Günübirlik geziler ile Kütahya’ya giderek Kütahyada nereler gezilir diyenler için yazımız içerisinde Macar Evi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer Macar Evi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden sizlere Macar Evi ile ilgili bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Kütahya’da Macar Evi olarak bilinen yerin ismi Kossuth Müzesi’dir, ve Kossuth Müzesi’nin ziyarete açıldığı tarih 1982 senesine dayanmaktadır. Macar Evi’nde, Macar anayasasının taslağı hazırlanmış bulunmaktadır. Lajos Kossuth ise, 1850 – 1851 yıllarında Kossuth Müzesi’nde yaşamış bulunmaktadır. Lajos Kossuth, Macar Özgürlük savaşçısı bir kişilik olarak bilinmektedir. Lajos Kossuth’un, bir Türkçe gramer kitap yazdığını, ve belirtilen tarihlerde Macar Evi’nde yaşamasının sebebi olarak da Osmanlı İmparatorluğu’na sığındığını belirtmemiz gerekmektedir.
Macar Evi içerisinde neler yer almaktadır? Tütün kıyacağı, müzik aletleri, Lajos Kossuth tarafından yazılan Türkçe gramer kitap fotokopileri, tabaka, porselen yemek takımı, 1700’lü yıllardan kalma bir piyano, etnografik bazı eserler, eski fotoğraflar… Kossuth Müzesi içerisinde yer almaktadır.
Macar Evi içerisinde bulunan toplam oda sayısı 7’dir. Ev iki katlı olmaklla birlikte bir bahçe içerisinde bulunmaktadır. Kossuth Müzesi içerisinden sokağa bakmak isteyenlerin bu isteklerini gerçekleştirebilecekleri bir pencere bulamayacaklarını belirtmeliyiz.