz.

Arkadaş gruplarının daha çok doğa sporları için tercih ettiği Yuvacık’ta piknik alanları da bulunmaktadır. Piknik alanlarında, yürüyüşünüz ya da bisiklet turunuz bittiğinde dinlenebilir ve dostlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Maşukiye ve Huzur: Alabalık yemek için en doğru adres, Maşukiye… Altından dere akan tesislerde, en güzel balıkları yiyebilir, doğasına hayran kalabilirsiniz Maşukiye’nin…

Akşamlar ve Sahil:  Değirmendere Sahili’nde akşamları vakit geçirmek çok güzel… Körfez manzarası eşliğinde denizi seyretmek isterseniz, Değirmendere’ye uğrayabilirsiniz. İzmit Marina’da dolanmak ve balık yemek de farklı bir seçenek…

Alışveriş:  Bol kaymaklı mis gibi Kandıra yoğurdu ve diğer süt ürünleri Kandıra yöresinden alınabilir. Hereke İpek Halıları meşhurdur. Karamürsel’den ise sepet alabilirsiniz. Kocaeli’nin pişmaniyesi ve saray helvası çok ünlüdür ve pek çok imalatçı bulunmaktadır. En tazesinden almak için imalatçılardan almanızı tavsiye ederiz.