Günübirlik geziler kapsamında Kütahya’ya giderek, Kütahyada nereler gezilir diyenler arasında yer alıyorsanız, bu yazımızda sizler için Kütahya Arkeoloji Müzesi ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtelim, ve hiç zaman kaybetmeden Kütahya Arkeoloji Müzesi ile ilgili detayların aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Kütahya Arkeoloji Müzesi nerede diyenler için öncelikli olarak belirtmeliyiz ki, Vacidiye Medresesi içerisinde yer alan Kütahya Arkeoloji Müzesi Ulu Camii yanında yer almaktadır. Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde bulunduğu Vacidiye Medresesi’nin yapılış tarihi 1314 senesine dayanmaktadır, ve Umur Bin Savcı tarafından inşaa ettirilmiştir. Umur Bin Savcı Germiyan beylerinden bir tanesidir.
Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin kesme taşlardan yapıldığını, ve bununla birlikte Selçuklu eserlerinin izlerini taşıdığını belirtmemiz gerekmektedir. İçerisinde dokuz farklı oda yer alan Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin her bir kapısı kubbeli orta mekana açılmaktadır.
Miyosen döneminden başlamak kaydı ile Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar, Hitit, Selçuklu… gibi pek çok döneme ait eserler Kütahya Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenmektedir.
Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin halka açılması, yeni yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında, 5 Mart 1999 tarihinde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Cumhuriyet Caddesi’nde Ulu Camii yanında yer alan Kütahya Arkeoloji Müzesi’ni, Pazartesi hariç haftanın her günü, 08:00 – 12; 13:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.