Mersin Hakkında Kısa Bilgiler

Toplamda Mersinde şehir merkezi hariç 13 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Anamur, Akdeniz, Bozyazı, Aydıncık, Erdemli, Çamlıyayla, Mezitli, Gülnar, Silifke, Mut, Toroslar, Tarsus, Yenişehir

Toplamda 2015 istatistiklerine göre 1,739,593 kişilik bir nüfusu vardır. geçtiği yıla göre de hızlı bir artış göstermektedir.

Mersin; Adana, Konya, Niğde, Antalya, Karaman gibi komşuları olan ve Akdeniz bölgesinde yer alan bir şehirdir.

Mersin, bir liman şehridir. Tantuni başta olmak üzere kendine has ve meşhur olan birçok şeyler bulunmaktadır. Eğer Mersin’e yolunuz düşerse kesinlikle Tantuni yemeden dönmemelisiniz. Bu şehir turistik açıdan da aktiftir ve şehrin en güzel yerlerinden biridir. Tatilini Merin’de geçirmek isteyenlerin sayısı son dönemlerde oldukça artmaktadır. Sizin de eğer öyle planınız varsa hazırladığımız listeye bir göz gezdirin.

Mersin’de Gezilecek Görülecek Yerler

Mersin’in simgelerinden olan Kız Kalesi, meşhur Cennet-Cehennem mağaraları (aslında obruk bunlar),  Kanlıdivane, Olba Antik Kenti, Tarsus Şelalesi, Ahsab-ı Kehf Mağarası öncelikle görülmesi gereken yerlerdendir. Sizler için Mersinde gezilecek uzun bir liste hazırladık.
Köşekbükü mağarası: Köşekbükü mağarası Mersin’de Anamur’da bulunur. Köşekbükü Mağarası Ovabaşı Köyü sınırları içerisinde bulunur ve hem turistik gezi alanı hem de sağlık açısından ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Astıma mağaranın iyi geldiği bilinmektedir. Köşekbükü Mağarası yakınında bulunan otellerden birinde Mersin tatilinizde konaklayarak kolaylıkla bu 20.000 yıllık mağarayı gezebilirsiniz.

Anamur Çayı: Dragon Çayı üzerinde yer alan Dibek mevkisinde bulunan mesire yerlerinde buz gibi suya girilebilir, balık avlayabilir tutmasanız dahi restoranlarda alabalık yiyebilirsiniz.

Mamure kalesi: Türkiye’nin güneyinde Mamure Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesinde kıyı boyunca uzanan bir Orta Çağ kalesidir. Restoran çalışmaları içerisinde başlamıştır ve ziyaretçilerine kısa sürede sunacaktır.

Ilısu şelalesi: Suyu yüksek debili olup 70 m yükseklikten dökülerek muhteşem bir görüntü oluşturur. Ilısu şelalesi Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunur. Aynı zamanda da Ilısu şelalesi yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçarak yanına gelenleri serin havasında keyiflendirir. Bu manzara oraya giden her ziyaretçi tarafından fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirilir. Ruhunuzu yalnızca suların sesini duymak bile dinlendirmek için yeterli olacaktır. ancak çevreyi de bununla yetinmeyerek keşfetmeye başlarken bulacaksınız kendinizi.

Yerköprü şelalesi: Yerköprü şelalesi, Mut-Gülnar-Ermenek üçgeninde yer alan, doğa harikası bir yerdir. 5 km Mut-Ermenek güzergahından gidildikten sonra şelaleye gelinir. Şelale; Toros Dağları’nın derinliklerinde Milli Parklar Kanunu Çerçevesinde Tabiat Anıtı Kapsamına alınan bir güzelliktir ve saklı bir cenneti andırır.

Mersinde Gezilecek Yerler / 2. Sayfa Mersinde Gezilecek Yerler / 3. Sayfa Mersinde Neler Yapılır? Mersinde Konaklama İmkanları
    Sayfalar:
    1
    2
    3