Günübirlik geziler ile Kütahya gezisini gerçekleştirmek isteyenler için yazımız içerisinde, Germian Sokağı’nda bulunan Hükümet Konağı’nın anlatımını gerçekleştireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kütahyada nereler gezilir diyenler için Germian Sokağı’nda bulunan Hükümet Konağı’nın tanıtımını hemen gerçekleştirmeye başlayalım:
Hükümet Konağı’nın yapım tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine denk gelmekle birlikte, 1907 senesi olarak tarihlendirilmiş bulunmaktadır. Osmanlı mimarisinin Hükümet Konağı’nda yansıtıldığını belirtmeliyiz, ve binanın sivil bir yapısının bulunduğunu da belirtmeyi ihmal etmemeliyiz. Binanın dış cephesinin, karo düz çinilerle süslendiğini belirtmeyi ihmal etmemeliyiz.
Hükümet Konağı Germian Sokağı içerisinde bulunurken, binanın içerisinde, çinilerle kaplı bir mescidin bulunduğunu da belirtmeyi ihmal etmememiz gerekir.
Kütahya Valisi Giritli Ahmet Fuat Paşa tarafından yaptırılan Hükümet Konağı’nın önünde Ahmet Fuat Paşa’nın bir de büstünün bulunduğunu belirtelim. Hükümet Konağı’nın çağdaş bir yapısının bulunmasının, Ahmet Fuat Paşa’dan kaynaklı olduğunu hatırlatalım.