Günübirlik geziler ile Kütahya ilini gezmek isteyenler, her şeyin öncesinde, Kütahyada ne yenir, ve Kütahyada nerede ne yenir sorusunun yanıtlarını bilmek durumundadırlar. Kütahya’da nerede yenir sorusunun yanıtlarını doğru bildiğiniz takdirde, hem şehrin en ünlü lezzetlerinin tadına bakma şansını bulursunuz, hem de aynı zamanda bu lezzetlerin en güzel yapıldığı yerleri öğrenerek, damak tadınızdaki farklılığın ayrımını çok da fazla yaşamama olanağına sahip olursunuz. O halde, hemen bakalım, Kütahyada ne yenir, Kütahyada nerede ne yenir?
Kütahya’da nerede yenir? Saklı Dünya Restaurant, ve Güral Sofrası’nın, Kütahya’ya günübirlik gezilerle gelen kişiler için uygun mekanlar olduklarını belirtmemiz gerekmekle birlikte, Kütahyada ne yenir sorusunun tüm yanıtlarının da bu mekanlarda bulunabileceğini unutmamamız gerekmektedir.
Kütahyada nerede ne yenir diyenler belirttiğimiz mekanlara gittiklerinde, bulacakları lezzetler arasında, yöresel yemek sevmeyenler için farklı et yemekleri, ve kebap çeşitlerini bulabilecekleri gibi, yöresel tüm lezzetlerin de tadına rahatlıkla bakabileceklerdir.
Kütahyada ne yenir? Süt ürünleri, buğdaylı yiyecekler, hamur işleri, et ve etli yemekler… Kütahya mutfağının büyük bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Kütahya mutfağında Sıkıcık Çorbasını, çorba çeşitleri arasında değerlendirebileceğiniz gibi, yemek çeşitleri arasında da güveç, küp kebabı, mantı, et tridi, tavuk tridi, cimcik… Kütahya mutfağına ait ünlü lezzetler arasında yer alıyor.
Kütahyada ne yenir sorusunun yanıtları arasında yer alan küp kebabının güveç benzeri, ancak bol etli bir yemek olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Güllaç da Kütahya mutfağında sık rastlanan tatlılar arasında yer alırken, ısırganın da bu anlamda Kütahya’da farklı çeşitlerinin sık olarak yapıldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Kütahyada nerede ne yenir? Kütahya mutfağının tüm lezzetlerinin tek bir yerde toplandığı, ve gün içerisinde bulunabileceği tek yer, Tarihi Kütahya Konağı. Tosunum Böreği, etli yaprak sarma, göveç, gaçimak… gibi pek çok yöresel lezzetin Tarihi Kütahya Konağı’nda bulunabilmesi mümkün. İsteyenler burada minderlerde de oturabiliyor, ve sini içerisinden yemek yeme keyfini doyasıya yaşayabiliyor.
Ispartalılar Konağı’nda da Kütahya mutfağının lezzetlerinin tüketilmesi mümkün. Burada hem yöresel lezzetler, hem de damak tadınıza uygun yiyecekleri bulabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor. Ispartalılar Konağı’nın butik otel olarak da kullanıldığını belirtmeyi geçmeden önce, Küp Kebabı’nı Ispartalılar Konağı’nda yemek isteyenlerin önceden rezervasyon yaptırmaları gerektiğini belirtelim. Mantı, tavuk tridi; ve cimdik ise, Ispartalılar Konağı’nda sürekli bulunan yemekler arasında yer alıyor.
Germiyan Konağı içerisinde tüketilebilecek olan yemeklerden, sipariş ile alınanlar arasında şunların yer aldığını belirtmeliyiz: Tavuk göveci, haşhaşlı dolambe, sıkıcık çorbası… Her zaman Germiyan Konağı’nda bulunan lezzetler ise şunlar: Tosunum böreği, tutmaç çorbası, tirit, ev mantısı, cimcik…
Karavan Döner Restaurant Kütahya Kalesi içerisinde yer almakla birlikte dönen bir yapıya sahip, ve panoramik Kütahya görüntüsü izlemek isteyenler için ideal. Ev baklavası, külbastı, şiş kebabı, farklı köfte çeşitleri, kadayıf… Karavan Döner Restaurant içerisinde rahatlıkla ve keyifle tüketilebilir.
Medcezir Balık Köfte balık çeşitleri ve Akçaabat Köfte lezzetlerinin sunulmasını olanaklı hale getirirken, Mülayimoğulları’nda ise, kebap, köfte, döner; ve tatlı çeşitlerinin en lezzetlilerinin bulunması söz konusu…