Doyasıya gerçek Akdeniz’i yaşayabileceğiniz bir şehir olan Mersin, yeşilin ve mavinin tam anlamı ile buluştuğu bir yerdir. İnsanı Mersin’de cezbeden çam ağaçları ve portakal ağaçlarının kokusu hiç eksik olmaz. Mersin Akdeniz’in en büyük limanına sahiptir ve kendini geliştirmiş modern bir şehirdir. Deniz, kumsal, plajlar Akdeniz’in de etkisiyle ön plana çıksa da tarihi mekânlar da önemlidir.

Yamaç paraşütü: Turizm aktiviteleri açısından Mersin oldukça zengin bir şehirdir. Yamaç paraşütü de bu aktivitelerden birisidir. İlginin son yıllarda arttığı paraşütü ile insanlar manzarası muhteşem olan Mersin’e yukarıdan bakma imkanı buluyor. Siz de eğer bu muhteşem manzarayı görmek ve o tutkuyu tatmak istiyorsanız Arslanköy, Yaylacık, Tarsus, Gelincik Tepesi, Çanaktepe ve Tarsus Kartaltepe gibi alanlarda yamaç paraşütü yapılabilir.

Jeep safari turları: Turizm aktiviteleri açısından Mersin oldukça zengindir. Jeep safari turları bu aktivitelerden birisidir. Tatilinize eğer biraz heyecan katmak ve adrenalin yaşamak istiyorsanız hemen bir Jeep Safari turuna katılmalısınız. Son derece Mersin, Jeep safari turları için müsait ve birçok parkura sahiptir. Anamur-Kazancı-Ermenek-Mut-Erdemli-Kırobası_Çömelek-Mut parkurları en uygun safari parkurlarına sahiptir.
Rafting: Rafting aktiviteleri adrenalin yaşamak istiyorsanız yaşayabileceğiniz deneyimlerden biridir. Mersin’de ister amatör olun ister profesyonel rafting yapabilirsiniz. Lamas Çayı, Göksu ırmağı ve Dragon Çayı rafting yapabileceğiniz en uygun yerlerdir.

Doğa yürüyüşü: Tam bir doğa şerididir. Yeşille mavinin buluştuğu bir yerde harika manzaranın tadını çıkarmamak olmaz. Mersin, özellikle portakal çiçekleri açtığı zaman bir başka oluyor. Deniz, güneş, temiz hava, yeşil ve mis koku. Daha da ne olabilir.

Su sporları ve dağcılık: Mersin’in Akdeniz’e kıyısı olduğundan su sporları olmazsa olmazlardandır. Dalış, su kayağı, sörf, yelken, bot başta olmak üzere birçok su sporunun yapıldığı Mersin’in Alaca, Aladağlar, Güveler ve Cebel Gölü de dağcılık için uygundur.

Bkz: Mersinde Gezilecek Yerler

  • Eshab-ı Keyf, Tarsus Müzesi, Danyal Peygamber Kabri, Roma Yolu, Nusrat Mayın Gemisi gibi tarihi yerler ve müzeleri görmeden,
  • Çamlıyayla, Tarsus Şelalesi, Uzuncaburç, Cehennem Deresi, Kızkalesi, Mamure Kalesini gezmeden,
  • Atdağı’nın tavuğunu yemeden, Gülek Beldesinin sucuğu ve pirzolasını, Tarsus Şelalesinin fındık lahmacununu ve saç kavurmasını yemeden,
  • Zeyne türbesini ziyaret etmeden,
  • Yer fıstığı ve muz satın almadan

Sakın dönmeyin.