Marmaris, Muğla’nın tatil cennetlerinden biridir. Binlerce yerli ve yabancı turisti her yıl ağırlıyor. O kadar çok güzelliklere sahip ki bir gelen bir daha ayrılmak istemiyor. Tatilinizi siz de eğer Marmaris’te geçirecekseniz aşağıda sıraladığımız yerleri kesinlikle görün.

Marmaris Gezilecek Görülecek Yerler: Marmariste Nereler Gezilir?

Sizler için uzun bir liste hazırladık. Marmaris’te dolu dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız, bu listemiz çok işinize yarayacaktır. Marmaris, koyları ile çok ünlüdür. Marmaris’in tarihi ve turistik yerleri ile Marmaris’in en güzel koylarını sizler için sıralayacağız.

Öncelikle kısa bir özet yapalım. Çünkü Marmaris’te gezilecek yerleri anlatan yazımız oldukça uzun sürecek…

Marmaris’te gezilecek görülecek tarihi yerler arasında Marmaris Kalesi, Hafsa Sultan Kervansarayı ve Loryma Antik Kenti’nden bahsedeceğiz. Etnoğrafya ve arkeoloji meraklıları için Halıcı Ahmet Urkay Müzesi görülmeye değer…

Marmaris’teki Plajlar: Hem merkezde hem de çevre illerde birbirinden güzel plajlar yer alır. Doyasıya denizin, güneşin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz plajları mutlaka görmelisiniz.
Marmarisin Koyları: Eşsiz güzellikteki koyları ile Marmaris çevresinde ünlü bir cennettir. Kumlubük, Abdi Reis Koyu, Bördübet, Kızkumu, Amos Koyu, Marmaris Boncuk Koyu, Turunç, Selimiye, Hisarönü mutlaka Marmaris tatiliniz sırasında keşfetmeniz gereken yerlerden biridir. Karayolu ile birçoğuna ulaşabileceğiniz bu koylara aynı zamanda deniz yolu ile günlük turlarla da gidebilirsiniz.

Marmaris Kalesi: Marmaris Kalesi Marmaris’in simgelerinden biridir. Hemen yat limanının arkasında yer alır. Kaleye merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz. 1991 yılında restore edilmiş ve Marmaris Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik eserler müzede sergilenmektedir.

1521 yılında Osmanlı dönemi sırasında yapılan Marmaris kalesi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alır. Adının hikayesi de oldukça ilginçtir. Kanuni sultan Süleyman rivayete göre bu kaleyi gördüğünde beğenmemiş ve mimarını astırmıştır. Burada öldürülen mimardan sonra ‘Mimarı As’ anlamından Marmaris adını almıştır.

marmaris-kalesiEvliya Çelebi Marmaris kalesi hakkında oldukça bilgi vermiştir. Askeri bir üst olarak kalenin kullanımı ve kalenin içerisindeki İmam, ve Dizdarlara ait odalar olduğunu Evliya Çelebi tarafından öğrenmekteyiz. Kalenin büyük bir kısmı I. Dünya Savaşı sırasında yıkılmıştır.

Bulunduğunuz yerde tarihi mekanları da ziyaret etmek tatil yapmanın en keyifli yanlarından biridir. Güneşin, kumun tadını bol bol çıkarırken günümüze geçmişten gelen tarihi yerler hakkında bilgi sahibi olup o dönemlerin havasını yaşamak mükemmel bir duygudur. Bulunduğunuz yerde tarihi mekanları ziyaret etmek tatil yapmanın en keyifli yanlarından biridir.

Hafsa sultan Kervansarayı: Hafsa Sultan Kervansarayı, Osmanlı dönemine ait yapılardandır. İnşası 1545 yılında yapılmıştır. Kervansaray, kale yolu üzerinde, günümüzde de özel mülkiyete sahip olup, turistik ve hediyelik eşya satan dükkânlar yer almaktadır.
Loryma Antik Kenti: Loryma Antik Kenti, Muğla-Marmaris’te bulunur ve M.Ö. 7. Yüzyılla tarihlendirilmektedir. 1995 yılında ilk olarak arkeolojik kazılar bölgede yapılmıştır.

Günümüze kadar Loryma Antik Kenti’nin birçok kalıntısı gelmiştir. Üç büyük sarnıç, akropolis, nekropol, akropol, Apollon kutsal alanı ve surlar kentin görülmesi gereken kalıntıları arasındadır.

Deniz yolculuğu ile Bozukkale Koyu’nun limanına kadar, sonrasında da bir saatten fazla sürecek yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yürüyüşümüzün çoğunda tırmanmak gerekecek. Zorlu bir yolculuk sunsa da Loryma Antik Kenti gördüğünüz an zorlukların tümüne rağmen ‘İyiki Gelmişim’ dedirtecek bir bölgedir… Bölgenin tarihine Marmaris tatilinizde ışık tutan Loryma Antik Kenti’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi: 10 km Marmaris’e uzaklıkta, Muğla yolu üzerinde yer alır. Müze 3 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur, etnografya ve arkeoloji olmak üzere ki bölümden oluşur.

Listemizin devamında Kleopatra Plajı, Ayın Koyu, Cennet Adası, Turunç Koyu, Turgut Şelalesi, Gebekse Koyu, Marmaris Saklı Göl ve diğer yerlerden bahsedeceğiz: Devamını okumak için tıklayın

Marmariste Gezilecek Yerler / 2. Sayfa
    Sayfalar:
    1
    2
    3
    4