Bu yazımızda sizlere, Kütahyada nereler gezilir sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve Kütahyada gezilecek yerler arasında bulunan Ulu Camii’den söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de günübirlik geziler ile Kütahya’ya gitti, ya da gidecekseniz, ve Kütahyada nereler gezilir diyorsanız, gelin birlikte Ulu Camii ile ilgili bilgileri gözden geçirelim:
Ulu Camii nerede? Kütahya Merkez’de bulunmakta olan Ulu Camii, Yıldırım Beyazıt’ın valilik yaptığı dönemde yapılmaya başlanmış, ve 1410 senesinde de yapımı tamamlanmıştır. Ulu Camii, Kütahya’nın, içerisi en geniş olan camisi olarak bilinmekte olup, bu genişlik sadece caminin iç kısmı için geçerlidir.
Ulu Camii’de dikkat çeken bir detaydan söz etmek istersek, çinileri ile ünlü olan Kütahya, Kabe tasviri haricinde Ulu Camii’de herhangi bir çini kullanımı gerçekleştirmemiştir, ve bu durum da oldukça ilgi çekici bir detay niteliğindedir. Sultan 2. Abdülhamit 1893 senesinde Ulu Cami’ye bugünkü şeklini tam olarak verdirmiş bulunmakta olup, caminin, güney hariç üç yönünden giriş kapısının bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Ulu Camii ile ilgili yapılmış olan vakıf kayıtlarına bakıldığında ise, caminin isminin Beyazıt Han Camii olarak geçtiğini belirtmemiz gerekmektedir.